Informacje
Data opublikowania: 2015-05-20
Koncert Galowy 34 edycji Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce
Tegoroczny festiwal odbył się w dniach 11-16 maja i został zorganizowany przez Społeczny Komitet Organizacyjny i Miłośników Muzyki Cerkiewnej z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Ostatniego dnia, podczas koncertu galowego, zaprezentowali się laureaci 34 edycji Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Wykonawców prezentowali ks. mitrat Michał Niegierewicz i Piotr Lewczuk.
Zaproszonych gości powitał Włodzimierz Pietroczuk - Radny Sejmiku Wojewódzkiego. Na koncert galowy przybyli między innymi – Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel, arcybiskup lubelski i chełmski. - Muzyka cerkiewna ma szczególną charyzmę otwierającą nasze serca – podsumował duchowny. - Jest mi niezmiernie miło, że hajnowskie śpiewanie ma wymiar ekumeniczny, gdzie na rozpoczęciu festiwalu uczestniczył ordynariusz katolickiej diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, dziś - miejscowy dziekan ks. kan. Józef Poskrobko, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele Województwa Podlaskiego, przedstawiciele służb mundurowych, sponsorzy i lokalna społeczność. (...)Kontynuujcie to wielkie i zbawienne, a jak potrzebne dzieło – dla naszej duchowej egzystencji. Obecność najlepszych chórów z zagranicy i naszych miejscowych, integruje tą wielką szlachetną dziedzinę śpiewania cerkiewnego.
Tradycyjnie festiwal rozpoczyna się piękną pieśnią „Gaude Mater Polonia", a kończy utworem „Mnogaja leta”, w tym roku przyjemność zaśpiewania „Sto Lat” miał zdobywca Grand Prix - Chór Akademicki Państwowego Saratowskiego konserwatorium Muzycznego im. L.W. Sobinowa – Rosja.
- Cieszymy się, że cele, które założyliśmy zostały osiągnięte – podsumowuje całokształt festiwalu ks. mitrat Michał Niegierewicz. - Było bardzo dużo dobrego śpiewu poczynając od chórów parafialnych wiejskich, aż po chóry akademickie kończąc. Każdy, kto był w Hajnówce mógł znaleźć, coś, co go najbardziej cieszy. Publiczność przez trzy dni szczelnie wypełniała naszą świątynię. Szczególnie w piątek odczułem zadowolenie, kiedy ludzie po występie ostatniego chóru dziękowali za wspaniały śpiew i zaproszenie tak wyśmienitych chórów. Komisja ciężko pracowała, by sprawiedliwie ocenić wszystkie chóry. - Nagrodę Dyrektora otrzymała Chrześcijańska Akademia Teologiczna, która w tym roku obchodzi 60-lecie istnienie. Ja również jestem absolwentem tej akademii. Chór dał piękny koncert inauguracyjny. Nagrodę przyznaliśmy za całokształt - za ich śpiew, za propagowanie idei tolerancji.
Festiwal HDMC, to nie tylko przesłuchania, to również liczne imprezy towarzyszące, takie jak koncerty, wystawy i spotkania. W tym roku muzyka cerkiewna popularyzowana była podczas koncertów w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze, w Bielskim Domu Kultury, w Ełckim Centrum Kultury, w Cerkwi p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Kleszczelach, w Cerkwi p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy w Michałowie, w Cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego w Narwi oraz podczas koncertu w ramach „Nocy Muzeów" w Białowieskim Parku Narodowym. Tradycyjnie wielkim zainteresowaniem cieszył się Koncert Plenerowy „Uczta Folklorystyczna" w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie" w Białowieży. W tym roku organizatorzy włączyli do programu spotkanie z Marcinem Waszkiewiczem, autorem tomiku poezji "Poezją Żyję" i spotkanie z Aleksandrem Wróblewskijm, wykładowcą Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu im. J. Kupały, chórmistrzem Kameralnego Chóru „Dojlidztwa". Uroki prawosławia można było podziwiać na wystawachie ikon Arkadiusza Świętochowskiego - „Panie, z głębokości wołam do Ciebie" i wystawie fotografii „Jerozolima - Światło ze Wschodu". W salce pod soborem Fundacja ks. Ostrogskiego zaprezentowała wystawę „Bieżeństwo (uchodźstwo) 1915. Wspólna historia."
Do zobaczenia na jubileuszowej 35 edycji Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce.
Emilia Rynkowska
Zobacz więcej:
Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej – poznaliśmy laureatów

Postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne"
Postanowienie z dnia 6 grudnia 2018 o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne" Link do załącznika pdf

NOWA STRONA POWIATU HAJNOWSKIEGO
Ta strona jest archiwalna. Nowa strona samorządu powiatu to: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski

Zawiadomienie o XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
Zawiadamiam, iż dnia 24 czerwca 2021r. (czwartek) o godz. 13:00 w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce odbędzie się XX sesja Rady Powiatu Hajnowskiego z następującym porządkiem obrad: Otwarcie XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Przedstawienie porządku obrad sesji. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu.

Powiat rozwija turystykę aktywną
58 372,00 zł na realizację projektu Szlakiem bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi" Nowa atrakcja na turystycznej mapie regionu.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Hajnówce konsultantem powiatowym w projekcie Podlaski Kompas Pracy
Celem projektu jest: merytoryczne wzmocnienie rozwoju poradnictwa edukacyjno-zawodowego przy jednoczesnej współpracy z pracodawcami w 33 szkołach zawodowych województwa podlaskiego przez stworzenie Podlaskiej Sieci Doradztwa Zawodowego

Punkt Powszechny Szczepień wznawia działanie
Od 07 czerwca 2021 r. Punkt Szczepień Powszechnych przy Szkole Podstawowej Nr. 1 w Hajnówce wznowi działalność celem podania drugiej dawki szczepionki.

