Energia odnawialna w partnerskim regionie Nordsee - Treene

Kategoria: Ogłoszenia

W dniach 14 – 20 maja 2012 r. delegacja składająca się z przedstawicieli Powiatu Hajnowskiego z Wicestarostą Andrzejem Skiepko na czele gościła w zaprzyjaźnionym regionie Nordsee – Treene w północnych Niemczech. Wizyta odbyła się na zaproszenie Urzędu Nordsee – Treene i istniejącego od 2004 r. Stowarzyszenia „Przyjaciele Hajnówki”.
W ramach pobytu członkowie polskiej delegacji poznali funkcjonowanie oraz podział administracyjny Urzędu Nordsee – Treene. W trakcie spotkania porównywano możliwości i kierunki rozwoju regionów oraz poruszano codzienne sprawy nurtujące samorządowców po obu stronach granicy. Dyskutowano również o możliwościach poszerzenia dotychczasowej współpracy i przeniesienia jej również na poziom gminny. Zainteresowani są tym uczestniczący w wyjeździe Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak, Burmistrz Miasta i Gminy Kleszczele Irena Niegierewicz oraz Wójt Gminy Dubicze Cerkiewne Leon Małaszewski.
Program pobytu w regionie Północnej Fryzji był niezwykle urozmaicony i motywujący do dalszego działania oraz zachęcający do przeniesienia w przyszłości sprawdzonych niemieckich wzorców również na nasze tereny. Największe zainteresowanie wzbudziły możliwości pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych: elektrowni wiatrowych, biogazowni i kolektorów słonecznych, które na dzień dzisiejszy stanowią 20% wytwarzanej energii w całych Niemczech. Wizyta we wzorcowym gospodarstwie p. Jensa – Johanna Carstensena, który inwestuje i rozwija produkcję energii alternatywnej przekonała członków delegacji o konieczności wspierania analogicznych inwestycji w regionie Puszczy Białowieskiej. Niesamowite wrażenie na odwiedzających wywarła również Szkoła Regionalna w Mildstedt, która zachwyca nie tylko bogatym wyposażeniem technicznym, ale przede wszystkim pomysłowością i zaangażowaniem nauczycieli, którzy zaprojektowali i wdrożyli w życie szkolną firmę produkującą soki jabłkowe sprzedawane następnie w miejscowym sklepie oraz znajdujący się na terenie szkoły park biodynamiczny wraz z ogródkiem, hodowlą pszczół i atrakcyjnymi miejscami dla przebywania uczniów w czasie przerwy i zajęć lekcyjnych na świeżym powietrzu. Niezapomniane przeżycia pozostawiła również wędrówka po Wattach Morza Północnego, wizyta w Gminie Arlewatt, która dzięki wspólnemu zaangażowaniu mieszkańców trzech sąsiadujących gmin zdobyła fundusze na rozwój infrastruktury sportowej i kulturalnej na swoim obszarze. Nie mogło zabraknąć również wizyty w Przedszkolu „Brückengruppe”, które intensywnie współpracuje z Przedszkolem nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce. Zachęcającym bodźcem do nawiązywania bliższych kontaktów był jednodniowy kurs języka polskiego (dla Niemców) i niemieckiego (dla Polaków), który mógł stać się bodźcem do dalszej kontynuacji i pracy nad umiejętnościami językowymi.
Wszystkie punkty wizyty pozostaną na długo w pamięci członków delegacji, tym bardziej, że towarzyszyła im niezwykła gościnność i ciepło ze strony gospodarzy, którzy stworzyli serdeczną atmosferę wzajemnej wymiany zdań i doświadczeń.
Wizyta delegacji Powiatu Hajnowskiego w Urzędzie Nordsee – Treene w Niemczech współfinansowana była ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej z siedzibą w Warszawie.

Wydział Promocji, Rozwoju Regionalnego,
                                                         Turystyki i Współpracy z Zagranicą