Sport
Data opublikowania: 2019-06-04
II Edycja marszu na orientację “Żubrowym Szlakiem” już za Nami – relacja z wydarzenia
W ostatni majowy weekend, w słoneczną sobotę w miejscowości Topiło odbył się już II Marsz na orientację pn” Żubrowym szlakiem” realizowany przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce oraz PTTK Łucznik w ramach projektu “Puszcza I ludzie”. Turystyczne marsze na orientację to gra terenowa, w której zadaniem uczestników jest odnalezienie punktów kontrolnych na podstawie otrzymanej od organizatora mapy w określonym limicie czasu.
Cieszymy się, że tak samo jak w pierwszej edycji, tak i tym razem zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.Organizowany marsz miał charakter typowo rekreacyjny, dzięki czemu wystąpiły w nim całe, wielopokoleniowe rodziny (Najmłodszy uczestnik miał 3 lata, a najstarszy ponad 60). Do udziału w naszej zabawie zgłosiły się chętni z całej Polski, przyjechały zespoły z Lublina, czy Warszawy, a nawet zgłosiła się jedna grupa międzynarodowa, składająca się z osób z Hiszpanii, Francji oraz Ukrainy. W drugiej edycji uczestniczyło ponad 50 osób.
Zgodnie z planem około godziny 12 nastąpiło przywitanie zebranych gości i rejestracja zebranych drużyn. Każdy zespół na wstępie otrzymał pakiet startowy składający się z zestawu map, wody oraz batoników energetycznych. Następnie instruktorzy z PTTK Łucznik wyjaśnili zasady gry dla każdej drużyny oraz wspólnie przeszli krótką trasę szkoleniową, która była przyjemnym wprowadzeniem dla początkujących uczestników w świat marszów na orientację.
Po lekkim wprowadzeniu nastąpił czas na główną atrakcję organizowanego wydarzenia, czyli zawodów na trasie głównej. Każdy uczestnik gry otrzymał specjalną, opracowaną przez organizatorów mapę Topiła, przy pomocy której uczestnicy musieli odnaleźć wskazane przez organizatorów miejsca i potwierdzić w nich swoją obecność. Tym razem, podczas drugiej edycji marszu dla zróżnicowania poziomu trudności były do wyboru 2 trasy:
- jedna dla początkujących, drużyn uczestniczących pierwszy raz w zawodach,
- druga dla doświadczonych drużyn, zapoznanych już z ideą marszu na orientację.
Na uczestników czekała ok. 4 kilometrowa trasa, składająca się z 15 miiejsc kontrolnych. Odnalezienie wszystkich punktów kontrolnych z pewnością stanowiło pewne wyzwanie dla uczestników, wymagało ono orientacji w terenie oraz sporej spostrzegawczości. Często punkty kontrolne znajdowały się w nietypowych miejscach takich jak powalone drzewa w głębi lasu , skarpy, brzegi jeziora Topiło lub za tabliczkami informacyjnymi wzdłuż drogi.
Dodatkowo na trasie zawodnicy mieli do wykonania 3 zadania specjalne, na które składał się min. test wiedzy o historii i kulturze regionu Puszczy Białowieskiej, rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie liści oraz zadanie wymagające zdolności topograficznych – dopasowywanie miejsc oraz obiektów na mapie naszego regionu. Jak można zauważyć zawody wymagały nie tylko umiejętności szybkiego pokonania trasy, ale przede wszystkim kładły nacisk na orientację w terenie oraz wykorzystanie wiedzy o Puszczy Białowieskiej.
Około godziny 16, kiedy już ostatnie drużyny dotarły na metę wszyscy mogli świętować ukończenie zawodów przy wspólnym ognisku posilając się przygotowanym bigosem oraz kiełbaskami prosto z ogniska.
Na zakończenie, po przeliczeniu punktów zostało ogłoszone wyniki zawodów oraz wręczone pamiątkowe nagrody dla wszystkich uczesrników marszów. Przeprowadzone zawody w okolicy miejscowości Topiło było wspaniałym wydarzeniem, do którego będzie warto wracać i czerpać wzorce zasad fair play oraz świetnej zabawy dla całych rodzin. Mamy nadzieje, że organizowane, w ramach projektu “Puszcza i ludzie”, marsze na orientację na stale zapadną w pamięci wszystkim uczestnikom oraz podobnego typu imprezy bedą się odbywały w przyszłych latach.
Wydział Promocji i Rozwoju