Polsko-niemieckie spotkanie w Przedszkolu nr 5

Kategoria: Ogłoszenia

W Przedszkolu nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi  po raz kolejny gościła delegacja nauczycieli z przedszkola „Brückengruppe” z Hattstedt. Tegoroczne spotkanie przebiegało w ramach projektu „Bądźmy razem – rodzice w przedszkolu” współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej w Warszawie.

Projekt obejmował zarówno pracowników przedszkola jak i rodziców, a jego głównym celem było dzielenie się doświadczeniem zawodowym w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i włączanie rodziców w organizację życia przedszkola.

W ramach projektu odbyły się dwa spotkania w formie warsztatów. W pierwszym spotkaniu uczestniczyły nauczycielki i rodzice naszych wychowanków. Nauczycielki z Hattstedt przedstawiły koncepcję pracy swojego przedszkola, a następnie rozmawiały z rodzicami o rozwijaniu samodzielności u dzieci. Spotkaniu towarzyszyło motto „Pomóż mi zrobić to samemu”- M. Montessori.

Drugie spotkanie to warsztaty kadry pedagogicznej i opiekunek dziecięcych obu placówek. Głównym tematem spotkania było kształcenie umiejętności otwartej, szerszej komunikacji nauczyciel – rodzic, prowadzenia „trudnych” rozmów. W zakresie wymiany doświadczeń pedagogicznych zaplanowano dwa zajęcia. Pierwsze prowadziły koleżanki z Niemiec w grupie 6 latków, podczas którego akcentowały samodzielność dzieci podczas zabaw i zajęć. Następnie obserwowały zajęcie z rodzicami prowadzone metodą W. Sherborne przez nauczycielki gr. IX.

Kolejnym punktem była wizyta w Przedszkolu nr 39 w Białymstoku, podczas której goście poznali organizację pracy przedszkola, obserwowali zajęcia z rytmiki i gimnastyki oraz spotkali się z dyrektorem Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku Panią Lucją Orzechowską.

Kilkudniowe spotkanie zakończyła wycieczka kolejką wąskotorową, podczas której goście wspólnie z przedszkolakami podziwiali Puszczę Białowieską.

Od przedstawicieli Stowarzyszenia „Przyjaciele Hajnówki” w Hattstedt przedszkolaki otrzymały prezent w postaci wózka, który towarzyszył dzieciom podczas wycieczki.

Polsko – niemieckie spotkanie stworzyło okazję do nabycia nowych umiejętności niezbędnych w pracy nauczyciela, odkrywania własnego potencjału oraz do poznania zwyczajów i kultury obu krajów.

 

Mirosława Maciuka

 

 

 

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

Zapraszamy na ferie w regionie

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

KONCERT NOWOROCZNY, 20.01.2018

Spacer tematyczny "Skrzydlata zima", 20.01.2018

 

 

                     Więcej zapowiedzi