Oświata
Data opublikowania: 2019-04-01
Zespół Szkół Zawodowych – szansą na przyszłość. Dzień otwarty szkoły
Zawód gwarantujący zatrudnienie, możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki, zarobek pierwszych pieniędzy, nauka w przyjaznej atmosferze – chcesz umieć więcej? Złóż papiery do Zespołu Szkół Zawodowych.
Choć na tym etapie życia mało kto myśli o przyszłości na poważnie, wybór odpowiedniej szkoły zdecyduje o dalszej przyszłości. Przed Wami – młodymi ludźmi nie lada dylemat. Oczywiście nie chcemy robić dramy (:)), niemniej odpowiedź na pytanie, do jakiej szkoły złożyć aplikację zaważy na Waszym dalszym życiu. Jeśli zależy Wam na zdobyciu i wiedzy i umiejętności praktycznych w ramach nauki zawodu gwarantującego zatrudnienie, chcielibyście rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz zarobić pierwsze własne pieniądze, także na zagranicznych stażach - Zespół Szkół Zawodowych zaprasza.
95 lat doświadczenia, ciekawe kierunki kształcenia odpowiadające potrzebom rynku pracy, możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego już na etapie nauki w technikum i życzliwa atmosfera – Zespół Szkół Zawodowych 7 marca br. otworzył swoje podwoje przed uczniami szkół gimnazjalnych i zaprezentował ofertę edukacyjną na najbliższy rok. Dni otwarte zostały przygotowane przez uczniów i nauczycieli – było więc merytorycznie, ale też przyjaźnie i z „przymrużeniem oka”.
Do udziału zaproszono gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych ze szkół z terenu powiatu hajnowskiego, w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele także zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw – Danwood S.A, Pronar Sp. z o.o. oraz Komendy Powiatowej Policji.
Ciekawe kierunki kształcenia
Pierwszy plus nauki w ZSZ to bogata oferta edukacyjna szkoły. A jest w czym wybierać – przyszłym roku szkolnym w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce będzie można rozpocząć naukę na jednym z 6 kierunków:
- technikum budownictwa;
- technikum ekonomicznym;
- technikum informatycznym;
- technikum logistycznym (klasa mundurowa) – część zajęć odbywa się w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce;
- technikum mechanicznym;
- technikum żywienia i usług gastronomicznych;
- w szkole branżowej – I stopnia (3-letni okres nauki obejmujący naukę w szkole i praktykę zawodową w wybranym przez ucznia przedsiębiorstwie. Pomocą w znalezieniu miejsca praktyk służy Cech Rzemiosł Różnych w Hajnówce) i II stopnia (2-letni okres nauki, kończący egzaminem nadającym tytuł technika.).
Możliwość nauki w technikum stwarza szerokie możliwości – edukacja (poza egzaminem maturalnym) kończy się egzaminem technicznym, po zdaniu którego absolwent otrzymuje tytuł technika i może podjąć zatrudnienie tuż po zakończeniu edukacji. Niech Was jednak nie przeraża perspektywa zakuwania po nocach – by maksymalnie odciążyć ucznia, egzaminy zawodowe są zdawane w II i III klasie po to by przyszły maturzysta mógł spokojnie przygotować się do egzaminów maturalnych. Do wszystkich egzaminowych wyzwań uczniowie są przygotowywani przez kadrę pedagogiczną – pomoc nauczycieli wykracza poza pracę w trakcie godzin lekcyjnych, każdy zainteresowany może się zgłosić na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Co ważne – certyfikaty zawodowe wydawane są także w języku angielskim, są ważne we wszystkich krajach UE – to z pewnością dodatkowy atut kształcenia na kierunku technicznym. Szkoła bardzo inwestuje w ucznia, pomaga mu stawiać pierwsze kroki w karierze zawodowej już na etapie nauki w technikum.
