Zdrowie
Data opublikowania: 2019-09-03
Hajnowski szpital przyjazny dziecku
Od kilku lat hajnowski SP ZOZ w Hajnówce może poszczycić się tytułem Szpitala Przyjaznego Dziecku. W 2019 r. placówka po raz kolejny pozytywnie przeszła reocenę, w wyniku której szpital otrzymał prawo do dalszego używania tytułu na lata 2019 – 2023.
Zdobycie tytułu nie jest jednorazowym wysiłkiem. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, ubiegająca się o tytuł placówka musi wdrożyć system opieki nad kobietami rodzącymi i w połogu opisanego w tzw. 10 krokach. Proces wiąże się ze zmianą organizacji pracy oddziału położniczo-noworodkowego, wymaga m.in. przeszkolenia personelu oraz zmiany stosowanych procedur. A wszystko po to, by kobiety, szczególnie matki karmiące, miały zagwarantowaną opiekę medyczną najwyższej jakości – zgodnie z zaleceniami WHO.
Inicjatywa nadawania tytułu „Szpitala przyjaznego dziecku” powstała, aby przywrócić prawidłowy sposób karmienia dzieci na całym świecie. Powołały ją Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). W Polsce tytuł „Szpitala przyjaznego dziecku” nadaje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Został on powołany w 1992 r. przy współudziale Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, Polskiego Komitetu UNICEF oraz Instytutu Matki i Dziecka. Obecnie w Polsce jest 90 szpitali odznaczonych tym tytułem. Cieszy fakt, że w tym gronie znalazł się równie SP ZOZ w Hajnówce.
Uzyskany tytuł nie jest jedynym, którym może poszczycić się hajnowski ZOZ. W ogólnopolskim rankingu Bezpieczny Szpital, placówka z Hajnówki od kilkiu lat okupuje miejsca w "złotej setce" najlepszych szpitali w Polsce. W 2019 r. ZOZ zajął 40 miejsce w kraju i 2 w województwie.
Katarzyna Miszczuk
Zobacz również: Poradnia geriatryczna w Hajnówce

Szczepimy się!
Od 15 stycznie 2021 rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów oraz system zgłoszenia chęci zaszczepienia dla pozostałych

Projekty profilaktyczne w SP ZOZ w Hajnówce
W SP ZOZ w Hajnówce trwają przygotowania do realizacji projektów profilaktycznych, których realizacja została odłożona w czasie przez pandemię koronawirusa.

Uwaga kleszcze!
Trwa sezon aktywności kleszczy, jest ich w naszym otoczeniu coraz więcej. Pomimo faktu, że pokłucie przez kleszcza zwykle jest całkowicie bezbolesne, a sprawca wyjątkowo mały, konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, porażenia nerwów utrudniają

Światowy Dzień bez Tytoniu
Hasło przewodnie tegorocznej akcji ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia brzmi: „Commit to quit”,


Zaszczep się w majówkę
Od 1 do 3 maja będzie trwała akcja „Zaszczep się w majówkę” w mobilnych punktach do szczepień powszechnych

