Zdrowie
Data opublikowania: 2020-09-03
Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów
Szczepionka przeciwko grypie znalazła się na nowej, obowiązującej liście leków refundowanych. Dla osób po 75 roku życia szczepienie będzie bezpłatne, a dla wielu osób znacznie tańsze niż wcześniej. Od 1 września szczepienia przeciwko grypie będą w połowie refundowane dla:
-
najmłodszych dzieci w wieku od 3 do 5 lat (dzieciom podaje się szczepionkę donosowo)
-
dorosłych chorych przewlekle (np. z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach)
-
kobiet w ciąży
-
dorosłych od 65 roku życia do 75 roku życia.
Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla medyków
Narodowy Fundusz Zdrowia zrefunduje szczepienia pracowników placówek medycznych, które mają kontrakt z NFZ a także farmaceutów i techników pracujących w aptekach.
" Medycy to grupa szczególnego ryzyka, dlatego objęci są naszą troską. Personel, który pracuje z pacjentami będzie miał zapewnione podanie szczepionki przeciwko grypie zupełnie za darmo dzięki bardzo prostej procedurze. Wystarczy żeby placówka podpisała stosowną umowę z wojewódzkim oddziałem NFZ, a następnie dostarczyła wykaz zaszczepionych osób"– tłumaczy Maciej Bogdan Olesiński dyrektor podlaskiego NFZ.
Dodaje, że zainteresowanie bezpłatnymi szczepieniami dla medyków jest duże. Podlaski NFZ podpisuje kilka umów dziennie.
Co warto wiedzieć o szczepieniach przeciwko grypie
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia - szczepienie przeciwko grypie nie chroni nas w 100 proc. przed zachorowaniem, ale dzięki niemu przebieg choroby będzie łagodniejszy.
Najlepiej zaszczepić się na początku sezonu grypowego, czyli jesienią. Ważne, żeby to zrobić przed szczytem zachorowań. Po podaniu szczepionki odporność rozwija się w ciągu dwóch–trzech tygodni. Szczepienie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Przez dwa dni po szczepieniu możesz mieć miejscowe zaczerwienienie i ogólne złe samopoczucie, które mijają samoistnie.
Ponieważ wirus grypy szybko się zmienia, co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie. Pracuje nad nim sieć międzynarodowych laboratoriów, w Polsce zespół w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny.
W ubiegłym sezonie grypowym w Polsce szczepieniom na grypę poddało się 4,12 % całej populacji. To najwyższy wynik ostatniego dziesięciolecia. Nadal jednak jest zbyt niski. W innych krajach europejskich ten odsetek sięga nawet 70 proc.
Kto kwalifikuje do szczepienia
Do szczepienia zakwalifikuje lekarz, który wystawia też receptę na szczepionkę. Szczepienie może wykonać wyłącznie lekarz lub pielęgniarka.
źródło : Sekcja komunikacji społecznej podlaskiego NFZ

Szczepimy się!
Od 15 stycznie 2021 rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów oraz system zgłoszenia chęci zaszczepienia dla pozostałych

Projekty profilaktyczne w SP ZOZ w Hajnówce
W SP ZOZ w Hajnówce trwają przygotowania do realizacji projektów profilaktycznych, których realizacja została odłożona w czasie przez pandemię koronawirusa.

Uwaga kleszcze!
Trwa sezon aktywności kleszczy, jest ich w naszym otoczeniu coraz więcej. Pomimo faktu, że pokłucie przez kleszcza zwykle jest całkowicie bezbolesne, a sprawca wyjątkowo mały, konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, porażenia nerwów utrudniają

Światowy Dzień bez Tytoniu
Hasło przewodnie tegorocznej akcji ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia brzmi: „Commit to quit”,


Zaszczep się w majówkę
Od 1 do 3 maja będzie trwała akcja „Zaszczep się w majówkę” w mobilnych punktach do szczepień powszechnych

