Biznes
Data opublikowania: 2019-06-26
Gdy zapomnimy, że czerwiec to niekorzystny miesiąc by zostać emerytem
Może się zdarzyć, że tak bardzo wyczekujemy na upragnioną emeryturę, że zapominamy o czynnikach, które decydują o wysokości świadczenia. Osiągnięcie odpowiedniego wieku to podstawowy warunek nabycia prawa do emerytury. Przyznanie tej należności przez ZUS z urzędu możliwe jest tylko w jednym przypadku. W pozostałych sytuacjach odbywa się na wniosek osoby zainteresowanej. Ma to swoją dobrą stronę. Złożony dokument zawsze można wycofać. Może to mieć miejsce, gdy wyliczone świadczenie okaże się niższa niż oczekiwaliśmy lub gdy niefortunnie zapomnieliśmy, że każdego roku w czerwcu jest niekorzystana waloryzacja składek i kapitału początkowego.
- Przyznanie emerytury z urzędu ma miejsce tylko w jednym przypadku. A mianowicie, gdy w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego ubezpieczony jest uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy i pobiera ją. W pozostałych okolicznościach organ rentowy działa wyłącznie w oparciu o wniosek ubezpieczonego - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Gdy popełnimy ten nieprzemyślany krok, wniosek o emeryturę może być wycofany. Jednak nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji. Gdy ubezpieczony otrzyma już decyzją w sprawie emerytury, to musi pamiętać, że dla wycofania wniosku istotną rolę odgrywa dzień jej uprawomocnienia się. Decyzja organu rentowego staje się prawomocna po upływie miesiąca od dnia jej otrzymania. Nie jest istotna data wydania decyzji, ale dzień jej odbioru. Przy czym, jeśli ubezpieczony zaskarży decyzję ZUS składając od niej odwołanie, wówczas staje się ona wiążąca w momencie uprawomocnienia się orzeczenia wydanego przez sąd rozstrzygający sprawę.
Co ważne, jeśli organ rentowy w wyniku rozpoznania wniosku przyzna emeryturę, a ubezpieczony wycofa taki wniosek, musi liczyć się z tym, że będzie zobowiązany do zwrotu przyznanego i wypłaconego świadczenia. Gdy organ rentowy nie wyda jeszcze decyzji, to ubezpieczony nie musi się obawiać, że minął mu termin, w którym mógłby wycofać wniosek albo że będzie musiał zwrócić do ZUS przyznaną emeryturę.
Przy wycofaniu wniosku nie jest wymagane podanie powodu i powinno być dokonać:
- w formie pisemnej (możliwe jest wykorzystanie specjalnie przygotowanego w tym celu formularza EWS) albo
- ustnie do protokołu w organie rentowym albo
- w formie dokumentu elektronicznego.
Wycofanie wniosku będzie również skuteczne, gdy w imieniu ubezpieczonego dokona tego osoba przez niego upoważniona lub pełnomocnik ubezpieczonego. Wówczas wraz z podaniem należy dołączyć upoważnienie lub pełnomocnictwo podpisane przez ubezpieczonego.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego


Zasiłek dodatkowy dla rodziców do końca roku szkolnego
Do 25 czerwca, czyli do zakończenia roku szkolnego, rodzice dzieci do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Bon turystycznych do wykorzystania już nawet w długi weekend
Polskim Bonem Turystycznym będzie można jeszcze zapłacić do końca marca 2022 roku.

Musisz powiadomić ZUS o Przychodach jeśli dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego
Do 31 maja osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informacje o osiągniętych w okresie od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. przychodach.

Informacja o dniu wolnym od pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hajnówce
Uprzejmie informuje się, że dzień 04 czerwca 2021 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy za 01 maja – Święto Pracy, przypadające w sobotę, w dniu wolnym od pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hajnówce. Dnia 04 czerwca 202

Fundusze promocji na portalu usług eRolnik
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje

Szkolenia online bez ograniczeń w liczbie uczestników
Trudny czas pandemii koronawirusa nie wyeliminował szkoleń skierowanych do klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jedynie zmiennych ich formę.
