Biznes
Data opublikowania: 2020-02-18
Zmienił się wzór protokołu powypadkowego
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy przysługuje ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w związku z wykonywaną pracą. W ubiegłym roku do podlaskiego Oddziału ZUS wpłynęło 1820 wniosków w tej sprawie. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
W celu uzyskania odszkodowania, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kompletną dokumentację. Powinna ona zawierać :
- wniosek o jednorazowe odszkodowanie,
- protokół powypadkowy wraz z dokumentacją, sporządzony i zatwierdzony przez zakład pracy,
- wypełniony przez lekarza druk OL-9, zawierający adnotację, że leczenie i rehabilitacja zostały zakończone.
24 maja 2019 r. Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został ogłoszony nowy wzór protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, który obowiązuje od 1 stycznia 2020r. Wzór protokołu dostępny jest w załączniku do tego rozporządzenia.
- Należy podkreślić, że przy sporządzaniu protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, do końcem ubiegłego roku należało wykorzystywać poprzednie druki, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2019 r. Zatem należy pamiętać, że jeżeli dokumentacja dotycząca wypadku sporządzona jest już w tym roku – protokół ma być na nowym wzorze. - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Jakie zmiany zawiera nowy formularz protokołu:
- Nie jest już wymagana pieczęć ani REGON pracodawcy na pierwszej stronie druku, nie jest już także wymagany zapisu dotyczący imienia ojca poszkodowanego. W punkcie 13 nowego formularza, poszkodowany poprzez własnoręczne skreślenie odpowiedniej odpowiedzi, musi
ustosunkować się, czy wnosi uwagi do protokołu powypadkowego czy też nie, a także druk ten nie jest już kolorowy. Do tej pory wypełniając protokół powypadkowy „ręcznie” należało posługiwać się barwną wersją. Formularz czarno-biały był dopuszczany przy wypełnianiu protokołu tylko i wyłącznie w wersji komputerowej. – dodaje rzeczniczka.
Zmiany w protokole są raczej „kosmetyczne”, jednak warto się z nimi zapoznać i zaopatrzyć w nowy wzór, ponieważ tworzenie dokumentacji na starych drukach może skutkować dodatkową pracą, czyli ponownym sporządzeniem na obowiązującym formularzu.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego


Zasiłek dodatkowy dla rodziców do końca roku szkolnego
Do 25 czerwca, czyli do zakończenia roku szkolnego, rodzice dzieci do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Bon turystycznych do wykorzystania już nawet w długi weekend
Polskim Bonem Turystycznym będzie można jeszcze zapłacić do końca marca 2022 roku.

Musisz powiadomić ZUS o Przychodach jeśli dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego
Do 31 maja osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informacje o osiągniętych w okresie od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. przychodach.

Informacja o dniu wolnym od pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hajnówce
Uprzejmie informuje się, że dzień 04 czerwca 2021 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy za 01 maja – Święto Pracy, przypadające w sobotę, w dniu wolnym od pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hajnówce. Dnia 04 czerwca 202

Fundusze promocji na portalu usług eRolnik
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje

Szkolenia online bez ograniczeń w liczbie uczestników
Trudny czas pandemii koronawirusa nie wyeliminował szkoleń skierowanych do klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jedynie zmiennych ich formę.
