Zdrowie
Data opublikowania: 2019-11-18
Listopad miesiącem świadomości raka prostaty
Listopad jest miesiącem świadomości raka prostaty. Unikanie regularnych badań i lekceważenie objawów może sprawić, że choroba zostanie wykryta zbyt późno. Panowie, badajcie się regularnie.
Więcej na: http://planujedlugiezycie.pl/
Czym jest rak prostaty?
Prostata, stercz lub gruczoł krokowy to różne nazwy tego samego narządu płciowego męskiego, odpowiadającego za produkcję płynu nasiennego, w którym znajdują się plemniki. Dzięki niemu są ruchliwe i mogą przetrwać w niesprzyjających warunkach. Gruczoł krokowy usytuowany jest blisko odbytnicy, a przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa. Po 30. roku życia, u większości mężczyzn, prostata zaczyna się rozrastać. To naturalne zjawisko związane jest z wiekiem i nazywa się łagodnym przerostem prostaty. Choroba o łagodnym przebiegu utrudnia oddawanie moczu, ale bezpośrednio nie zagraża choremu. Drugim co do częstości schorzeniem gruczołu krokowego jest nowotwór złośliwy, czyli rak. To jedna z najczęściej diagnozowanych chorób nowotworowych wśród mężczyzn. Potencjalnie zabójczy nowotwór może być uleczalny, o ile zostanie rozpoznany w możliwie wczesnej fazie choroby – kiedy jest on ograniczony do gruczołu krokowego.
Objawy choroby
Rak prostaty na ogół nie wywołuje charakterystycznych objawów, tym bardziej, że może współwystępować z łagodnym przerostem gruczołu, który odpowiada za dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, do których należą:
- Częste oddawanie moczu, nawet w nocy.
- Trudności z oddawaniem moczu, pacjenci mają często problem z rozpoczęciem mikcji, a strumień moczu jest przerywany albo słaby.
- Uczucia niepełnego opróżnienia pęcherza, pacjenci ciągle odczuwają parcie na mocz.
- Jeśli nowotwór jest w stadium zaawansowanym mogą pojawić się dodatkowo: bóle w podbrzuszu, krew w moczu, dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa i inne.
Czynniki wpływające na wystąpienie raka prostaty:
- Wiek. Im starszy mężczyzna, tym ryzyko wystąpienia nowotworu jest większe. Ponad połowa przypadków diagnozowana jest u pacjentów po 70. roku życia.
- Obciążenie genetyczne. Jeżeli ojciec lub brat zmagał się z nowotworem, ryzyko wystąpienia choroby jest dwukrotnie większe niż u osób, których krewni nie chorowali.
- Niewłaściwa dieta. Wyniki badań wskazują, że częste spożywanie produktów wysokotłuszczowych i białkowych może zwiększyć ryzyko powstawania raka prostaty.
- Pochodzenie etniczne. Nowotwór gruczołu krokowego występuje znacznie częściej u osób czarnoskórych niż u Europejczyków i Azjatów.
Zadbaj o siebie!
Mężczyźni często wstydzą się przyznać do swoich dolegliwości, myśląc, że problemy z prostatą to powód do wstydu. Nic bardziej mylnego. Unikanie regularnych badań i lekceważenie objawów może sprawić, że choroba zostanie wykryta zbyt późno.
Kontrola urologiczna stanu zdrowia raz w roku może zapobiec podstępnemu rozwojowi nowotworów dróg moczowych, w tym raka prostaty!

Szczepimy się!
Od 15 stycznie 2021 rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów oraz system zgłoszenia chęci zaszczepienia dla pozostałych

Projekty profilaktyczne w SP ZOZ w Hajnówce
W SP ZOZ w Hajnówce trwają przygotowania do realizacji projektów profilaktycznych, których realizacja została odłożona w czasie przez pandemię koronawirusa.

Uwaga kleszcze!
Trwa sezon aktywności kleszczy, jest ich w naszym otoczeniu coraz więcej. Pomimo faktu, że pokłucie przez kleszcza zwykle jest całkowicie bezbolesne, a sprawca wyjątkowo mały, konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, porażenia nerwów utrudniają

Światowy Dzień bez Tytoniu
Hasło przewodnie tegorocznej akcji ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia brzmi: „Commit to quit”,


Zaszczep się w majówkę
Od 1 do 3 maja będzie trwała akcja „Zaszczep się w majówkę” w mobilnych punktach do szczepień powszechnych

