Zdrowie
Data opublikowania: 2020-10-19
Schematy wykonania testów w kierunku SARS-CoV-2
- Lekarz rodzinny po zakwalifikowaniu pacjenta do badania wystawi zlecenie wykonania testu oraz poinformuje pacjenta o konieczności udania się do mobilnego punktu pobrań.
- Jeżeli pacjent nie może udać się do mobilnego punktu pobrań (pacjent niesamodzielny) – lekarz rodzinny przekaże informację do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej o zasadności zlecenia wykonania takiego testu w warunkach domowych. WSSE wówczas umawia i wysyła karetkę „wymazową” do pacjenta.
Zgodnie z nową jesienną strategią walki z koronawirusem, podlaski oddział NFZ organizuje więcej miejsc, w których będzie można wykonać bezpłatny test na COVID-19.
W województwie podlaskim są już 23 mobilne punkty pobrań, działają 7 dni tygodniu, co najmniej 2 godziny dziennie - pełną ich listę można znaleźć na stronie internetowej podlaskiego NFZ: https://www.nfz-bialystok.pl/podmioty-medyczne/mobilne-punkty-pobran-wymazu-w-kierunku-covid-19/
Punkt w Powiecie Hajnowski:
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, ul. Dowgirda 9, 606 996 889, pn-ndz 7:05-09:20 oraz 16:45-19:00

Grafika 1, objaśnienie:
Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ za pomocą gabinet.gov.pl - pacjent samodzielny spełniający kryteria: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku
- Pacjent kontaktuje się z POZ w celu ustalenia terminu porady* osobistej lub teleporady (w przypadku dzieci do 2 r.ż. porada ma zawsze formę osobistą).
- Lekarz POZ zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o drive thru (mobilnych punktach pobrań), w których można wykonać badanie (informując go o konieczności unikania transportu publicznego).
- Lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2 wypełniając formularz ZLK1 w systemie gabinetowym tub w aplikacji gabinet.gov.pl.
- Pacjent samodzielnie (jeśli umożliwia mu to jego sytuacja zdrowotna) udaje się do drive thru, by zrealizować badanie.
- Wymaz jest przekazywany do laboratorium z listy dostępnej w EWP**. Laboratorium przeprowadza badanie i wpisuje w EWP informację o wyniku testu. Jest ona widoczna dla lekarza POZ w gabinet.gov.pl, dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
- Lekarz POZ informuje pacjenta o wyniku dodatnim i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego/ obserwacyjno-zakaźnego***, gdzie podejmowana jest decyzja o przyjęciu do szpitala, rozpoczęciu izolacji w izolatorium albo o izolacji domowej. Lekarz szpitala wprowadza adnotację o izolacji domowej w systemie gabinet.gov.pl,**** natomiast o hospitalizacji lub skierowaniu do izolatorium w rejestrze C0VID-19.*****
* W przypadku ciężkiego przebiegu choroby pacjenci powinni być testowani w warunkach szpitalnych.
**EWP - system teleinformatyczny, do którego laboratoria raportują wyniki badań.
*** Lekarz POZ informuje szpital z oddziałem zakaźnym o przekazaniu pacjenta z potwierdzonym C0VID-19.
**** Dostępne od 1 października 2020 r.
***** W sytuacji braku możliwość wpisania do gabinet.gov.pl, informację przekazuje się do PSSE, które wprowadza ją do EWP.
Grafika 2:
Grafika 2, objaśnienie:
Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ - pacjent niesamodzielny spełniający kryteria: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku
- Pacjent kontaktuje się telefonicznie z POZ w celu ustalenia terminu porady* osobistej (w przypadku dzieci do 2 rż. porada ma zawsze formę osobistą - wizyta domowa) lub teleporady.
- W sytuacji pacjenta, który nie może udać się do drive thru, lekarz POZ kontaktuje się telefonicznie z Wojewódzką Stację Sanitarno- Epidemiologiczną (WSSE) i przekazuje informacje o konieczności wykonania testu. WSSE wystawia zlecenie testu w systemie EWP“ oraz wysyta do pacjenta karetkę „wymazówkę".
- Lekarz POZ zgtasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2 wypełniając formularz ZLK1 w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl. Pobrany od pacjenta wymaz jest przekazywany do laboratorium z listy dostępnej w EWP**.
- Laboratorium przeprowadza badanie i wpisuje w EWP** informację o wyniku testu. Jest ona widoczna dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie EWP dostępnym dla WSSE i PSSE. WSSE sprawdza wynik badania w EWP i informuje lekarza POZ.
