Informacje
Data opublikowania: 2017-05-31
31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Hajnówce uprzejmie informuje o zbliżających się obchodach Światowego Dnia bez Tytoniu przypadającego 31 maja 2017 r. Akcja zwraca uwagę na ryzyko zdrowotne związane z paleniem tytoniu i ma na celu propagowanie działań na rzecz redukcji konsumpcji tytoniu. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety.
Tegoroczna kampania przebiega pod hasłem „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”. Przemysł tytoniowy stwarza zagrożenie dla trwałego rozwoju wszystkich krajów, w tym zagrożenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia obywateli. Dlatego WHO wzywa państwa do priorytetowego traktowania i przyspieszania wysiłków w zakresie polityki antytytoniowej, aby uniknąć globalnego kryzysu związanego z używaniem tytoniu.
Skuteczna polityka antytytoniowa postrzegana jest jako jeden z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie do 2030 r globalnej redukcji przedwczesnych zgonów z powodu chorób niezakaźnych (w tym chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i POChP).
Oprócz ratowania życia i zmniejszenia nierówności zdrowotnych, kompleksowa polityka antytytoniowa wpływa również na obniżenie kosztów gospodarczych związanych z konsumpcją tytoniu i sprzyja wzrostowi gospodarczemu, ograniczeniu ubóstwa, rozwojowi rolnictwa oraz przeciwdziała zmianom klimatycznym.
Fakty dotyczące używania tytoniu:
- Około 6 mln osób każdego roku umiera na skutek używania tytoniu.
- Przy obecnym poziomie używania tytoniu do 2030 r. liczba ta wzrośnie do ponad 8 milionów rocznie.
- Stosowanie tytoniu stanowi zagrożenie dla każdej osoby, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy poziomu wykształcenia. Wiąże się z cierpieniem, chorobą i śmiercią, zubożeniem rodzin i gospodarek narodowych.
- Wydatki związane z konsekwencjami używania tytoniu znacznie obciążają gospodarkę narodową poprzez zwiększone koszty opieki zdrowotnej i zmniejszenie produktywności osób palących czy chorujących na choroby odtytoniowe
- Palenie pogarsza nierówności zdrowotne i pogłębia ubóstwo, ponieważ najubożsi mniej środków przeznaczają na żywność, edukację i opiekę zdrowotną.
- Około 80% przedwczesnych zgonów spowodowanych tytoniem występuje w krajach o niskim lub średnim dochodzie.
- Uprawa tytoniu wymaga dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczające dostawy wody.
- Każdego roku uprawy tytoniu wykorzystują 4,3 miliona hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2% a 4%.
- Produkcja tytoniu wytwarza również ponad 2 miliony ton odpadów stałych.
Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Hajnówce
Irena Dymińska
_____________________________________________________________
Palenie w liczbach
źródło: onet.pl