Biznes
Data opublikowania: 2018-11-07
Gdzie zarejestrować firmę i co zrobić po rejestracji
Rejestracja działalności, zgłoszenie do ZUS, rejestracja VAT, uzyskanie koncesji/zezwoleń, inne obowiązki po rozpoczęciu działalności
Masz wszystkie niezbędne informacje do rejestracji firmy? Wybrałeś rodzaj działalności, nazwę, formę opodatkowania, kody PKD i chcesz złożyć wniosek do urzędu? Jeśli chcesz się upewnić, czy niczego nie pominąłeś, zobacz:
Jeśli jesteś gotowy do rejestracji, czas na złożenie wniosku o wpis do rejestru/ewidencji i dopełnienie reszty formalności. Niektóre z nich (jak np. zgłoszenie się do ubezpieczeń w ZUS albo rejestracja VAT) możesz załatwić w momencie rejestracji firmy. O czym powinieneś pamiętać?
Przygotuj niezbędne dokumenty i zarejestruj firmę
W przypadku działalności jednoosobowej do rejestracji wystarczy dowód tożsamości, a jeśli chcesz założyć firmę przez internet dodatkowo powinieneś posiadać Profil Zaufany albo podpis elektroniczny. Jeśli rejestrujesz spółkę, przygotuj wszystkie wymagane do rejestracji dokumenty (umowy spółki, oświadczenia o wniesieniu wkładów itp.). Urząd, w którym złożysz wniosek, będzie się różnił w zależności od rodzaju twojej firmy.
Przejdź do:
Zgłoś się do ubezpieczeń w ZUS/KRUS
Przy rejestracji firmy w zostaniesz automatycznie zgłoszony do ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenia. Musisz jednak dodatkowo zgłosić się do ubezpieczeń. Jeśli po raz pierwszy zakładasz firmę, albo miałeś długą przerwę od zakończenia działalności, możesz skorzystać z ulgi na start (przez 6 miesięcy możesz opłacać tylko składkę zdrowotną) albo z obniżonych składek przez 24 miesiące. Jeśli zakładasz firmę jednoosobową, zgłoszenia do ZUS możesz dokonać w trakcie rejestracji firmy (online albo w urzędzie). Jeśli chcesz to zrobić po rejestracji, masz na to 7 dni od rozpoczęcia działalności. Do ZUS powinieneś zgłosić również swoich pracowników i osoby współpracujące.
Przejdź do:
- zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS po rejestracji firmy
- rejestracja w KRUS przy założeniu działalności
- ulga na start, obniżone albo standardowe składki. Jaki ZUS na działalności?
Zgłoś dane firmy do urzędu skarbowego po rejestracji
Przy rejestracji, twoja firma „automatycznie" otrzyma numer NIP. Jeśli zakładasz spółkę cywilną albo spółkę rejestrowaną w KRS, po rejestracji będziesz musiał dokonać dodatkowego zgłoszenia do urzędu skarbowego (w przypadku spółki cywilnej jest to zgłoszenie NIP, w przypadku spółek w KRS, zgłoszenie tzw. danych uzupełniających m.in.: adresu działalności, miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej itd.)
Przejdź do:
Zarejestruj się jako podatnik VAT
Jeśli od początku działalności chcesz dobrowolnie być „vatowcem", albo zgodnie z przepisami masz obowiązek nim być, zarejestruj się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT. Jeśli zamierzasz np. kupować usługi od innych firm w UE i rozliczać VAT z tych zakupów, zarejestruj się również jako podatnik VAT-UE.
Przejdź do:
Uzyskaj zezwolenie na działalność
Upewnij się, że do prowadzenia firmy nie potrzebujesz dodatkowych zezwoleń. Jeśli twoja działalność jest regulowana (wymaga wpisu do rejestru działalności regulnowanych), powinieneś zgłosić jej rozpoczęcie do odpowiedniej instytucji.
Przejdź do:
Załóż i zgłoś konto firmowe
Oddzielny rachunek bankowy do rozliczeń firmowych będzie dla ciebie wygodniejszy niż posługiwanie się kontem prywatnym (chociaż mikroprzedsiębiorcy nie mają obowiązku zakładania konta firmowego). Dowiedz się, jakie są zasady zakładania i korzystania z rachunku firmowego. Sprawdź również, który bank oferuje najlepsze warunki dla przedsiębiorców.
Przejdź do:
Zrób spis z natury
Jeśli zakładasz firmę i będziesz prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, to niezbędne jest sporządzenie i ujęcie w księdze spisu z natury na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dotyczy to również przedsiębiorców będących wspólnikami spółek.
Przejdź do:
Inne obowiązki po rejestracji firmy - kasa fiskalna, rejestracja odbiornika RTV
Oprócz obowiązków związanych z ZUS, rejestracją VAT, uzyskaniem zezwoleń, pamiętaj jeszcze o pozostałych sprawach. Przy niektórych rodzajach działalności (np. taksówka) konieczny będzie zakup i rejestracja kasy fiskalnej. Jeśli korzystasz z odbiornika TV w działalności (np. jest na wyposażeniu Twojego punktu usługowego), powinieneś zarejestrować go i płacić abonament.
Przejdź do:
za: biznes.gov.pl