Informacje
Data opublikowania: 2015-01-15
Spektakl „Bieżeńcy” w Hajnówce - relacja z imprezy
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce od trzech lat aktywnie działa grupa teatralna pod opieką Joanny Troc, absolwentki Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przygotowany został kolejny znakomity spektakl „Bieżeńcy”. Spektakl powstał w oparciu o książkę Bożeny Diemianiuk, tekst o. Grzegorza Misijuka oraz wpisy z portalu www.bieżeństwo.pl. Jan Maksymiuk przełożył teksty z języka polskiego na dialekt Białorusinów Podlasia.
Sam termin „bieżeństwo” oznacza „uchodźstwo” – mamy tu na myśli konkretne uchodźstwo, które miało miejsce prawie sto lat temu. W 1915 roku rosnące w siłę wojsko niemieckie przerywa linię frontu i posuwa się na wschód. Wówczas armia rosyjska przyjmuje taktykę „spalonej ziemi” – przegania ludność z zamieszkałych terenów, niszcząc przy tym ich cały majątek i dobytek. Miliony ludzi masowo ucieka w głąb Rosji, najliczniejsza grupa wywodziła się z terenów dzisiejszego Podlasia. Droga trwała około dwóch lat, pochłaniając przy tym wiele ofiar, drugie tyle trwał powrót do rodzinnych stron. Prawdopodobnie połowa uchodźców nigdy nie wróciła do swych domów. Spektakl ukazał losy bieżeńców na przykładzie rodziny Daniluków, której historię opisała Bożena Diemianiuk w swojej książce „Bieżeńcy”.
W spektaklu wystąpiła zdolna młodzież z hajnowskiego i bielskiego Liceum Ogólnokształcącego z DNJB: Magdalena Gawryluk, Maria Krawczyk, Jakub Maciejuk oraz Michał Skorbiłowicz. Chłopcy zajęli się również oprawą muzyczną, grając podczas spektaklu na akordeonach.
Na premierze w Muzeum Białoruskim w Hajnówce dnia 14 grudnia 2014 zabrakło miejsc siedzących, co może dowodzić tego, że jest ogromne zapotrzebowanie w społeczeństwie na tego typu imprezy, jak również bliski okazał się poruszony temat. Publiczność stała nawet w drzwiach, owacjami na stojąco podziękowała za spektakl nie kryjąc przy tym łez wzruszenia. Po premierze w Hajnówce grupie i opiekunce za ich ciężką pracę podziękował dyrektor Muzeum-Tomasz Tichoniuk. Słowa uznania i podziękowania padły również z ust gościa specjalnego posła - Eugeniusza Czykwina który jest jednocześnie przewodniczącym społecznego komitetu do spraw „bieżeństwa”. Oprócz premierowego spektaklu w Hajnówce, „Bieżeńcy” pokazani byli jeszcze kilkakrotnie zarówno w Hajnówce, jak i w Bielsku Podlaskim.
Projekt realizowany jest dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miasta Hajnówka.
A.Wawreszuk, fot. A.Tichoniuk

Postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne"
Postanowienie z dnia 6 grudnia 2018 o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne" Link do załącznika pdf

NOWA STRONA POWIATU HAJNOWSKIEGO
Ta strona jest archiwalna. Nowa strona samorządu powiatu to: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski

Zawiadomienie o XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
Zawiadamiam, iż dnia 24 czerwca 2021r. (czwartek) o godz. 13:00 w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce odbędzie się XX sesja Rady Powiatu Hajnowskiego z następującym porządkiem obrad: Otwarcie XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Przedstawienie porządku obrad sesji. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu.

Powiat rozwija turystykę aktywną
58 372,00 zł na realizację projektu Szlakiem bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi" Nowa atrakcja na turystycznej mapie regionu.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Hajnówce konsultantem powiatowym w projekcie Podlaski Kompas Pracy
Celem projektu jest: merytoryczne wzmocnienie rozwoju poradnictwa edukacyjno-zawodowego przy jednoczesnej współpracy z pracodawcami w 33 szkołach zawodowych województwa podlaskiego przez stworzenie Podlaskiej Sieci Doradztwa Zawodowego

Punkt Powszechny Szczepień wznawia działanie
Od 07 czerwca 2021 r. Punkt Szczepień Powszechnych przy Szkole Podstawowej Nr. 1 w Hajnówce wznowi działalność celem podania drugiej dawki szczepionki.