- Lekarz POZ informuje pacjenta o wyniku dodatnim i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego/obserwacyjno-zakaźnego ***, gdzie podejmowana jest decyzja o przyjęciu do szpitala, rozpoczęciu izolacji w izolatorium albo o izolacji domowej. Lekarz szpitala wprowadza adnotację o izolacji domowej w systemie gabinet.gov.pl,**** natomiast o hospitalizacji lub skierowaniu do izolatorium w rejestrze COVID-19.*****
* W przypadku ciężkiego przebiegu choroby pacjenci powinni byt testowani w warunkach szpitalnych.
**EWP - system teleinformatyczny, do którego laboratoria raportuje wyniki badań.
*** Lekarz POZ informuje szpital z oddziałem zakaźnym o przekazaniu pacjenta z potwierdzonym COVID-19.
**** Dostępne od 1 października 2020 r.
***** W sytuacji braku możliwości wpisania dogabinet.gov.pl, informację przekazuje sie do PSSE, które wprowadza ję do EWP.
Grafika 3:
Grafika 3, objaśnienie:
Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ za pomocy gabinet.gov.pl - pacjent samodzielny z objawami infekcji niespełniający kryteriów zlecenia testu podczas teleporady (gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku:
- Pacjent kontaktuje się telefonicznie z POZ w celu ustalenia terminu porady* osobistej lub teleporady (w przypadku dzieci do 2 rż. porada ma zawsze formę osobistą).
- W przypadku gdy lekarz POZ nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku SARS-COV-2**, a stwierdzi występowanie objawów infekcji, umawia następną teleporadę w ciągu 3-5 dni od pierwszej wizyty.
- Podczas drugiej teleporady lekarz POZ w przypadku braku objawów spełniających kryteria skierowania na badanie w kierunku SARSCoV-2**, może umówić wizytę osobistą w POZ. Natomiast w przypadku stwierdzenia wystąpienia objawów kwalifikujących do zlecenia badania w kierunku SARS-C0V-2, lekarz POZ zleca test** za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o drive thru (mobilnych punktach pobrań), w których można wykonać badanie (informując go o konieczności unikania transportu publicznego).
- Lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2 wypełniając formularz ZLK1 w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl.
- Pacjent samodzielnie (jeśli umożliwia mu to jego sytuacja zdrowotna) udaje się do drive thru celem realizacji badania. Wymaz jest przekazywany do laboratorium z listy dostępnej w systemie EWP***.
- Laboratorium przeprowadza badanie i wpisuje w EWP informację o wyniku testu. Jest ona widoczna dla lekarza POZ w gabinet.gov.pl, dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie EWP*** dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
- Lekarz POZ informuje pacjenta o wyniku dodatnim i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego/obserwacyjno- zakaźnego****, gdzie podejmowana jest decyzja o przyjęciu do szpitala, rozpoczęciu izolacji w izolatorium albo o izolacji domowej. Lekarz szpitala wprowadza adnotację o izolacji domowej w systemie gabinet.gov.pł,***** natomiast o hospitalizacji lub skierowaniu do izolatorium w rejestrze COVID-19.******
* W przypadku ciężkiego przebiegu choroby pacjenci powinni być testowani w warunkach szpitalnych.
** Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe tylko pod warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych - tj. stwierdzone i udokumentowane kliniczne objawy tej choroby: temperatura ciała powyżej 38®C. kaszel I duszności oraz utrata węchu lub smaku.
***EWP - system teleinformatyczny, do którego laboratoria raportują wyniki badań.
**** Lekarz poz informuje szpital z oddziałem zakaźnym o przekazaniu pacjenta z potwierdzonym C0VID-19.
***** Dostępne od 1 października 2020 r.
****** W sytuacji braku możliwości wpisania do gabinet.gov.pl, informację przekazuje się do PSSE, które wprowadza ją do EWP.
Grafika 4:
Grafika 4, objaśnienie:
Zlecenie badania w kierunku SARS-CoV-2 przez POZ za pomocy gabinet.gov.pl - pacjent niesamodzielny z objawami infekcji niespełniający kryteriów zlecenia testu podczas teleporady (gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku):
- Pacjent kontaktuje się telefonicznie z POZ w celu ustalenia terminu porady* osobistej lub teleporady (w przypadku dzieci do 2 rż. porada ma zawsze formę osobistą - wizyta domowa).
