Komunikacja w regionie
Data opublikowania: 2020-11-27
Ostatnie dni z prawem jazdy w kieszeni
Na mocy ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.
Zmiany w grudniu:
- Od 4 grudnia 2020 r. nie będzie już obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po wyczerpaniu miejsc na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie obowiązkowego badania technicznego.
- Od 5 grudnia 2020 r. w końcu będzie można zostawić w domu fizyczny dokument prawa jazdy.
Te wyczekiwane zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). Zobacz więcej (link otworzy się w nowym oknie): Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów.
Od 5 grudnia 2020 r. ruszając w trasę nie będziemy musieli stresować się tym, że prawo jazdy zostało na szafce w korytarzu lub w innej torebce. Dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane podczas kontroli drogowej w Centralnej Ewidencji Kierowców.
Grudniowy termin to skutek decyzji Ministra Cyfryzacji , który czwartego września br. wydał komunikat w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających weryfikację danych o kierującym pojazdem w centralnej ewidencji kierowców i wprowadzanie do centralnej ewidencji kierowców informacji o zatrzymaniu wydanego w kraju prawa jazdy: zobacz (link otworzy się w nowym oknie) - https://mc.bip.gov.pl/articles/view/360699/komunikat-ministra-cyfryzacji-z-dnia-4-wrzesnia-2020-r.html/
Ministerstwo zachęca do korzystania z prawa jazdy w telefonie - "prawko" w wersji cyfrowej umożliwi aplikacja mObywatel. Uruchomiona zostanie usługa mPrawo jazdy. Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych.
mDokumenty - cyfryzacja idzie do przodu
Z pobraniem mObywatela nie warto czekać do 5 grudnia. Ściągnijcie i korzystajcie z niego już dziś, bo już dziś każdy kierowca znajdzie tam m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem.
W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
mObywatel to aplikacja, którą polecamy jednak nie tylko kierowcom. mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Aplikacja wydawana jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Aktualnie, poza mPojazd, znajdziesz w niej pięć usług (linki otwierają się w nowych oknach):
- mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, w pociągach, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty.
- mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek.
- mLegitymacja studencka – legitymacja studencka potwierdzająca przynależność do uczelni, dająca ustawowe zniżki.
- eRecepta – dostęp do listy niezrealizowanych recept, wystawionych dla Ciebie i Twoich bliskich.
- Polak za granicą - podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu.
Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.
W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.
opracowano na podstawie materiałów prasowych Ministerstwa Infrastrukrury