Biznes
Data opublikowania: 2021-02-15
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca lutego
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, przedszkolaki, a także uczniowie szkół specjalnych powrócili do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym. Gdyby jednak doszło do zamknięcia lub ograniczonego działania placówek oświatowych, nadal będzie można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Został on przedłużony do 28 lutego.
- "Tak jak w poprzednich tygodniach i miesiącach świadczenie przysługuje, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki" – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.
-"Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który jest przedsiębiorcą składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS." - wyjaśnia rzeczniczka.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego