Biznes
Data opublikowania: 2019-01-15
Już tylko dwa tygodnie ze „starą” wersją programu Płatnik. Pracodawco pobierz „nową”.
Obecnie dokumentacja pracownicza przechowywana jest w formie papierowej. Od stycznia będzie można decydować w jakiej formie pracodawca chcesz ją przechowywać – papierowo, czy elektronicznie. Dla wszystkich nowo zatrudnianych osób od 1 stycznia akta pracownicze będą przechowywane10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy lub zakończyła się umowa zlecenia. Będzie też można zmienić wcześniej przyjętą formę przechowywania akt pracowniczych. Dla pracowników, którzy zatrudnieni byli po raz pierwszy w okresie od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. będzie można skrócić okres przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej z 50 na 10 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dostosował program Płatnik i aplikację ePłatnik do nowych przepisów.
Osoby, które nie pobrały jeszcze nowej wersji Płatnika mają na to czas do 25 stycznia. Od 1 do 25 stycznia będą funkcjonowały równolegle dwie wersje programu, dotychczasowa 10.01.001 oraz nowa 10.02.002. Od 26 stycznia nowy Płatnik na dobre zastąpi „starego”.
Przedsiębiorcy, którzy będą rozliczać składki za grudzień 2018 r. mogą zrobić to jeszcze z wykorzystaniem „starej” wersji Płatnika. Ci, którzy pobrali nową wersję programu, składki za grudzień rozliczą już w zaktualizowanym formularzu ZUS DRA. Przy przekazywaniu danych za ubezpieczonych w rozliczeniu za grudzień 2018 r. nie należy jeszcze używać dokumentu ZUS RPA.
Nową wersję należy pobrać, jeśli w pierwszej połowie stycznia 2019 r. zamierzamy wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń. Należy pamiętać, że z pierwszym dniem nowego roku zmienił się dokument ZUS ZWUA. Oznacza to, że przy wyrejestrowywaniu pracowników konieczne będzie uzupełnienie kodu przyczyny wyrejestrowania oraz podanie podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy.
Rozliczenie składek za styczeń 2019 r. (w lutym) trzeba już przygotować w nowej wersji programu. Jeśli pracownik w styczniu tego roku osiągnął bądź osiągnie przychody za poprzednie lata (np. „trzynastkę”) poza raportem ZUS RCA powinno się przekazać do Zakładu także nowy dokument ZUS RPA. Tak będzie przy rozliczaniu składek za każdy miesiąc, w którym nastąpi wypłata za ubiegłe lata.
Więcej informacji na temat „nowego” Płatnika na stronie www.zus.pl oraz w każdej stacjonarnej placówce ZUS.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego


Zasiłek dodatkowy dla rodziców do końca roku szkolnego
Do 25 czerwca, czyli do zakończenia roku szkolnego, rodzice dzieci do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Bon turystycznych do wykorzystania już nawet w długi weekend
Polskim Bonem Turystycznym będzie można jeszcze zapłacić do końca marca 2022 roku.

Musisz powiadomić ZUS o Przychodach jeśli dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego
Do 31 maja osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informacje o osiągniętych w okresie od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. przychodach.

Informacja o dniu wolnym od pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hajnówce
Uprzejmie informuje się, że dzień 04 czerwca 2021 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy za 01 maja – Święto Pracy, przypadające w sobotę, w dniu wolnym od pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hajnówce. Dnia 04 czerwca 202

Fundusze promocji na portalu usług eRolnik
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje

Szkolenia online bez ograniczeń w liczbie uczestników
Trudny czas pandemii koronawirusa nie wyeliminował szkoleń skierowanych do klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jedynie zmiennych ich formę.
