Questing – wyprawy odkrywców w Puszczy Białowieskiej

Termin: 01.02.2014 - 28.11.2014

Program: Leader Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

Całkowita wartość projektu: 76 875,00 zł,   kwota dofinansowania: 50 000,00 zł

Osiągnięte rezultaty: W ramach projektu przygotowano nowy produkt turystyczny, jakim są questy. Questing to edukacyjna gra terenowa, metoda odkrywania i popularyzacji lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego, polega na tworzeniu nieoznakowanych w terenie tras edukacyjno-turystycznych, które przemierza się na podstawie wskazówek zawartych w rymowanym tekście. Uczestnik, który chce przejść quest musi znaleźć się w opisywanym miejscu, czytając tekst zgaduje, gdzie dalej ma iść, liczy kroki lub pozyskuje literki potrzebne dla rozwiązania hasła. Celem gry jest znalezienie ukrytego skarbu, odgadnięcie hasła. Potwierdzeniem przejścia questu jest odbicie pamiątkowej pieczątki. Trasy wytyczono w każdej z gmin powiatu hajnowskiego.

Questy o różnorodnej tematyce – przyrodniczej, kulturowej lub historycznej powstawały w trakcie warsztatów obejmujących część teoretyczną, podczas której uczestnicy poznali podstawy questingu oraz praktyczną, obejmującą opracowanie tras oraz zajęcia terenowe. Końcowym etapem było robienie pamiątkowych pieczątek. W rymowanych wierszykach ujęto ciekawostki, opowieści, legendy o każdej z gmin powiatu hajnowskiego. W ramach promocji questingu wśród mieszkańców i turystów w 2014r. ogłoszono i przeprowadzono konkurs polegający na przejściu dwóch wybranych tras oraz napisaniu krótkiego wierszyka. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Opracowane ulotki oraz Książka questów dostępne są w Starostwie Powiatowym w Hajnówce oraz punktach informacji na terenie powiatu hajnowskiego. Więcej o questingu tu: https://bialowieza.travel/zobacz-koniecznie/questy