Biznes
Data opublikowania: 2018-11-14
Jak załatwiać sprawy urzędowe i podpisywać dokumenty przez internet na biznes.gov.pl
Za pomocą portalu biznes.gov.pl wiele spraw urzędowych załatwisz bez wychodzenia z domu przez internet!
Przejdź do:
Załatwianie spraw w urzędzie przez biznes.gov.pl – co zyskujesz
Na biznes.gov.pl:
- znajdziesz instytucje i dopasujesz urząd do Twojej sprawy (dane kontaktowe urzędu, rodzaje wykonywanych procedur)
- załatwisz sprawę bez wychodzenia z domu – wyślesz wniosek do urzędu przez internet albo tworzysz pisma gotowe do wydruku, do wniosków możesz dołączyć dodatkowe dokumenty
- masz swoje konto, na które otrzymujesz informację o realizacji Twojej sprawy
- masz pod ręką dostęp do najważniejszych informacji na temat prowadzenia działalności
- do Twojej dyspozycji jest Centrum Pomocy, gdzie możesz skorzystać z pomocy konsultantów
- skorzystaj z Centrum Pomocy
Jak załatwiać sprawy urzędowe przez biznes.gov.pl
Jeśli chcesz kontaktować się z urzędami przez biznes.gov.pl, pierwszym krokiem jest rejestracja – utworzenie konta użytkownika biznes.gov.pl. Cały proces zajmuje kilka minut, a wymagane od Ciebie dane to imię, nazwisko oraz adres e-mail. Powinieneś także stworzyć swoje hasło.
Jeśli posiadasz Profil Zaufany, nie musisz się rejestrować na biznes.gov.pl – możesz się zalogować się Profilem Zaufanym.
Zobacz:
Co daje rejestracja i zalogowanie w serwisie biznes.gov.pl?
Nie będziesz musiał za każdym razem wprowadzać swoich danych na dokumentach, które chcesz wysłać. Po zalogowaniu, pola z danymi będą wypełniane automatycznie.
W wielu usługach obowiązują dedykowane wzory formularzy elektronicznych, które umożliwiają urzędom automatyczne zadekretowanie i przetwarzanie otrzymanych w nich danych. Zastosowanie określonych wzorów pozwala także na ograniczenie liczby błędów we wniosku oraz ułatwia jego wypełnienie.
Punkt kontaktowy biznes.gov.pl udostępnia e-usługi dedykowane dla ok. 300 różnych procedur. Moduł do wysyłania wniosków:
- zapewnia pomoc przy wypełnianiu właściwego formularza (kreator krok po kroku)
- eliminuje konieczność ponownego wpisywania podstawowych danych (automatyczne wykorzystanie uzupełnionych wcześniej wprowadzonych informacji)
- umożliwia elektroniczne wysyłanie formularza do wskazanego urzędu lub jego wydruk
- zapewnia możliwość odebrania odpowiedzi od urzędu (decyzji, wezwania do uzupełnienia)
- wskazuje termin realizacji i przebieg (status) sprawy oraz umożliwia przypisanie pisma/odpowiedzi urzędu do właściwej sprawy
Wszelkie informacje o możliwości załatwienia sprawy on-line można znaleźć w opisach usług, korzystając z wyszukiwarki usług.
Link do e-usługi umieszczony jest w opisie, w formie niebieskiego przycisku.
Przykładowe usługi, które można załatwić drogą elektroniczną przez biznes.gov.pl (w przypadku procedur realizowanych przez wiele organów wymagany jest wybór lokalizacji) to
- usługi online Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego
- usługi online dla Ośrodków Szkolenia Kierowców
- usługi online w obrocie napojami alkoholowymi
- usługi online dotyczące kas fiskalnych
Wysyłanie dokumentów
Do urzędów wysyłasz:
- pisma ogólne (jeśli w Twojej sprawie nie ma specjalnego formularza)
- gotowe formularze
Jeśli nie wiesz, czy w Twojej sprawie powinieneś wysłać pismo ogólne, czy formularz, nie martw się. System wybierze właściwy rodzaj wniosku.
