Zdrowie
Data opublikowania: 2019-05-10
Hajnowski szpital przyjazny dziecku
Po raz kolejny hajnowski szpital pozytywnie przeszedł reocenę tytułu Szpital Przyjazny Dziecku. Na całym świecie otrzymują go szpitale i oddziały położnicze, które w odpowiedni sposób propagują karmienie piersią. Inicjatywa ta powstała głównie dzięki Światowej Organizacji Zdrowia WHO.
W Polsce tytuł „Szpitala przyjaznego dziecku” nadaje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Został on powołany w 1992 r. przy współudziale Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, Polskiego Komitetu UNICEF oraz Instytutu Matki i Dziecka. Jak podaje MZ obecnie w Polsce jest 90 szpitali odznaczonych tym tytułem. Szpitale starające się o uzyskanie tego tytułu przechodzą zazwyczaj roczny proces przygotowawczy, a następnie są poddawane ocenie. Najważniejsze warunki, które należy spełnić, aby uzyskać tytuł, sformułowane zostały w formie „10 kroków do udanego karmienia piersią”. Zasady te dotyczą głównie postępowania personelu medycznego, nastawionego na edukację zdrowotną i uczenie pacjentek odpowiednich zachowań dotyczących karmienia.
Nasz personel medyczny z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z rooming in czyni wszelkie starania, aby utrzymać ten tytuł, stale przestrzegając standardów Szpitala Przyjaznego Dziecku i systematycznie doskonaląc formy opieki okołoporodowej. Zdobycie tytułu nie jest jednorazowym wysiłkiem. Zgodnie z decyzją Zarządu Głównego Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią i Komisji ds. Ocen, Monitoringu i Reocen prawo do dalszego używania tytułu przyznano na lata 2019 – 2023. Po tym okresie, aby utrzymać tytuł hajnowski szpital będzie musiał poddać się kolejnej reocenie.
za: SP ZOZ
Zobacz też:
Hajnowski szpital otrzymał kolejne fundusze


Szczepimy się!
Od 15 stycznie 2021 rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów oraz system zgłoszenia chęci zaszczepienia dla pozostałych

Projekty profilaktyczne w SP ZOZ w Hajnówce
W SP ZOZ w Hajnówce trwają przygotowania do realizacji projektów profilaktycznych, których realizacja została odłożona w czasie przez pandemię koronawirusa.

Uwaga kleszcze!
Trwa sezon aktywności kleszczy, jest ich w naszym otoczeniu coraz więcej. Pomimo faktu, że pokłucie przez kleszcza zwykle jest całkowicie bezbolesne, a sprawca wyjątkowo mały, konsekwencje przenoszonych przez niego chorób mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, porażenia nerwów utrudniają

Światowy Dzień bez Tytoniu
Hasło przewodnie tegorocznej akcji ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia brzmi: „Commit to quit”,


Zaszczep się w majówkę
Od 1 do 3 maja będzie trwała akcja „Zaszczep się w majówkę” w mobilnych punktach do szczepień powszechnych

