Informacje
Data opublikowania: 2017-09-12
Puszcza Białowieska Dziedzictwo Kulturowe. Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego w polskiej części Puszczy Białowieskiej w 2016 r.
W polskiej części Puszczy Białowieskiej realizowany jest projekt pt. „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego” w Puszczy Białowieskiej.
„Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego” w polskiej części Puszczy Białowieskiej - badania w ramach usługi naukowo-badawczej pt. „Ocena stanu różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych”.
Projekt realizujący założenia związane z koncepcją zintegrowanej ochrony i zarządzania dobrami kultury i środowiska na terenach leśnych, ukierunkowany jest na interdyscyplinarne podejście, integrujące m.in. specjalistów z zakresu badania i ochrony zabytków oraz środowiska, jednocześnie ujmując dziedzictwo w sposób holistyczny. Podejmowana inicjatyw ma zatem na celu m.in. integrację środowisk, określenie i opracowanie kompleksowego podejścia do zasobów kulturowych i przyrodniczych, co oprócz badania i ochrony dóbr kultury i środowiska, umożliwi wypracowanie i wdrożenie optymalnej formuły zarządzania i popularyzowania w/w zasobami.
Głównym celem działań interdyscyplinarnych jest przede wszystkim rozpoznanie nieznanych dotychczas zasobów zabytkowych, znajdujących się na terenie polskiej części Puszczy Białowieskiej, weryfikacja stanowisk archiwalnych, przy wykorzystaniu głównie nieinwazyjnych technologii badawczych i innowacyjnych metod. W efekcie końcowym takie podejście ma doprowadzić do wielkoobszarowej inwentaryzacji zasobów kulturowych na terenie Puszczy Białowieskiej. Kolejny cel działań to opracowanie interdyscyplinarnego programu ochrony zasobów kulturowych i przyrodniczych. Poprzez włączenie do badań analiz palinologicznych, archeozoologicznych czy botanicznych, projekt ma na celu rozpoznanie obiektów przyrodniczych z przeszłości, a zarazem zestawienie zasobów zabytkowych z obiektami środowiskowymi. Projekt na kolejnych etapach uzupełnia prace prowadzone w 2016 r. uszczegóławiając rozpoznanie danych teledetekcyjnych oraz automatyzując prace związane z analizą danych LIDAR.
Projekt realizowany jest przez interdyscyplinarny, wieloosobowy zespół specjalistów, w kooperacji z różnymi instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi. Działania ukierunkowane są na współpracę ze specjalistami z zakresu: ochrony zabytków (z uwzględnieniem przede wszystkim krajobrazu kulturowego, układów ruralistycznych, reliktów architektury, zabytków archeologicznych, reliktów budownictwa obronnego, fortyfikacji polowych, obiektów techniki – przemysłu - gospodarki, cmentarzy, historycznych założeń zieleni, czy w końcu miejsc upamiętniania wydarzeń historycznych), leśnictwa, geomatyki, archeologii, historii, geodezji, historii sztuki, konserwacji zabytków, architektury krajobrazu itd.
Główni wykonawcy:
Instytut Badawczy Leśnictwa (lider konsorcjum) / Instytut Archeologii i Etnologii PAN (konsorcjant w 2016 r)
Instytut Badawczy Leśnictwa (lider konsorcjum) / Fundacja Hereditas (konsorcjant od 2017 r)
Zespół koordynujący od 2017 r.:
Prof. dr hab. inż. Jacek Hilszczański
Prof. dr hab. Jakub Lewicki
Dr Dominik Jagiełło
Dr inż. Krzysztof Stereńczak
Dr hab. Rafał Zapłata
Strony:
https://www.facebook.com/Zmiany-stanu-bioróżnorodności-w-Puszczy-Białowieskiej-1797525110576992
puszczabialowieska.zabytek.co
Więcej informacji - czytaj poniższe posty oraz strony projektu.
Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego w polskiej części Puszczy Białowieskiej w 2016 r. |
|