Zdrowie
Data opublikowania: 2019-02-27
Szkolenie dot. profilaktyki raka piersi
Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących chorób nowotworowych – obecnie już blisko 1/4 chorych na nowotwór kobiet słyszy taką diagnozę (22 %)*. Niestety to nie koniec smutnych statystyk - zachorowalność na nowotwory złośliwe piersi w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad 2-krotnie.
Skąd tak zatrważające dane mimo ogromnego postępu medycyny i profilaktyki? Zanim zaczniemy doszukiwać się dziury w budżecie NFZ, zastanówmy się co robimy na rzecz swojego zdrowia we własnym zakresie? Czy przestrzegamy zasad zdrowego trybu życia i badamy się regularnie? Jest to o tyle istotne, ponieważ profilaktyczna lekkomyślność może kosztować człowieka zdrowie a nawet życie – i to bez wzglądu na wiek. Rak to nie choroba ludzi starszych – bo choć wiek sprzyja rozwojowi choroby, to nowotwory coraz częściej umykają statystycznym stereotypom. W Polsce rak piersi rozpoznawany jest najczęściej u kobiet w wieku 50–69 lat, ale niestety – nowotwór dotyka coraz młodsze kobiety, rozwijając się wówczas u osób w pełni aktywnych zawodowo i społecznie. Niestety, zachorowalność u dorosłych kobiet w wieku przedmenopauzalnym (20-49 lat) także wzrosła – w ciągu ostatnich trzech dekad około 1,7 razy**. Choć rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanym u kobiet, jest to zarazem jeden z nowotworów najlepiej poznanych – w zakresie epidemiologii i profilaktyki, a równocześnie jest nowotworem, dla którego dostępne są liczne propozycje terapeutyczne, umożliwiające często całkowity powrót do zdrowia. By zapobiegać rozwojowi choroby i zniwelować jej negatywne skutki dla zdrowia (zbyt późno wykryty nowotwór może skutkować przerzutem) wystarczy jedynie regularnie się badać – także samodzielnie.
O tym jak to zrobić dowiedziały się Panie, które wzięły udział w szkoleniu zorganizowanym przez Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Spotkanie miało miejsce 26 lutego br. w sali konferencyjnej urzędu. Szkolenie miało charakter otwarty, było adresowane do wszystkich mieszkanek powiatu hajnowskiego – bez względu na wiek. Szkolenie prowadzone przez pracowników BCO było bardzo przystępne, biorące w nim udział Panie zapoznały się z profilaktyką raka piersi, a także sposobami samobadania. A za sprawą praktycznych ćwiczeń z wykorzystaniem fantomów piersi, kursantki dowiedziały także się jakie wyczuwalne zmiany powinny wzbudzić niepokój. Nie należy się bać badania, ponieważ – jak podkreślały trenerki – w walce z chorobą najważniejsza jest świadomość. Samobadanie piersi należy powtarzać regularnie raz w miesiącu, najlepiej parę dni po zakończeniu cyklu menstruacyjnego. Badanie powinno objąć piersi oraz węzły chłonne – pod i nad pachwinami oraz pod i nad obojczykiem. Wszystkie Panie biorące udział w szkoleniu otrzymały broszury informacyjne, ponadto kursantki w wieku 50-69 lat będą mogły wziąć udział w bezpłatnej mammografii – za sprawą dołączonego zaproszenia. Badanie mammograficzne pozwala wykryć zmiany na etapie, kiedy te są niewyczuwalne. We wczesnym stadium nowotwór jest całkowicie uleczalny, a jego usunięcie nie musi wiązać się z mastektomią.
Szkolenia oraz bezpłatne badania są realizowane w ramach projektu „Wiedza podstawą działania. Szkolenie i edukacja warunkiem skuteczności programu profilaktyki raka piersi”. To nie jedyne inicjatywy, jakie aktualnie realizuje Białostockie Centrum Onkologii. Osoby w wieku 50 – 65 lat mogą wykonać bezpłatne badanie kolonoskopowe ze znieczuleniem. Program obejmuje też osoby 40-49, jeśli w rodzinie był przypadek choroby nowotworowej jelita grubego. Z kolei osoby w wieku 20-64 lat, które w latach 2016 – 2020 chlorowały na nowotwór złośliwy mogą wziąć udział w Programie rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną, ułatwiający powrót do pracy. W BCO funkcjonuje także Poradnia Badania Piersi – wszystkie zainteresowane Panie mogą wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach z lekarzem. Nie jest wymagane skierowanie, wystarczy zadzwonić i umówić termin wizyty.
Informacje o wszystkich inicjatywach realizowanych przez BCO oraz o możliwości skorzystania z bezpłatnych badań dostępne są na stronie: https://www.onkologia.bialystok.pl/.
Tymczasem redakcja przypomnia, że w dniach 18.03 - 22.03. do powiatu hajnowskiego przyjedzie mammobus. Kliknij i sprawdź szczegóły.
Katarzyna Miszczuk
* http://onkologia.org.pl/nowotwory-piersi-kobiet/
** http://onkologia.org.pl/nowotwory-piersi-kobiet/

Szczepimy się!
Od 15 stycznie 2021 rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów oraz system zgłoszenia chęci zaszczepienia dla pozostałych

Projekty profilaktyczne w SP ZOZ w Hajnówce
W SP ZOZ w Hajnówce trwają przygotowania do realizacji projektów profilaktycznych, których realizacja została odłożona w czasie przez pandemię koronawirusa.

Uwaga kleszcze!
Trwa sezon aktywności kleszczy, jest ich w naszym otoczeniu coraz więcej. Pomimo faktu, że pokłucie przez kleszcza zwykle jest całkowicie bezbolesne, a sprawca wyjątkowo mały, konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, porażenia nerwów utrudniają

Światowy Dzień bez Tytoniu
Hasło przewodnie tegorocznej akcji ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia brzmi: „Commit to quit”,


Zaszczep się w majówkę
Od 1 do 3 maja będzie trwała akcja „Zaszczep się w majówkę” w mobilnych punktach do szczepień powszechnych

