Wydarzenia
Data opublikowania: 2010-04-15
Premier Waldemar Pawlak odwiedził Zespół Szkół z DNJB
9 kwietnia do naszej szkoły zawitał specjalny gośc. Nikt nawet nie sądził, że przyjedzie do nas osoba tak wysoka rangą jak Pan Waldemar Pawlak - polski polityk; dwukrotny premier Polski: w 1992 oraz w latach 1993–1995, polityk PSL (prezes od 1991 do 1997 oraz od 2005), poseł na Sejm nieprzerwanie od 1989 (X, I, II, III, IV, V i VI kadencji), prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Od 16 listopada 2007 minister gospodarki i wiceprezes Rady Ministrów. Ur. 5 września 1959 w Modelu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych. W latach 2001–2005r. – także prezes Zarządu Warszawskiej Giełdy Towarowej. Od 1984r. prowadzi 17-hektarowe gospodarstwo rolne we wsi Kamionka koło Pacyny.
Pan Minister przyjechał do nas ok. 9:30. Został przywitany po białorusku przez dwie uczennice i dyrekcję naszej szkoły, natomiast o 10:00 spotkał się z prawie wszystkimi licealnymi klasami w szkolnej auli. Towarzyszyli mu doradca Pan Krzysztof Kowalczyk i radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Pan Mikołaj Janowski, z tego samego ugrupowania politycznego (PSL). Na samym początku zaprezentował się zespół Zniczka z piosenkami "Krasny dziewańki" i "Na wulicy hrymata". Pan Minister pochwalił dziewczyny za piękny występ. Powiedział również, że cieszy się z możliwości spotkania z nami, bo swoje życie też zaczynał w małej miejscowości. Potem Pan Premier wyświetlił nam prezentację w jęz. angielskim dotyczącą polskiej sytuacji gospodarczej. Zwrócił uwagę na nauczanie angielskiego, ponieważ jest to jeden z ważniejszych języków, a jego dobra znajomośc + znajomośc jęz. białoruskiego lub rosyjskiego stanowi unikalne połączenie, a "ucząc się nowego języka zdobywamy nową duszę". Następnie Pan Waldemar Pawlak pokazywał nam różne wykresy np. dotyczący bezrobocia w Unii Europejskiej- i jak się okazało, w Polsce bezrobocie jest poniżej średniej UE. Pan Minister wyjaśniał nam także sytuację złotego, mówił o PKB, demografii na przestrzeni lat, ruchu przygranicznym oraz o uwarunkowaniach dotyczących handlu. Jak zauważył, w Polsce poprawiły się relacje w handlu zagranicznym, trzeba tylko jeszcze dobrze zorganizowac handel z sąsiadami zza wschodniej granicy. Jak Pan Premier wspomniał, warto postrzegac możliwości w okolicy, pośród sąsiadów. Tłumaczył także, że życie takie jak nasze - w przestrzeni i blisko natury jest o wiele lepsze i jeśli ma się połączenie z Interenetem, to nie trzeba mieszkac w centrum Warszawy. Minister gospodarki wspomniał też o 200 rocznicy narodzin Fryderyka Chopina, stawiając nam tego wybitnego kompozytora jako wzór, ponieważ zachował on w nader nowoczesnej w swoich czasach muzyce tradycję. W jego muzyce jest coś, co do tej pory porusza serca na całym świecie. Cała twórczośc Chopina wyrasta z ludowych, miejscowych tradycji, ale jednak w nowoczesnym charakterze. I tego nam Pan Premier życzył- tradycyjnej nowoczesności.
Na koniec uczniowie zadali Panu Waldemarowi Pawlakowi kilka pytań:
-Co Pan sądzi o rozszerzeniu Białowieskiego Parku Narodowego o całą Puszczę Białowieską? Czy to byłby problem dla gospodarki?
Uważam, że trzeba zachowac rozsądne proporcje i równowagę. Należy uszanowac istniejące doświadczenia i to, że człowiek jest uczestnikiem tego środowiska i że on też powinien miec prawo do swobodnego oddychania. Powinno się budowac zrównoważone podejście wobec tej sprawy.
-Co Pan sądzi o prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych?
Myślę, że wypada zachowac równowagę. Teraz są w Polsce 2 systemy - opieka podstawowa i opieka szpitalna. Bardzo ważne jest, by system państwa dał opiekę podstawową dla wszystkich, a jeżeli ktoś pragnie czegoś więcej, niech się doubezpiecza. Ważne jest, aby budowac system w powszechnym podejściu, nie można podchodzic do wszystkiego przeliczając to na pieniądze. Duże znaczenia ma to, żeby relacje między ludźmi nie były komercyjne.
-Czy będzie Pan kandydował w wyborach prezydenckich?
Razem z PSL mamy zamiar przeprowadzic debatę o prezydenturze - jakiego prezydenta oczekują Polacy? Przecież najważniejsze jest, by kraj nie był postrzegany jak kto się z kim kłóci, tylko z respektem. Polsce potrzeba prezydenta otwartego na różne środowiska. Prezydent musi godnie reprezentowac interesy kraju.
-Jak się Panu podoba nasza okolica i jej walory?
Jeżeli chodzi o współczesne atrakcje, to jestem pod wrażeniem patrząc na pierwsze rzędy (w pierwszych rządach siedziały nasze dziewczęta ze Zniczki ;-) ) - po czym rozległy się gromkie brawa.
Pan Premier opowiedział nam jeszcze jedną anegdotkę i niestety czas spotkania dobiegł końca. Pan Dyrektor podziękował Panu Ministrowi za przyjazd oraz podarował mu skromny upominek w postaci książki o historii naszej szkoły od 1949r. oraz płytę i kasetę naszego szkolnego zespołu Zniczka. Pan Waldemar Pawlak zapewnił, że jeszcze na pewno nas odwiedzi. Przy wyjściu uścisnął rękę dla jednej z naszych koleżanek. Bez wątpienia to spotkanie zachowa się nam w pamięci na długi, długi czas.
W biliotece szkolnej odbyło się też krótkie spotkanie Pana Ministra Waldemara Pawlaka z Gronem Pedagogicznym naszej szkoły.
Paulina Łapińska