- W przypadku gdy podczas teleporady lekarz nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku SARS-COV-2**, a stwierdzi występowanie objawów infekcji charakterystycznych dla COVID-19, umawia następną teleporadę w ciągu 3-5 dni od pierwszej wizyty.
- Podczas drugiej teleporady lekarz POZ w przypadku braku objawów spełniających kryteria skierowania na badanie w kierunku SARS-C0V-2** może umówić wizytę domową i udać się do pacjenta.
- W przypadku stwierdzenia wystąpienia objawów** kwalifikujących do zlecenia badania w kierunku SARS-C0V-2 podczas drugiej teleporady lub wizyty domowej, lekarz POZ kontaktuje się telefonicznie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE), która wystawia zlecenie testu w systemie EWP*** oraz wysyła do pacjenta karetkę „wymazówkę".
- Lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2 wypełniając formularz ZLK1 w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl.
- Pobrany od pacjenta wymaz jest przekazywany do laboratorium z listy dostępnej w systemie EWP. Laboratorium przeprowadza badanie i wpisuje w systemie EWP informację o wyniku testu. Jest ona widoczna dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta, lekarza POZ w gabinet.gov.pl oraz w systemie dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w EWP.
- Lekarz POZ informuje pacjenta o wyniku dodatnim i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego/obserwacyjno-zakaźnego ****, gdzie podejmowana jest decyzja o przyjęciu do szpitala, rozpoczęciu izolacji w izolatorium albo o izolacji domowej. Lekarz szpitala wprowadza adnotację o izolacji domowej w systemie gabinet.gov.pl*****, natomiast o hospitalizacji lub skierowaniu do izolatorium w rejestrze COVID-19.******
* W przypadku ciężkiego przebiegu choroby pacjenci powinni być testowani w warunkach szpitalnych.
** Zlecenie testu po teleporadzie Jest możliwe tylko pod warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych - tj. stwierdzone i udokumentowane kliniczne objawy tej choroby: temperatura ciała powyżej 38* C, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku.
***EWP - system teleinformatyczny, do którego laboratoria raportują wyniki badań.
**** Lekarz POZ informuje szpital z oddziałem zakaźnym o przekazaniu pacjenta z potwierdzonym C0V1D-19.
***** Dostępne od 1 października 2020 r.
****** W sytuacji braku możliwości wpisania do gabinet.gov.pl, informację przekazuje się do PSSE, które wprowadza ją do EWP.
Grafika 5:
COVID-19 - pacjent samodzielny oczekujący w domu na wynik testu zleconego przez POZ:
- Lekarz POZ informuje pacjenta o wyniku dodatnim i kieruje pacjenta do oddziału zakaźnego/obserwacyjno-zakaźnego*, gdzie podejmowana jest decyzja o przyjęciu do szpitala, rozpoczęciu izolacji w izolatorium albo o izolacji domowej.
- Pacjent udaje się do szpitala wtasnym środkiem transportu (w maseczce, unikając kontaktu z innymi osobami). Pacjent udaje się do wyznaczonego przez szpital punktu triage (np. namiotu, wydzielonej izby przyjęć), gdzie niezwłocznie przekazuje informacje o wyniku badania w kierunku SARS-COV-2.
- Personel medyczny szpitala kieruje pacjenta do odseparowanego miejsca, w którym pacjent oczekuje na badanie lekarskie.
- Lekarz decyduje o przyjęciu pacjenta do oddziału, przekazaniu do innego szpitala lub skierowaniu na izolację. W przypadku skierowania na izolację lekarz decyduje o formie izolacji (izolacja domowa lub w izolatorium). Lekarz wprowadza adnotację o izolacji domowej w systemie gabinet.gov.pl**, natomiast o hospitalizacji lub skierowaniu do izolatorium w rejestrze COVID-19.*** Pacjent udaje się własnym środkiem transportu do miejsca odbycia izolacji. W przypadku skierowania pacjenta do izolatorium, pacjent pozostaje pod opieką lekarza szpitala. W przypadku skierowania pacjenta do odbycia izolacji domowej pacjent pozostaje pod opieką lekarza POZ. Lekarz POZ dzwoni w 8-10 dobie do pacjenta, który został skierowany na izolację domową w celu uzyskania informacji o stanie zdrowia.