Pierwsze kontakty z przedsiębiorcami – już na etapie nauki
Ucząc się w technikum podszlifujecie praktyczne umiejętności w dobrze wyposażonych salach praktycznych w szkole, ale przede wszystkim – poznacie tajniki zawodu w przedsiębiorstwach z terenu województwa. W tym celu nawiązana została współpraca z największymi przedsiębiorcami w regionie – m.in. Danwood S.A z Bielska Podlaskiego, firmą Pronar Sp. z o.o z Narwi oraz Komendą Powiatową Policji. Dzięki tej współpracy uczniowie technikum mechanicznego i budowlanego mają szansę zdobywać cenne doświadczenie zawodowe podczas praktyk i płatnych staży, ponadto zapoznają się z trendami produkcji oraz technikami wytwarzania, uczestniczą w wycieczkach przedmiotowych, dodatkowych zajęciach podnoszącymi kompetencje zawodowe i językowe. A po zakończeniu nauki – absolwenci, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem i wiedzą mogą z sukcesem ubiegać się o zatrudnienie w zaprzyjaźnionych firmach. O warunkach pracy w firmie PRONAR i DANWOOD oraz współpracy ze szkołą opowiedzieli gimnazjalistom przedstawiciele firm. Okazuje się, że nie trzeba wyjeżdżać z regionu, by znaleźć dobrze płatną i rozwojową pracę. Zarobki w obu firmach kształtują się na poziomie średniej krajowej (a nawet wyżej – w zależności od stanowiska), ponadto przedsiębiorstwa stwarzają warunki do awansu zawodowego.
Aktywność ZSZ w Hajnówce w zakresie współpracy z przedsiębiorcami i instytucjami z regionu wpisuje się w model nowoczesnego kształcenia, w którym praktyczna nauka zawodu jest pierwiastkiem równorzędnym w stosunku do teoretycznej wiedzy.
Na tym jednak nie koniec niespodzianek– wybierając technikum budownictwa najlepsi uczniowie mogą liczyć na stypendium ufundowane przez zaprzyjaźnioną firmę Danwood S.A (brana jest pod uwagę średnia z przedmiotów zawodowych). Równie owocnie układa się współpraca z Komendą Powiatową Policji, która zakłada wsparcie uczniów z technikum logistycznego. Wiedza praktyczna, którą zdobędziesz podczas zajęć na Komendzie, w przyszłości ułatwi aplikację do służby. O współpracy hajnowskiej policji z uczniami technikum logistycznego opowiedział Komendant Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, Nadkomisarz Bartosz Lorenc.
Staże za granicą, dodatkowe kursy i uprawnienia
W celu wsparcia swoich uczniów na początku drogi zawodowej szkoła równie aktywnie pozyskuje fundusze unijne, dzięki czemu uczniowie klas technicznych oraz szkoły branżowej mają możliwość odbywania stażu w kraju i za granicą. Ucząc się technikum już na tym etapie edukacji zdobędziesz dodatkowe umiejętności, zarobisz pierwsze pieniądze a do tego zwiedzisz kawałek świata.
Szkoła jest absolutnym liderem w zakresie realizacji projektów unijnych. ZSZ od kilku lat z powodzeniem realizuje projekt w ramach Erasmus+, umożliwiający uczniom technikum udział w płatnych praktykach w granicą. Ucząc się w szkole branżowej lub technikum: w budowlance czy mechaniaku, będziecie mogli skorzystać z wyjazdu na zagraniczny staż – tak jak uczniowie w tym roku szkolnym. Wyjazd to olbrzymia szansa – w trakcie stażu przyszyli mechanicy i budowlańcy zapoznają się z techniką oraz metodami pracy w swoim zawodzie, nabędą nowe praktyczne umiejętności i dodatkowo podszlifują język oraz poznają pracę w środowisku wielokulturowym na europejskich rynkach pracy. Ponadto, uczestnicy projektu otrzymają kieszonkowe na drobne wydatki w trakcie stażu w kwocie około 300 euro. Wiedza nabyta w trakcie stażu znajdzie potwierdzanie w dokumencie Europass Mobilność, który wyszczególnia nabyte umiejętnościami w danym zawodzie.
