Komunikacja w regionie
Data opublikowania: 2020-11-04
Nowe usługi mobilne na mapie Powiatu Hajnowskiego
W mieście Hajnówka pojawi się CarSharing! CarSharing to system wynajmowania samochodów na minuty i kilometry za pomocą telefonu. Aby używać CarSharingu należy mieć prawo jazdy i kartę płatniczą. Po zainstalowaniu aplikacji i weryfikacji konta samochodem można pojechać od razu. Auta można wynająć we wszystkich strefach PANEK i oddawać także w ramach stref (obecnie jest ich 250) płacąc jedynie za czas i przejechane kilometry. Usługodawca - Panek CarSharing pojawił się w 2017 roku i na początku objęte nim były jedynie duże miasta – obecnie CarSharing jest dostępny we wszystkich miastach powyżej 40 000 mieszkańców. Ze względu na dynamiczny rozwój, z możliwości wynajęcia auta będą mogli skorzystać również mieszkańcy miast powyżej 20 000 tys. mieszkańców. Autami będzie można podróżować po całym kraju. Więcej informacji:
Elektryfikacja w transporcie stanowi jeden z kluczowych tematów rozwoju współczesnych miast. Rządy wielu państw prowadzą od lat działania mające zachęcać obywateli do nabywania pojazdów napędzanych prądem, również Polska podjęła od roku 2017 działania zmierzające do stworzenia warunków dla rozwoju elektromobilności oraz paliw alternatywnych (prąd, gaz skroplony/sprężony) w sektorze transportowym, dlatego też 11 stycznia 2018 roku została uchwalona ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz.U.2020, poz. 908).
Odpowiedzią na potrzebę zrównoważonego rozwoju rynku mobilności nastawionego na wykorzystanie pojazdów zeroemisyjnych w Polsce, a także prowadzoną politykę klimatyczno-transportową, są opracowywane przez samorządy Strategie Elektromobilności zawierające oceny możliwości, określenie planu działań oraz analizę możliwych do realizacji inwestycji, jakie należy podjąć aby w pełni wykorzystać potencjał rozwoju elektromobilności. Do opracowania strategii elektromobilonsci są zobowiązane wszystkie samorządy, których liczba mieszkańców przekracza 50 000 tys. Choć ustawa zwalnia Powiat Hajnowski z obowiązku tworzenia takiego dokumentu, samorząd inwestuje w badania na rzecz rozwoju elektrombilności w regionie. W tym celu od 2018 r. realizowany jest międzynarodowy projekt badawczy MARA – Mobility and Accessibility in Rural Areas – New approaches for developing mobility concepts in remote areas. Projekt MARA finansowany jest z Programu Interreg Baltic Sea 2014-2020. W przedsięwzięciu uczestniczy 12 partnerów z 9 krajów, a liderem jest Ministerstwo Energetyki, Digitalizacji i Infrastruktury z Niemiec (Mecklenburg-Vorpommern). Tematem wiodącym projektu jest zrównoważony transport i ruch turystyczny na obszarach peryferyjnych państw basenu Morza Bałtyckiego. Docelowo projekt ma przyczynić się do podniesienia mobilności mieszkańców i turystów w naszym regionie.
Przez ostatnie miesiące intensywnie pracowaliśmy nad Action Plan, ujmującym kierunki rozwoju mobilności regionu z wykorzystaniem e-nowinek. Tematyką naszych badań, prowadzonych w porozumieniu z Politechniką Białostocką, jest możliwość wdrożenia systemu transportowego z wypożyczeniem rowerów elektrycznych, dostępnego poprzez rejestrację w przeznaczonej do tego celu aplikacji.
W tym celu dokonaliśmy analizy ruchu turystycznego w regionie w oparciu o statystyki z punktów informacji turystycznej oraz obiektów turystycznych. Wyłoniliśmy trzy potencjalne ośrodki stacji ładowania. Przed zespołem MARA – Powiat Hajnowski kolejne wyzwanie – przeprowadzanie badań wskazujących na możliwość ulokowania potencjalnych punktów stacji ładowania rowerów elektrycznych w regionie, a następnie – seria spotkań z firmami transportowymi, mieszkańcami oraz przedstawicielami samorządów.
Projekt MARA:
- 12 partnerów z 9 krajów
- Całkowita wartość projektu: ponad 2,3 mln euro, w tym budżet powatu hajnowskiego jako partnera to 77.660,00 euro
- Badania dot. możliwości rozwou koncepcji e-rowerów w regionie
Katarzyna Miszczuk