Bezpieczeństwo
Data opublikowania: 2021-05-11
Kwalifikacja wojskowa pierwszym krokiem do służby w WOT
Rekruterzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykorzystają szansę, jaką daje kwalifikacja wojskowa, aby dotrzeć z ofertą służby do kandydatów wkraczających w dorosłość.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w województwie podlaskim podzielona jest na dwa terminy: od 7 kwietnia do 23 lipca oraz od 9 sierpnia do 19 listopada. Na komisję muszą stawić się obligatoryjnie mężczyźni z rocznika 2002. Wezwanie otrzymają także m.in. 18-latkowie, którzy zgłosili się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety z wykształceniem przydatnym w czynnej służbie wojskowej (np. absolwentki szkół medycznych).
Powoływane na szczeblu każdego powiatu komisje lekarskie orzekają o zdolności do czynnej służby wojskowej. Dla młodych ludzi jest to dobry moment, aby rozważyć kierunki swojego rozwoju. Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.
Przy każdej komisji działają rekruterzy z batalionów lekkiej piechoty w Białymstoku, Hajnówce, Łomży i Suwałkach. Terytorialsi opowiadają o służbie w WOT, opisują proces rekrutacji i przyjmują wnioski powołanie służby w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Większość ochotników pozyskanych podczas kwalifikacji wojskowej przejdzie szkolenie podstawowe w czasie wakacji. Aktualnie nabór prowadzony jest na dwa terminy: od 25 czerwca do 10 lipca oraz od 20 sierpnia do 4 września. Pozostali zainteresowani służbą w WOT mogą:
- skorzystać z pomocy rekrutera-żołnierza OT (https://www.wojsko-polskie.pl/1bot/ krok-po-kroku/),
- złożyć wniosek w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach),
- złożyć wniosek poprzez platformę internetową ePUAP.
Dzięki wprowadzonym pod koniec stycznia usprawnieniom w przepisach kandydaci do terytorialnej służby wojskowej nie muszą już przechodzić dodatkowych badań medycznych. O przydatności do służby w WOT decyduje kategoria zdrowia z książeczki wojskowej oraz badanie psychologiczne.