Na tym nie kończy się realizacja projektów przez ZSZ, ukierunkowanych na stworzenie uczniom możliwości poszerzenia wiedzy. Od 2018 r. szkoła wdraża przedsięwzięcie pn. „Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce poprzez realizację Kompleksowego Programu Rozwojowego Szkoły”. W ramach tego rozpoczęły się kursy językowe oraz przedmiotowe (język angielski zakończony egzaminem TEOIC - trzy grupy uczestników po 10, język rosyjski zakończony egzaminem TELC), ćwiczenia w dziesięcioosobowych grupach z obsługi specjalistycznych programów m.in. Symfonia Finanse i Księgowość, Symfonia Magazyn i Solid Edge (program do tworzenia elementów maszyn w 3D) oraz kursy Spawacz TIG i Spawacz MAG/MIG. Jednocześnie trwają zajęcia w ramach doradztwa edukacyjno – zawodowego, ponadto w ramach doposażania bazy dydaktycznej do kształcenia zawodowego zakupiono obrabiarki numeryczne CNC z oprzyrządowaniem: tokarkę i frezarkę.
Pamiętajcie, że We współczesnych realiach rynku pracy doświadczenie zawodowe jest równie ważne co wykształcenie. Umiejętności praktyczne to najcenniejszy punkt w CV, wymagany przez wszystkich pracodawców. Doświadczenie zdobyte już na etapie nauki w szkole, znacząco ułatwi start w życiu zawodowym.
Więcej o realizacji projektów unijnych przez szkołę: http://powiat.hajnowka.pl/news/oswiata/uczniowie-z-zespolu-szkol-zawodowych-na-praktykach-w-niemczech-realizacja-projektow-unijnych
Szkoła po lekcjach
Ale jako że nie samą nauką człowiek żyje, placówka również wspiera uczniów w rozwijaniu indywidulanych zainteresowań i pasji. Sportowcy mogą korzystać ze szkolnej siłowni, artyści realizują się podczas zajęć teatralnych (ich próbkę mogliśmy obaczyć podczas dnia otwartego), ponadto działają koła zainteresowań: piłki siatkowej chłopców i dziewcząt, rekreacyjno-sportowe, języka polskiego, języka niemieckiego, matematyczne i informatyczne. Z kolei poprzez realizację różnorakich tematycznie inicjatyw i programów szkoła stara się uczulić uczniów na problemy społeczne, uczy tolerancji, patriotyzmu i szacunku do drugiego człowieka. Uczniowie regularnie biorą udział w programach edukacyjnych i prelekcjach m.in. z pracownikami policji, z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hajnówce, z doradcą zawodowym. Szkoła współpracuje także z ośrodkami akademickimi (z Politechniką Białostocką) oraz lokalnymi instytucjami – m.in. z Miejską Biblioteką Publiczną w Hajnówce, Hajnowskim Domem Kultury, Uniwersytetem III Wieku, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną. Ucząc się w ZSZ – poznasz i dowiesz się więcej.
Wsparcie, jakie szkoła oferuje swoim uczniom procentuje – placówka może pochwalić się dużą liczbą stypendystów (stypendium Prezesa Rady Ministrów, stypendium im. prof. Simony Kossak) a także laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych. Uczniowie są bardzo zaangażowani w życie szkoły, co było widoczne także w trakcie dnia otwartego. Poszczególne kierunki promowały stoiska przygotowane przez młodych żaków, na których znaleźć można było ulotki informacyjne o danym kierunku oraz gadżety związane z prezentowaną branżą. Przyszli adepci mogli więc bezpośrednio porozmawiać ze starszymi kolegami, zapytać o ich doświadczenia. W trakcie dnia otwartego dała o sobie znać także przyjazna atmosfera, która panuje w szkole na co dzień. Humorystyczne skecze promujące ZSZ w Hajnówce w wykonaniu uczniów zrobiły furorę.
Właściwy wybór szkoły to klucz do sukcesu. Dzień otwarty w Zespole Szkół Zawodowych z pewnością przekonał wielu gimnazjalistów, że gwarantem powiedzenia będzie nauka właśnie w tej placówce. Zespół Szkół Zawodowych to jedna z trzech placówek ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat. Rekrutacja trwa. Więcej na: http://www.zszhajnowka.republika.pl/
Katarzyna Miszczuk