Oświata
Data opublikowania: 2019-11-25
Doświadczenie w parze z wiedzą
Wiedza i doświadczenie – to dwie nierozerwalne wartości świadczące o wykształceniu i kwalifikacjach. Ukończenie szkoły i dobrego kierunku to dopiero pierwszy ze stromych stopni, jakie muszą pokonać młodzi absolwenci wspinając się po szczeblach drabiny zwanej „karierą”, by sięgnąć szczytu – wymarzonego sukcesu. Niestety, życiowa wspinaczka nie należy to najłatwiejszych – czy będąc świeżo upieczonym absolwentem technikum, liceum czy studiów podczas przeglądania ofert pracy na widok głównego kryterium: „doświadczenie zawodowe minimum, powiedzmy X lat”, w przypływie niecierpliwości (bo szukasz, szukasz i nic) nie zdarzyło Ci się żachnąć na postawę pracodawców – że niby gdzie zdobyć to mityczne doświadczenie, skoro każdy potencjalny pracodawca nie chce stworzyć szansy, by je nabyć, preferując tych i z wiedzą i z doświadczeniem…?? Takie są realia rynku pracy – gdy 2015 r. Pracuj.pl przeprowadził badania mające wskazać, które elementy CV są najbardziej istotne dla rekruterów i jak wiele uwagi im poświęcają, wynik był oczywisty - 45% z 200 badanych rozpoczęło analizę CV od przeglądu informacji o dotychczasowym przebiegu kariery*. Cóż, doświadczenie zawodowe było, jest i będzie jednym z decydujących czynników o atrakcyjności naszej kandydatury, także nie ma co załamywać rąk nad oczywistymi oczywistościami. By w przyszłości nie zginąć w meandrach rynku pracy, najlepiej już na etapie wyboru szkoły średniej wybrać taką, która zapewni warunki zarówno do zdobycia wiedzy, jak też kontakt z przedsiębiorcami i możliwości zarobku pierwszych pieniędzy. Taką placówką jest Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce – szkoła stawia na nowoczesny model nauczania, kompleksowo przygotowując uczniów do życia zawodowego.
Płatne staże, kursy podnoszące kwalifikacje – szkoła inwestuje w doświadczenie ucznia
Pierwszy plus nauki w ZSZ to bogata oferta edukacyjna szkoły, odpowiadająca realiom rynku pracy. Drugi – to możliwość uzupełnienia CV już na etapie nauki w szkole. Od 2000 r. w szkoły funkcjonuje Centrum Kształcenia Zawodowego. W dobrze przygotowanych salach uczniowie poznają praktyczne tajniki wybranego zawodu oraz są przygotowywani do zdawania egzaminów zawodowych w poszczególnych kwalifikacjach. To w Centrum podczas praktyk uczniowie z Technikum Żywienia eksperymentują ze swoimi przepisami, przyszli mechanicy kładą swoje pierwsze spawy, dokonują obórki frezarskiej i tokarskiej, a budowlańcy poznają nowe technologie i techniki wykonywania prac budowlanych. Choć praktyczna nauka zawodu to część podstawy programowej, szkoła w przygotowywaniu swoich uczniów wychodzi daleko poza ustawiczne kształcenie. I tak, za sprawą projektu „Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce poprzez realizację Kompleksowego Programu Rozwoju Szkoły”, od 2018 roku w pracowniach CKZ realizowane są dodatkowe kursy kwalifikacyjne, uzupełniające i podnoszące kwalifikacje uczniów. W szerokiej ofercie znalazły się:
a) Kurs Spawacz TIG
b) Kurs Spawacz MIG/MAG
c) Kurs Obsługa Żurawi Budowalnych
d) Kurs Obsługa Wózków Jezdniowych
e) Kurs Obsługa Kas Fiskalnych
f) Kurs Kucharz Regionalny
g) Kurs Carving i dekoracje stołów
Specjalistyczne kursy, których uzyskanie wiąże się ze znaczącym nakładem finansowym, uczniowie mogli zrealizować całkowicie bezpłatnie. Dotąd z oferty kursów skorzystało łącznie 80 osób, w bieżącym roku szkolnym ich organizacja ma być kontynuowana. Podobnie jak kursy w zakresie programowania specjalistycznego pożądanego i wykorzystywanego w podlaskich przedsiębiorstwach - m.in. AutoCad (rysowanie w 2D), Symfonia Finanse i Księgowość, SolidEgde (rysowanie części maszyn w 3D), CNC ZERO. Dotąd z oferty skorzystało 50 uczniów, zajęcia są kontynuowane także w bieżącym roku szkolnym. Na tym nie koniec działań w projekcie - 60. uczniów uczestniczy w dodatkowych zajęciach językowych (z jęz. angielskiego i rosyjskiego), zakończonych egzaminem, 30stu wzięło udział w dodatkowych zajęciach przygotowujących do matury z matematyki; obecnie dokształcanie rozpoczęły kolejne 2 grupy po 10 uczniów każda. Równolegle rozpoczęto zajęcia grupowe i indywidualne w ramach doradztwa edukacyjno-zawodowego z uczestnikami projektu. Zajęcia odbywają się w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, zgodnie z harmonogramem. Do bogatego wachlarzu działań dorzucimy również info, że w ramach projektu szkoła zakupiła dwie obrabiarki CNC: tokarkę uniwersalną oraz frezarkę uniwersalną do metalu – obie z odczytem cyfrowym i kompletem wyposażenia. Szkoła zakończyła adaptację pomieszczeń oraz instalacji urządzeń i jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie zajęć z młodzieżą w ramach dodatkowych zajęć pozalekcyjnych podnoszących kwalifikacje zawodowe. – mówi Dyrektor ZSZ w Hajnówce Anna Czykwin. Tym samym rozszerzono ofertę praktycznej nauki zawodu w Centrum Kształcenia Zawodowego, a możliwość nauki z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu będą miały kolejne pokolenia mechaników.
