Zdrowie
Data opublikowania: 2019-01-16
Tupot zdrowych stóp. Bezpłatne konsultacje dla dzieci
Jeśli twoje dziecko chodząc przekrzywia się, nieustannie niszczy buty czy dziwnie ustawia nogi to może być znak, że coś niedobrego dzieje się z jego stopami. Najlepiej skonsultować to ze specjalistą. Od 15 stycznia przez miesiąc będzie można w Białymstoku skorzystać z bezpłatnych badań dla dzieci. Konsultacje odbywać się będą w siedzibie Centrum Ortopedyczno-Protetycznej przy ul. Ryskiej 1 (budynek E) od 15 stycznia do 15 lutego, w dni robocze, w godzinach 8 -16. Preferowane są zapisy telefoniczne. Numer, pod który należy dzwonić to 500 59 59 47.
To kolejna edycja akcji od wielu lat prowadzonej przez Centrum Ortopedyczno-Protetyczne w Białymstoku. Do tej pory przebadano stopy ok. 2000 małych pacjentów z Podlasia.
- Z rozmysłem wybraliśmy okres ferii, kiedy uczniowie mają wolne i jest więcej czasu, by wybrać się z nimi na krótką wizytę. Łatwiej też wtedy dojechać do nas dzieciom z miejscowości oddalonych od Białegostoku – zachęca do udziału w konsultacjach z fizjoterapeutą Grzegorz Tomkiewicz z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego. – Samo badanie jest zupełnie bezbolesne i trwa jedynie 15 min.
Z pozoru nie wygląda ono nawet na wizytę medyczną. Dziecko musi jedynie przejść na boso po czarnej macie. Jednak system diagnostyczny z którego korzysta Centrum Ortopedyczno-Protetyczne jest bardzo zaawansowany i innowacyjny. Charakteryzuje go wielka precyzja i szeroki zakres badań. Pomiar wykonany przy jego użyciu pozwala na bardzo szczegółowe określenie rozkładu obciążenia stóp podczas stania i chodu.
- Co ważne, rodzice od razu na miejscu będą mogli omówić wyniki badania z fizjoterapeutą, który w razie potrzeby doradzi jak dalej postępować, zaproponuje terapię, zaleci odpowiedni zestaw ćwiczeń, określi jakie wkładki ortopedyczne przyniosą najlepsze efekty – wyjaśnia fizjoterapeuta z Centrum. Każdy pacjent otrzyma też wydruk badania, będzie więc mógł dodatkowo skonsultować się z ortopedą czy lekarzem prowadzącym.
Wad kończyn dolnych nie można bagatelizować. Specjaliści od lat biją na alarm. Instytut Matki i Dziecka podaje, że 90 proc. dzieci w Polsce ma wady postawy. Najsłabsze ogniwa to kręgosłup, stopy i kolana. Przyczyny tego stanu są powszechnie znane: za mało aktywności, za dużo czasu przed komputerem, za ciężkie plecaki, otyłość. Najczęstsze wady kończyn dolnych (80 proc.) to płaskostopie i koślawe kolana. Nogi podtrzymują całe ciało, wpływają na jego motorykę. Ich deformacja i osłabienie prowadzi z czasem do wad całej postawy, co w rezultacie skutkować może kłopotami z chodzeniem, silnymi bólami kręgosłupa, a nawet niepełnosprawnością. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja natomiast w wielu przypadkach jest w stanie całkowicie wyeliminować problem, szczególnie rozpoczęta w młodym wieku.
za: wrotapodlasia.pl

Szczepimy się!
Od 15 stycznie 2021 rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów oraz system zgłoszenia chęci zaszczepienia dla pozostałych

Projekty profilaktyczne w SP ZOZ w Hajnówce
W SP ZOZ w Hajnówce trwają przygotowania do realizacji projektów profilaktycznych, których realizacja została odłożona w czasie przez pandemię koronawirusa.

Uwaga kleszcze!
Trwa sezon aktywności kleszczy, jest ich w naszym otoczeniu coraz więcej. Pomimo faktu, że pokłucie przez kleszcza zwykle jest całkowicie bezbolesne, a sprawca wyjątkowo mały, konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, porażenia nerwów utrudniają

Światowy Dzień bez Tytoniu
Hasło przewodnie tegorocznej akcji ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia brzmi: „Commit to quit”,


Zaszczep się w majówkę
Od 1 do 3 maja będzie trwała akcja „Zaszczep się w majówkę” w mobilnych punktach do szczepień powszechnych

