Wydarzenia
Data opublikowania: 2018-06-21
Chór Woskliknowienije z sukcesami reprezentował Powiat Hajnowski na Festiwalu w Bułgarii
Piękno śpiewu dotyka najgłębszych zakamarków duszy, wywołując to „coś” – drżenie rąk, gęsią skórkę, euforię, wzniosłość, zadumę… Szczególnie słychać go na Podlasiu – wielokulturowej krainie, gdzie niebo strofują kopuły cerkwi, w murach których czas utrwalił modlitwy wiernych nawet sprzed kilku wieków. Podczas nabożeństw echo śpiewu chóralnego wychodzi daleko poza świątynie, docierając do przechodniów, niespostrzeżenie wkradając się do domów przez uchylone okna. A za sprawą zdolnych młodych ludzi zdarza się, że pokonuje wielotysięczne kilometry, przekraczając granice państw. Tak było w przypadku chóru Woskliknowienije mającego siedzibę przy Parafii Św. Jana Chrzciciela w Hajnówce. Zdolne dziewczyny swoim talentem podbiły słoneczną Bułgarię podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Prawosławnej Muzyki „Св. Богородица – Достойно Есть”. Z resztą, one same najlepiej Wam o tym opowiedzą. Zapraszamy do lektury!
***
W dniach 8 – 10 czerwca 2018 roku chór Woskliknowienije miał zaszczyt uczestniczyć w XV Międzynarodowym Festiwalu Prawosławnej Muzyki „Св. Богородица – Достойно Есть” w Bułgarii, w mieście Pomorie. Uroczystość organizowana jest z błogosławieństwa metropolity Joannicjusza oraz objęta patronatem Burmistrza Miasta Pomorie.
W tegorocznej edycji zaprezentowało się 30 chórów z różnych krajów, m.in. z Bułgarii, Niemiec, Macedonii, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Ukrainy oraz Mołdawii. W tym roku festiwal miał wyjątkowe znaczenie - upamiętniał 125 rocznicę śmierci Piotra Czajkowskiego oraz 75 rocznicę śmierci Sergiusza Rachmaninowa – wielkich kompozytorów muzyki. By oddać hołd obu artystom, każdy z uczestników festiwalu przedstawiał w swoim repertuarze przynajmniej jeden utwór tych wybitnych wirtuozów.
Uczestnictwo w festiwalu to przede wszystkim intensywna praca wokalno – chóralna. Już od pierwszego dnia pobytu czekały nas próby pełne ćwiczeń i przymiarek akustycznych. Kilkudniowe przesłuchania dały nam możliwość posłuchać repertuaru chórów z innych regionów oraz usłyszeć jednogłosowych śpiewów bułgarskich. Choć przymiarki wokalne oraz ostateczne szlifowanie utworów pochłaniały większość czasu udało nam się między przygotowaniami wygospodarować chwilę na wspólny odpoczynek i zwiedzanie lokalnych turystycznych perełek. Aż w końcu nadeszła sobota –nasz dzień prezentacji swojego repertuaru na Festiwalu. Ku naszemu zaskoczeniu, po występie publiczność nagrodziła nas owacjami, a schodząc ze sceny wiele osób gratulowało nam świetnego koncertu. Na zakończenie festiwalowych przesłuchań zaprezentował się chór uczestników Konferencji Chóralnej: „Cerkiewna Twórczość P. Czajkowskiego i S. Rachmaninowa” którą zwieńczył wspólny występ chórów aktywnie uczestniczących w konferencji i próbach. Podczas wspólnego występu wykonałyśmy Otcze nasz Piotra Czajkowskiego, a także Priiditie pokłonimsia oraz Bogorodice diewo radujsia Sergiusza Rachmaninowa. Brakuje nam słów które w pełni oddałyby energię, dźwięk i podniosły charakter tej chwili. Wieczorem zostałyśmy zaproszone na uroczystą kolację, gdzie mogłyśmy poznać wspaniałych muzyków i dyrygentów oraz wymienić się swoimi doświadczeniami.
Nadeszła niedziela – dzień podsumowujący i kończący festiwal Koncertem Galowym. Rano udałyśmy się do pobliskiego miasteczka Nesebyr, położonego na niewielkim półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego, aby w tutejszej cerkwi uroczyście zaśpiewać Świętą Liturgię. A później pod czas koncertu Galowego otrzymałyśmy dwie nagrody. Pierwsza z nich była za wspaniałe przygotowanie i przedstawienie utworów jednogłosowych, co było dla nas ogromnym zaskoczeniem, gdyż ten rodzaj muzyki w Bułgarii jest na bardzo wysokim poziomie. Kolejną nagrodę, tzw. „dla dyrygenta” otrzymała nasza znakomita mentorka Vita Kotsyubaylo, za godne podziwu prowadzenie chóru oraz doskonałe zaprezentowanie się podczas festiwalu. Nie spodziewałyśmy się aż takiego uznania i było to dla nas przemiłym zaskoczeniem oraz powodem do dumy. Wśród licznych chórów reprezentujących swoje kraje, my byłyśmy jedynymi delegatami Polski, a także naszego wspaniałego regionu Puszczy Białowieskiej.
Podsumowując te kilka dni spędzone z innymi zespołami były dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Jesteśmy ogromnie wdzięczne wszystkim, którzy nas wspierali i wierzyli w nasz sukces do samego końca. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy miały możliwość reprezentowania naszego regionu za granicami kraju. Do bagażu powrotnego spakowałyśmy nie tylko nagrody, ale także dużo wrażeń, miłe wspomnienia i energię do działania. Energię, którą chcemy się podzielić – już 8 lipca 2018r. o godz. 14.00 zapraszamy wszystkich na nasz koncert do Cerkwi Św. Jana Chrzciciela w Hajnówce. Chcemy pokazać Wam owoce pracy i rozwoju naszych głosów oraz umiejętności. Jest to dla nas bardzo ważne. Muzyka stała się czymś więcej niż samym śpiewem, z czasem jeszcze głębiej spoglądałyśmy na teksty, wczuwałyśmy się w ich wydźwięk, dzięki czemu również my przechodziłyśmy swoiste metamorfozy. Chciałybyśmy zaprosić wszystkich na koncert podsumowujący nasze dotychczasowe osiągnięcia muzyczne, abyście Państwo mieli szansę wysłuchać postępów chóru Woskliknowienije. Mamy nadzieję, że sprostamy niezbyt łatwemu zadaniu - wspólnie pokażemy się od wielu stron. Przedstawimy nasze umiejętności "od isona po utwory wielogłosowe", przewędrujemy przez różne epoki oraz style śpiewu cerkiewnego. Stawimy czoła utworom niejednego sławnego kompozytora! Serdecznie zapraszamy na uroczystość wieńczącą drogę tegorocznej ewolucji naszego chóru. Państwa przyjście stanowi dla nas źródło motywacji i siły, by nie poddawać się, a także móc kontynuować z pełną pasją działalność chóru Woskliknowienije.
Chór Woskliknowienije
Oprawa- Katarzyna Miszczuk