Zdrowie
Data opublikowania: 2018-09-27
Bezpłatne badania cukru we krwi - Starostwo Powiatowe zaprasza mieszkańców
Cukrzyca to zmora współczesności - liczba chorych na cukrzycę rośnie lawinowo. Od 1980 r. do 2014 roku niemal czterokrotnie wzrosła na świecie zachorowalność na cukrzycę *. Niestety, na tym nie koniec smutnych statystyk – prognozuje się, że w 2030 roku na kuli ziemskiej będzie 550 mln diabetyków**! Winne są jakość odżywiania, stres, brak ruchu oraz geny. Bo o ile cukrzyca typu I to choroba autoimmunologiczna, to cukrzycy typu II możemy nabawić się na własne życzenie. U jej podłoża leżą bowiem nadwaga i nieprawidłowa dieta. Cukrzyca zbiera duże żniwo, ale możemy się przed nią bronić – wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i zacząć się ruszać. Poza zdrowym i aktywnym trybem życia ważne są także badania – wychodząc na przeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej, Starostwo Powiatowe w Hajnówce od kilkunastu lat cyklicznie organizuje akcję „Zdążyć przed cukrzycą”. W tym roku także – w ramach tego mieszkańcy regionu będą mogli bezpłatnie się przebadać oraz wziąć udział w konsultacjach z lekarzem w kierunku rozpoznania cukrzycy. Z myślą o mieszkańcach, zostaną przeprowadzone szczegółowe badania wskaźnika hemoglobiny glikowanej (HbA1c). W tym celu starostwo powiatowe zakupiło aparat do badania i paski testowe.
Na bezpłatne badania zapraszamy:
9 października br. – z możliwości badania będą mogli skorzystać mieszkańcy gminy Dubicze Cerkiewne. Dyżur lekarski odbędzie się w Gminnym Ośrodku Zdrowia w godzinach 8.00-14.00.
Z kolei w dniach 16 i 19 października br. na badania zapraszamy mieszkańców Hajnówki i okolic. Badanie odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Hajnówce, sala nr 12, w godz. 8.00-14.00.
Samo badanie potrwa 5 minut – tylko tyle wystarczy, by zadbać o swoją zdrową przyszłość! Pomiar stężenia hemoglobiny glikowanej jest badaniem poziomu HbA1c we krwi, wykonywane w celu monitorowania leczenia cukrzycy. Poziom stężenia HbA1c we krwi informuje o średnim stężeniu cukru we krwi w ciągu 120 dni poprzedzających badanie, czyli w okresie cyklu życia krwinki czerwonej. Badanie pomaga zapobiec powikłaniom wywoływanym przez przewlekle podwyższone stężenie glukozy, takim jak: stopa cukrzycowa, postępujące uszkodzenie nerek, oczu, układów sercowo-naczyniowego i nerwowego. Badanie daje odpowiedź czy metody stosowane do wyrównywania cukrzycy są skuteczne, czy też wymagają ponownej konsultacji lekarskiej.
Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie – pisał w słynnej komedii „Dożywocie” Aleksander Fredro. Aforyzm ten – choć wyrwany z żartobliwego kontekstu – niesie „na serio” ważne przesłanie. Bo zdrowie jest wartością najcenniejszą, umożliwiającą człowiekowi rozwój i godne życie. Stąd każda akcja, każda inwestycja w kierunku ochrony i promocji zdrowia jest „na wagę zdrowia”. Zapraszamy do udziału w badaniach!
Katarzyna Miszczuk
*źródło: wojezdrowie.rmf24.pl
** źródło: www.poradnikzdrowie.pl

Szczepimy się!
Od 15 stycznie 2021 rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów oraz system zgłoszenia chęci zaszczepienia dla pozostałych

Projekty profilaktyczne w SP ZOZ w Hajnówce
W SP ZOZ w Hajnówce trwają przygotowania do realizacji projektów profilaktycznych, których realizacja została odłożona w czasie przez pandemię koronawirusa.

Uwaga kleszcze!
Trwa sezon aktywności kleszczy, jest ich w naszym otoczeniu coraz więcej. Pomimo faktu, że pokłucie przez kleszcza zwykle jest całkowicie bezbolesne, a sprawca wyjątkowo mały, konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, porażenia nerwów utrudniają

Światowy Dzień bez Tytoniu
Hasło przewodnie tegorocznej akcji ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia brzmi: „Commit to quit”,


Zaszczep się w majówkę
Od 1 do 3 maja będzie trwała akcja „Zaszczep się w majówkę” w mobilnych punktach do szczepień powszechnych