Projekt „Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce poprzez realizację Kompleksowego Programu Rozwoju Szkoły” to inicjatywa kompleksowo podnosząca kompetencje zawodowe uczniów. Działania w projekcie zostały tak zaplanowane i dobrane dla poszczególnych grup zawodów, by absolwenci szkoły jak najlepiej wpisywali się w wymagania współczesnego rynku pracy i wygania przedsiębiorców. A te uczniowie mogli sprawdzić na tegorocznych wakacjach – w ramach projektu 62 uczniów miało okazję nabyć cenne doświadczenie podczas płatnych, ponadprogramowych staży w przedsiębiorstwach z regionu. Program płatnych praktyk także będzie kontynuowany.
W ramach projektu z możliwości zdobycia dodatkowych kwalifikacji skorzystało dotąd 123 uczniów, docelowo w projekcie udział weźmie 160 uczestników.
Nauka w ZSZ – możliwość wyjazdu za granicę
Tymczasem już w marcu 2020 r. kolejni uczniowie z technikum budowlanego i mechanicznego pojadą do Niemiec. „Szkoła otwarta na Europę”, to projekt realizowany w ramach programu Erasmus+, polega na zorganizowaniu 3-tygodniowych praktyk zawodowych w niemieckim Centrum Wspierania Rzemiosła w Götz dla uczniów technikum mechanicznego i budowalnego. Wyjazd to olbrzymia szansa dla młodzieży – w trakcie stażu przyszyli mechanicy i budowlańcy zapoznają się z techniką oraz metodami pracy w swoim zawodzie, nabędą nowe praktyczne umiejętności i dodatkowo podszlifują język oraz poznają pracę w środowisku wielokulturowym na europejskich rynkach pracy. Wiedza nabyta w trakcie stażu znajdzie potwierdzanie w dokumencie Europass Mobilność, który wyszczególnia nabyte umiejętnościami w danym zawodzie. Tym samym zwiększy konkurencyjność stażystów jako przyszłych pracowników na lokalnym, krajowym i europejskim rynku pracy. Ponadto uczestnicy projektu otrzymają kieszonkowe na drobne wydatki w trakcie stażu w kwocie około 300 euro.
Organizacja praktyk w Niemczech to wieloletnia tradycja szkoły – tylko w minionym roku szkolnym, w terminie 10-30 marca 2019 r. z takiej szansy skorzystało 32 uczniów. Natomiast trzech uczniów szkoły branżowej – realizujących naukę zawodu na kierunkach cukiernik (2 osoby) i piekarz (1 uczeń) w okresie 17.02.-02.03.2019 wzięło udział w dwutygodniowym stażu w ośrodku szkoleniowym we Frankfurcie nad Odrą.
Zespół Szkół Zawodowych od 95 lat kształci rzemieślników i techników. Realizacja projektów unijnych oraz aktywna współpraca z przedsiębiorcami, wpisuje się nowoczesne metody kształcenia zawodowego, oparte na doświadczeniu i wiedzy. Inwestycja w ucznia oraz nacisk na rozwój kadry nauczycielskiej z pewnością zaprocentują – absolwentom szkoły, wyposażonym w doświadczenie zawodowe i solidne wykształcenie, łatwiej będzie odnaleźć się na rynku pracy.
Więcej o szkole: http://www.zszhajnowka.pl/
Katarzyna Miszczuk
*żródło: http://www.outsourcingportal.eu