Wydarzenia
Data opublikowania: 2019-04-04
Światowy Dzień Autyzmu w powiecie hajnowskim
W słoneczny wtorek 2 kwietnia br. niebo nad Hajnówką było bardziej niebieskie niż zwykle. A to za sprawą niebieskiego pochodu, który przemaszerował ulicami miasta. Tego dnia Hajnowianie uczcili Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.
O godzinie 10.00 spod Specjalnego Ośrodka – Szkolno Wychowawczego w Hajnówce, wyruszył IV Marsz pod hasłem „Różni, lecz równie ważni”. Coroczne obchody tego święta mają zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację jakich na świecie doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Na dzień dzisiejszy nie ma i być może nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego też trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Niestety świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest bardzo niska a reakcje na kontakt z osobą z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, a dorosły z autyzmem – jako dziwak. Autyzm na całym świecie dotyka coraz większą grupę ludzi, w ciągu ostatnich 20. lat nastąpił sześciokrotny wzrost osób z autyzmem. W Europie żyje ok. 5 mln osób z autyzmem. Tym osobom przysługuje szereg praw zgodnie z Kartą Praw Osób z Autyzmem przyjętą przez Parlament Europejski. Mimo tego wiele osób nadal nie ma podstawowego dostępu do specjalistycznej diagnozy, terapii, edukacji czy zatrudnienia. Osoby z autyzmem inaczej odbierają świat – ale nie jest to ani lepsze ani gorsze. Jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie – mówiła Dyrektor SOSW w Hajnówce Lucyna Wawreszuk.
Uczestnicy marszu wraz z samorządowcami - przeszli przez centrum miasta do amfiteatru w parku miejskim. Było nas blisko 400! Poza instytucjami, które w swojej codziennej działalności świadczą pomoc osobom niepełnosprawnym (Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy), z niebieskimi balonikami i transparentami maszerowali licealiści, uczniowie hajnowskich szkół podstawowych, przedszkolaki z hajnowskich przedszkoli oraz mieszkańcy Hajnówki.
Wszystkich zebranych przywitali Zastępca Burmistrza Ireneusz Kiendyś, Wójt Gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Ewa Cieślik oraz Magdalena Sierocka – pracownik wydziału. Nie obyło się bez wzruszeń, ciepłych i mądrych słów wyrażających gest solidarności z osobami niepełnosprawnymi. Niebieską akcję zwieńczyło wspólne śpiewanie – wesołe echo wybiegało daleko poza mury miejskiego amfiteatru. Był też słodki akcent – Wójt Gminy Lucyna Smoktunowicz rozdała wśród uczestników marszu słodki poczęstunek, zaś przedstawicielki Starostwa Powiatowego wręczyły opiekunom dzieci drobne upominki.
Organizatorem „niebieskiego” korowodu jest Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Hajnówce. W organizację tegorocznego Marszu zaangażowali się także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce oraz hajnowscy strażacy. Organizator składa serdeczne podziękowania za okazane wsparcie i obecność.
Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, ustanowiony przez ONZ w 2007 roku, obchodzony jest 2 kwietnia. Jednocześnie ten dzień rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie, mający przybliżyć społeczeństwu problemy i potrzeby osób z zespołem i ich rodzin. Bowiem niepełnosprawność nigdy nie powinna być wykładnią odrzucenia, dyskryminacji czy nietolerancji; wręcz przeciwnie – tylko wzajemne zrozumienie, szacunek i troska o drugiego człowieka jest miarą człowieczeństwa. A ludzie zmagający się z autyzmem (i nie tylko) powinni mieć zapewnioną pomoc i szansę rozwoju w każdym etapie swojego życia. O tych przymiotach przypominają dni takie jak Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.
Katarzyna Miszczuk
Rodzicu – potrzebujesz konsultacji. Zadzwoń:
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy
17-200 Hajnówka
ul. 3 Maja 27
tel. (85) 679 69 60
adres strony www: http://www.sosw.hajnowka.pl/
post scriptum:
NIEPEŁNOSPRAWNI
Życie osoby niepełnosprawnej
Jest w pełni kondycji prawnej
Każdy nasz dzień niesie nowe wyzwania
Lepszy świat jest więc w zasięgu wybrania
Kolorów tęcza
W nich nadzieja najświętsza
W labiryncie myśli nie jesteśmy zerem
Bo głowa naszym żaglem, a serce sterem
Figle nam płata psychika mile
Każdy z nas chce przeżyć piękne chwile
I choćby to trwało sekundy ułamek
Na nas czeka szczęście jak na pannę wybranek
Zatańczmy, więc w rytm walca lub oberka
W niebie nie czeka nas poniewierka
Jesteśmy dziećmi lepszego Boga
Niedola nasza nie jest za sroga
Niech ludzie traktują nas jak nadziei wiarę
I nie myślą, że jesteśmy na świecie za karę
Karą jest złamać Boże przykazanie
O Miłość bliźniego idzie tu staranie
Dzień nasz skrzy się nadziei promykiem
Czasem bardzo dobrze być niepoprawnym bzikiem
Życzę wszystkim szczęścia i pogody ducha
Niech serce każdego otuli Wiary otucha!
Marcin Waszkiewicz
– uczestnik WTZ w Hajnówce