Informacje
Data opublikowania: 2015-05-27
Obrzędowe pieśni podlaskie: cz. II Pieśni ze wsi Dasze, 05 -07.06.2015
Zapraszamy wszystkich mniej i bardziej śpiewających do wsi Dasze na warsztaty pieśni, które poprowadzą Eudokia Markiewicz oraz Zofia Kirdylewicz z Dasz (gm. Kleszczele).
5-7 czerwca (piątek – niedziela)
W programie kolędy życzące, pieśni nabożne, wiosenne, weselne, chrzcinne, powszechne.
Początek warsztatów 5 czerwca o godz. 16.00
Warsztaty są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona.
Informacje i zapisy: stow.dziedzictwopodlasia@g
Eudokia Markiewicz (ur. 1933) i Zofia Kierdylewicz (ur. 1943) to mieszkanki wsi Dasze. Pani Eudokia obecnie śpiewa tylko w cerkwi. Dawniej udzielała się w miejscowym zespole „Kalina”(założonym w 1978 roku), który niemalże cały swój repertuar zaczerpnął właśnie od niej. Panią Eudokię można usłyszeć na płycie Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia „Ludowe pieśni religijne z Podlasia”.
Zofia Kierdylewicz prowadzi zespół „Kalina”, który obecnie składa się z trzech śpiewających pań. „Kalina” występuje na lokalnych imprezach kulturalnych śpiewając pieśni w lokalnym dialekcie (przez językoznawców zaliczanych do gwar języka ukraińskiego). Są to: tzw. wesnuszki (pieśni wiosenne), kolędy, pieśni weselne, chrzcinne, wielkopostne, liryczne, żartobliwe. Zespół niejednokrotnie brał udział w odtwarzaniu obrzędów, np. w ramach projektu „Tradycja (po)łączy pokolenia” prezentował elementy dawnego, wiejskiego wesela.
„Obrzędowe pieśni podlaskie” odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła Mistrzów Tradycji”.
„Program skierowany jest do polskich instytucji zajmujących się kultywowaniem rodzimej tradycji muzycznej oraz do artystów muzyków ludowych. Program nawiązuje do, rozpowszechnionej w wielu krajach o rozwiniętej kulturze muzycznej, idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, w tym tradycyjnych technik wykonawczych związanych z grą i ze śpiewem.
Program polega na organizowaniu przez instytucje i organizacje społeczne warsztatów w trakcie których artyści muzycy ludowi przekazują umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie gry na instrumentach i śpiewu”.

Postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne"
Postanowienie z dnia 6 grudnia 2018 o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne" Link do załącznika pdf

NOWA STRONA POWIATU HAJNOWSKIEGO
Ta strona jest archiwalna. Nowa strona samorządu powiatu to: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski

Zawiadomienie o XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
Zawiadamiam, iż dnia 24 czerwca 2021r. (czwartek) o godz. 13:00 w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce odbędzie się XX sesja Rady Powiatu Hajnowskiego z następującym porządkiem obrad: Otwarcie XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Przedstawienie porządku obrad sesji. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu.

Powiat rozwija turystykę aktywną
58 372,00 zł na realizację projektu Szlakiem bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi" Nowa atrakcja na turystycznej mapie regionu.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Hajnówce konsultantem powiatowym w projekcie Podlaski Kompas Pracy
Celem projektu jest: merytoryczne wzmocnienie rozwoju poradnictwa edukacyjno-zawodowego przy jednoczesnej współpracy z pracodawcami w 33 szkołach zawodowych województwa podlaskiego przez stworzenie Podlaskiej Sieci Doradztwa Zawodowego

Punkt Powszechny Szczepień wznawia działanie
Od 07 czerwca 2021 r. Punkt Szczepień Powszechnych przy Szkole Podstawowej Nr. 1 w Hajnówce wznowi działalność celem podania drugiej dawki szczepionki.

