Sport
Data opublikowania: 2018-10-23
Powiatowy Szkolny Związek Sportowy informuje: Piłka nożna górą
Często zastanawiamy się skąd się bierze tak duża popularność piłki nożnej na świecie i w Polsce. Dlaczego na mecze piłkarskie chodzi więcej kibiców niż na zawody szczebla ogólnopolskiego, a nawet europejskiego z innych dyscyplin. Co kieruje ludźmi, żeby tworzyć kluby w bardzo małych aglomeracjach. Przecież nie jest to tania dyscyplina do utrzymania i w dodatku do przysłowiowego tańca nie wystarczy dwojga, lecz minimum 13 zawodników. Czy w tym jest jakaś magia? Trochę może tak, skoro kibice po przegranym meczu lub meczach znowu wracają na trybuny, żeby zagrzewać do walki swoich ulubieńców. Z drugiej strony jest to historyczna tradycja. Może kilka danych statystycznych pozwoli nam na częściowe zrozumienie tego zagadnienia.
Od 1900 r. piłkę nożną zakwalifikowany jako dyscyplinę olimpijską. Na całym świecie (dane z 2010 roku) w rozgrywkach udział brało 265 milionów zawodniczek i zawodników, oraz 5 milionów sędziów należących do 206 lokalnych związków zrzeszonych w FIFA. W Polsce we wszystkich klubach sportowych, łącznie z uczniowskimi klubami sportowymi i klubami wyznaniowymi, liczba ćwiczących piłkę nożną przekraczała ponad trzykrotnie liczbę ćwiczących drugi pod względem popularności sport w Polsce – piłkę siatkową, stanowili oni 36,9% ogólnej liczby 934 822 ćwiczących w klubach sportowych.
W naszym kraju jest 5.700 klubów piłkarskich grających na dziesięciu poziomach ligowych od klasy „C” do ekstraklasy. Nie wspomnę już o oglądalność, gdyż są to setki tysięcy kibiców na trybunach stadionów i przy telewizorach, począwszy od małej wioseczki po miasto wojewódzkie. W naszym 20-tysięcznym miasteczku jest również aż trzy kluby piłkarskie: OSiR, Puszcza i Pasja. Młodzi futboliści kultywują tam tradycję i pogłębiają swoje umiejętności na treningach i w rozgrywkach Podlaskiego Związku Piłki Nożnej i Szkolnego Związku Sportowego. Takie zawody tj. Powiatowe Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej chłopców dla rocznika 2006 i młodsi, zostały przeprowadzone w dniu 9 października 2018 r. Wzięło w nich udział 7 drużyn. W pierwszej fazie rozegrano eliminacje grupowe systemem „każdy z każdym” na dwóch boiskach „orlika” przy I LO i SP 1. W walce o trzecie miejsce wicemistrzowie grupy „A” SP 1 Hajnówka wygrali z drugim zespołem grupy „B” SP Narewką 6: 2. Natomiast zwycięzcy swoich grup stoczyli zacięty bój o miejsce pierwsze i awans do dalszego etapu rozgrywek. Skuteczniej strzelali zawodnicy z SP 2 Hajnówka i to oni wyszli zwycięsko z całego turnieju, pokonując 4: 3 zespół z SP 4 Hajnówka.
Końcowa klasyfikacja szkół
I miejsce - SZKOŁA PODSTAWOWA nr 2 w HAJNÓWCE (Skład drużyny:Dawid Czarnocki, Maciej Czurak, Jacek Jarzęcki, Damian Jurczuk, Jakub Lewczuk, Bartosz Łukaszuk, Jakub Moroz, Adrian Rogacki, Oskar Tellos, Szymon Ważny. Trener – Marcin Sawczyński).
II miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA nr 4 w Hajnówce
(Skład drużyny: Bartosz Birycki, Filip Danielewski, Maciej German, Paweł Golonko, Aleksander Janiel, Bartosz Jerzyk, Patryk Niczyporuk, Mikołaj Pawluczuk, Mateusz Pawłowski, Piotr Romańczuk, Hubert Sacharczuk, Bartosz Tarasiuk. Trener – Andrzej Grygoruk).
III miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA nr 1 w Hajnówce
IV miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA w NAREWCE
V – VI miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA w BIAŁOWIEŻY
- SZKOŁA PODSTAWOWA w NARWI
VII – VIII miejsce – SZKOŁA PODSTAWOWA nr 3 w HAJNÓWCE
Najlepsi strzelcy:
- Maciej German (SP 4 Hajnówka) – 6 bramek
- Kacper Bondaruk (SP 1 Hajnówka) – 6 bramek
- Oleg Janiel (SP 4 Hajnówka) – 5 bramek
Najlepszy bramkarz – Damian Jurczuk (SP 2 Hajnówka)
Zawodnicy z drużyn które zajęły miejsca I-IV otrzymali medale, wyróżnieni strzelcy i bramkarz statuetki. Organizatorem zawodów był Powiatowy Szkolny Związek Sportowy oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce. Mecze sędziowali: Marek Hanula i Tomasz Dobosz.
Półfinały Grupy Południowej (ćwierćfinały wojewódzkie) już we wtorek 16 października w Siemiatyczach. Życzymy uczniom z SP 2 awansu do półfinałów wojewódzkich.
Przewodniczący Powiatowego SZS
Janusz Ludwiczak