Biznes
Data opublikowania: 2018-08-13
ZUS informuje: Załóż swoją firmę i skorzystaj z przysługujących ulg.
Gdy już urodzi się w nas pomysł na własny biznes, często wysokość opłat związanych z jego prowadzeniem może nas odstraszyć. Warto więc wiedzieć, że na starcie nie musimy płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli rozpoczynamy działalność gospodarczą na własny rachunek przez 6 miesięcy koszty związane z prowadzeniem własnej firmy mogą być mniejsze. Możemy zrezygnować z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS, a przez kolejne 2 lata możemy opłacać je w niższej wysokości. Ale pamiętajmy również o tym, że ta decyzja pociąga za sobą pewne konsekwencje. To mniejsze świadczenie emerytalne w przyszłości. Dlatego masz wybór musi być przemyślany.
Mniejsze opłaty gdy przystępujemy do otwarcia własnej inicjatywy to zasługa ulgi na start, jednego z przywilejów Konstytucji biznesu. Jest to pomocy dedykowanej startującym z biznesem przedsiębiorcom.
- Każdy kto pierwszy raz w życiu rejestruje działalność gospodarczą, przez 6 miesięcy kalendarzowych może nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Z tej ulgi mogą też korzystać wszyscy, którzy w przeszłości mieli już własny biznes, ale od czasu zakończenia działalności albo zawieszenia minęło co najmniej pięć lat. Warunkiem jest również nie wykonywanie dla byłego pracodawcy tego, co robiliśmy dla niego jako pracownik w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym.- wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Jeśli nasza działalność nie będzie wykonywana jednoosobowo to w okresie obowiązywania tego przywileju ubezpieczeniami społecznymi będą objęte osoby z nami współpracujące oraz zatrudnieni przez nas pracownicy czy zleceniobiorcy. Zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tylko tej osoby, która jest płatnikiem. Pamiętajmy jednak, że w okresie, w którym korzystamy z „ulgi na start” ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe, a także będzie można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny.
Kolejne udogodnienie po upływie 6 miesięcy nie płacenia składek na ubezpieczenie społeczne to mały ZUS. Przez 24 miesiące kalendarzowe możemy opłacał składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia - obecnie to 520,10 zł dla opłacających dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku pytań i wątpliwości zawsze możemy skorzystać z pomocy doradcy w ZUS.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego


Zasiłek dodatkowy dla rodziców do końca roku szkolnego
Do 25 czerwca, czyli do zakończenia roku szkolnego, rodzice dzieci do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Bon turystycznych do wykorzystania już nawet w długi weekend
Polskim Bonem Turystycznym będzie można jeszcze zapłacić do końca marca 2022 roku.

Musisz powiadomić ZUS o Przychodach jeśli dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego
Do 31 maja osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informacje o osiągniętych w okresie od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. przychodach.

Informacja o dniu wolnym od pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hajnówce
Uprzejmie informuje się, że dzień 04 czerwca 2021 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy za 01 maja – Święto Pracy, przypadające w sobotę, w dniu wolnym od pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hajnówce. Dnia 04 czerwca 202

Fundusze promocji na portalu usług eRolnik
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje

Szkolenia online bez ograniczeń w liczbie uczestników
Trudny czas pandemii koronawirusa nie wyeliminował szkoleń skierowanych do klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jedynie zmiennych ich formę.