Do wniosków wysłanych przez biznes.gov.pl możesz dołączyć dodatkowe dokumenty (załączniki).
Po zredagowaniu treści pisma należy wybrać formę dalszej komunikacji z urzędem. Jeśli wybierzesz formę elektroniczną, pisma z odpowiedzią urząd ma obowiązek doręczać za pomocą środków komunikacji elektronicznej, na adres elektroniczny przedsiębiorcy w ramach biznes.gov.pl.
Odpowiedź z urzędu trafi na Twoje konto na biznes.gov.pl, a na Twój adres poczty elektronicznej wysłane zostanie zawiadomienie o oczekującej korespondencji. Po 7 dniach system wysyła kolejne zawiadomienie, a po upływie 14 dni od otrzymania pisma (odpowiedzi) od urzędu, korespondencja zostaje zgodnie z obowiązującymi przepisami uznana za doręczoną.
Jeśli wybierzesz formę papierową, odpowiedź udzielona przez urząd zostanie wysłana na adres podany we wniosku (adres musi znajdować się w Polsce).
Proces doręczeń realizowany jest przez punkt kontaktowy biznes.gov.pl przy wykorzystaniu platformy ePUAP, zgodnie z regulacjami zawartymi w Kodeksie Postępowania Administracyjnego. Urzędy odbierają pisma poprzez ePUAP (lub zintegrowane z ePUAP systemy). Odpowiedź także udzielana jest za pośrednictwem ePUAP i kierowana jest na adres elektroniczny przedsiębiorcy, czyli elektroniczną skrytkę udostępnioną przedsiębiorcy w punkcie kontaktowym biznes.gov.pl.
Jak podpisywać dokumenty na biznes.gov.pl
Jeśli chcesz wysyłać dokumenty do urzędów przez serwis biznes.gov.pl musisz posiadać Profil Zaufany albo podpis elektroniczny.
Zobacz:
- Profil Zaufany i podpis elektroniczny – podpisywanie dokumentów wysyłanych przez internet do urzędów
Jakich spraw nie załatwisz drogą elektroniczną przez biznes.gov.pl?
Punkt kontaktowy biznes.gov.pl stale poszerza bazę procedur, które można załatwić online. Pamiętaj jednak, że niektóre procedury wymagać będą korzystania z innych serwisów, albo np. wykorzystania dokumentów w wersji papierowej bez możliwości wysyłania skanów.
Nie zrealizujesz przez punkt kontaktowy usług:
- dla których obowiązują określone przepisami zasady wnoszenia wniosku/podania (np. CEIDG, e-deklaracje podatkowe PUE ZUS – ubezpieczenia społeczne), niezbędne jest skorzystanie z tych serwisów,
- dla których występują tzw. bariery elektronizacji – np. w przepisach wskazano na konieczność wniesienia wniosku na piśmie lub osobiście, wymagane jest załączenie dokumentu, którego wnioskodawca nie posiada w wersji elektronicznej, a załączenie jego skanu nie jest dopuszczalne.
Jeśli w komunikacji z urzędem konieczne jest wysyłanie kopii dokumentów w wersji papierowej, powinieneś wiedzieć, że do wniosku składanego drogą elektroniczną możesz załączyć dokumenty w postaci kopii elektronicznej (tzw. skan) tylko w przypadku, jeżeli jest to dokument wydany przez podmiot publiczny. Ewentualnie można wykorzystać elektroniczny odpis dokumentu poświadczony przez notariusza.
W przypadku informacji znanych lub możliwych do ustalenia samodzielnie przez organ, nie może on żądać dołączenia do wniosku dodatkowych zaświadczeń.
Pełnomocnik
Jeśli chcesz, żeby twoje sprawy urzędowe załatwiał pełnomocnik, zajrzyj do sekcji:
za: biznes.gov.pl