Oświata
Data opublikowania: 2019-10-22
W służbie uczniom – Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce ma 95 lat!
Nauka zawodów gwarantujących zatrudnienie, możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki, zarobek pierwszych pieniędzy, przyjazna atmosfera – taki jest Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce. Szkoła kończy właśnie 95 lat. Piękny jubileusz odbył się 11 października br. A że obchody zostały przygotowane przez uczniów – było więc merytorycznie, ale też przyjaźnie i z „przymrużeniem oka”.
Uroczysty apel z okazji 95 lat ZSZ w Hajnówce zgromadził wielu gości: przedstawicieli władz samorządowych, Kuratorium Oświaty w Białymstoku oraz instytucji, z którymi współpracuje szkoła – obecni byli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku oraz Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Hajnówce. Ceremonia była przede wszystkim świętem społeczności szkolnej stąd liczna obecność młodzieży oraz nauczycieli – także emerytowanych. Wszystkich obecnych powitała dyrektor szkoły Pani Anna Czykwin. Uroczystość była doskonałym momentem, by podziękować nauczycielom – emerytowanym jak i obecnym za sumienną pracę i wsparcie uczniów. Nagrody z rąk pani Dyrektor – przy ogromnym aplauzie sali – odebrali pedagodzy wykazujący się zaangażowaniem w pracy z uczniem.
Zespół Szkół Zawodowych już 95 lat kształci rzemieślników i techników. Szkoła jest częścią historii regionu, rozwijała się wraz z miasteczkiem. Gdy w okresie międzywojennym boom przeżywał przemysł drzewny i rosło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, w 1923 r. powołano do życia Państwową Szkołę Przemysłu Drzewnego z siedzibą w Białowieży. Ale już rok później szkoła została przeniesiona do Hajnówki. Do 1937 r. nauka w szkole trwała trzy lata. O tym jak wysoki był poziom nauczania świadczą sukcesy szkoły – placówka współpracowała z projektantami mebli, a efekty prac wykonane przez uczniów prezentowano na wystawach w Polsce i zagranicą m.in. w słynącym z szyku i mody Mediolanie! Dynamiczny rozwój szkoły, jej dobrą passę z lat 1926 – 1939, przerwała wojna – wielu uczniów i nauczycieli oddało życie za Ojczyznę na froncie lub zesłaniu. W wyniku działań zbrojnych zniszczeniu uległ budynek warsztatów oraz biblioteka. Szkoła wznowiła działalność po wojnie – 2 października 1944 r. uruchomiono Państwowe Gimnazjum Stolarskie oraz Państwową Szkołę Mechaniczną. W latach 1949 – 1952 powstają warsztaty metalowe, w 1953 – budynek warsztatów drzewnych. Pod koniec 1966 r. rozpoczęto budowę dzisiejszej siedziby szkoły. Nowy budynek oddano do użytku w 1969 r., zaś stare budynki przeznaczono na internat. Konieczność budowy większego budynku wynikała z rozwoju szkoły – pojawiały się nowe zawody a chętnych do nauki tylko przybywało. Szkoła zmieniła nazwę – Zespół Szkół Zawodowych imię Tadeusza Kościuszki dumnie nosi od 1972 r. Na przestrzeni 95 lat zmieniało się niemal wszystko: dyrektorzy, grono pedagogiczne, pracownicy, uczniowie, metody pracy, formy egzaminów – zgodnie z wymogami czasu. Pomimo tego niezmienne pozostały profil szkoły oraz fakt, że placówka kształci dobrze przygotowane kadry, światłych ludzi, obywateli, Polaków. Zmianie nie uległo także credo szkoły – od 95 lat dobro ucznia jest początkiem i końcem wszystkich działań edukacyjnych, duszą szkoły – nauczyciel, zaś dumą jej absolwenci – podsumował dzieje szkoły Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.
Historię szkoły – opowiadaną równolegle z lektorami i wyświetlaną prezentacją, przygotowali uczniowie szkoły. Humorystyczne scenki wzbudziły ogromny aplauz widowni – przyszli technicy mają duszę artysty, a szkoła stwarza warunki do rozwoju na wielu polach :).
Dziś Zespół Szkół Zawodowych kontynuuje dawne, chlubne tradycje edukacyjne - to placówka, która nadal kształci przyszłe kadry na wysokim poziomie. Szkoła jest absolutnym liderem z zakresie pozyskiwania funduszy unijnych, stwarza możliwości poznania europejskiego i krajowego rynku pracy – już na etapie nauki w szkole. Realizacja projektów unijnych oraz aktywna współpraca z przedsiębiorcami, wpisuje się nowoczesne metody kształcenia zawodowego, oparte na doświadczeniu i wiedzy. Atutem szkoły jest ciekawa oferta edukacyjna, odpowiadająca na potrzeby rynku pracy. Inwestycja w ucznia oraz nacisk na rozwój kadry nauczycielskiej procentują – absolwentom szkoły, wyposażonym w doświadczenie zawodowe i solidne wykształcenie, znacznie łatwiej odnaleźć się w realiach rynku pracy.
***
Szkoła to szczególne miejsce w życiu każdego młodego człowieka – to tu kształtują się cechy naszego charakteru oraz umiejętności pracy w grupie, w szkolnych murach odkrywamy swoje talenty, podejmujemy kluczowe decyzje, co do dalszej ścieżki edukacji i kariery zawodowej. W szkolnych murach zostawiamy cząstkę siebie i swoje wspomnienia – w raz z upływem czasu zacierane przez czas, w naszej szkole – przechowywane jako jej największy skarb. Do zobaczenia na setnych urodzinach!
Katarzyna Miszczuk