- Pacjent, u którego nie wystąpiły objawy zostaje automatycznie zwolniony z izolacji po 10 dniach od wykonania testu. W przypadku, gdy u pacjenta wystąpiły objawy, które w ocenie lekarza kwalifikują go do wydłużenia czasu izolacji, lekarz POZ określa dzień zakończenia izolacji lub termin ponownej teleporady. W sytuacji gdy wystąpią objawy wskazujące na zagrożenie zdrowia lub życia, pacjent wzywa zespół ratownictwa medycznego informując, że jest w izolacji domowej.
*Lekarz POZ informuje szpital z oddziałem zakaźnym o przekazaniu pacjenta z potwierdzonym C0VID-19.
**Dostępne od 1 października 2020 r.
***W sytuacji braku możliwości wpisania do gabinet.gov.pl, informację przekazuje się do PSSE, które wprowadza ją do EWP.
Grafika 6:
Grafika 6, objaśnienia:
Ścieżka postępowania dla pacjenta z łagodnymi objawami lub pacjenta bezobjawowego z rozpoznanym COVID-19- pacjent niesamodzielny oczekujący w domu na wynik testu zleconego przez POZ
- Lekarz POZ informuje pacjenta o wyniku dodatnim i kieruje pacjenta do oddziału zakaźnego/obserwacyjno-zakaźnego*, gdzie podejmowana jest decyzja o przyjęciu do szpitala, rozpoczęciu izolacji w izolatorium albo o izolacji domowej.
- Lekarz umawia transport dla pacjenta (dedykowany transport COVID-19). Zespól transportu COVID-19 przekazuje pacjenta do SOR/IP (do wydzielonego obszaru np. namiotu, wydzielonej izby przyjęć), gdzie niezwłocznie przekazuje informacje o wyniku badania w kierunku SARS-COV-2.
- Personel medyczny szpitala kieruje pacjenta do odseparowanego miejsca, w którym pacjent oczekuje na badanie lekarskie. Lekarz decyduje o przyjęciu pacjenta do oddziału, przekazaniu do innego szpitala lub skierowaniu na izolację. W przypadku skierowania na izolację lekarz decyduje o formie izolacji (izolacja domowa lub w izolatorium). Lekarz wprowadza adnotację o izolacji domowej w systemie gabinet.gov.pl**, natomiast o hospitalizacji lub skierowaniu do izolatorium w rejestrze COVID-19.***. Pacjent udaje się karetkę transportową (COVID-19) do miejsca odbycia izolacji. W przypadku skierowania pacjenta do izolatorium pacjent pozostaje pod opiekę lekarza szpitala. W przypadku skierowania pacjenta do odbycia izolacji domowej, pacjent pozostaje pod opiekę lekarza POZ.Lekarz POZ dzwoni w 8-10 dobie do pacjenta w celu uzyskania informacji o stanie zdrowia.
- Pacjent, u którego nie wystąpiły objawy, automatycznie zostaje zwolniony z izolacji po 10 dniach od wykonania testów.
- W przypadku, gdy u pacjenta wystąpiły objawy, które w ocenie lekarza kwalifikuję go do wydłużenia czasu izolacji, lekarz POZ określa dzień zakończenia izolacji lub termin ponownej teleporady.
- W sytuacji gdy wystąpię objawy wskazujące na zagrożenie zdrowia lub życia, pacjent wzywa zespół ratownictwa medycznego informując, że jest w izolacji domowej.
* Lekarz POZ Informuje szpital z oddziałem zakaźnym o przekazaniu pacjenta z potwierdzonym C0V1D-19.
**Dostępne od 1 października 2020 r.
***W sytuacji braku możliwości wpisania do gabinet.gov.pl, informację przekazuje się do PSSE, które wprowadza ją do EWP.

Szczepimy się!
Od 15 stycznie 2021 rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów oraz system zgłoszenia chęci zaszczepienia dla pozostałych

Projekty profilaktyczne w SP ZOZ w Hajnówce
W SP ZOZ w Hajnówce trwają przygotowania do realizacji projektów profilaktycznych, których realizacja została odłożona w czasie przez pandemię koronawirusa.

Uwaga kleszcze!
Trwa sezon aktywności kleszczy, jest ich w naszym otoczeniu coraz więcej. Pomimo faktu, że pokłucie przez kleszcza zwykle jest całkowicie bezbolesne, a sprawca wyjątkowo mały, konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, porażenia nerwów utrudniają

Światowy Dzień bez Tytoniu
Hasło przewodnie tegorocznej akcji ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia brzmi: „Commit to quit”,


Zaszczep się w majówkę
Od 1 do 3 maja będzie trwała akcja „Zaszczep się w majówkę” w mobilnych punktach do szczepień powszechnych

