Wydarzenia
Data opublikowania: 2010-03-10
8 Objazdowy Festiwal Filmów Watch Docs
8 Objazdowy Festiwal Filmów Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie zaprasza do Teremisek
Najważniejsze filmy dokumentalne z całego świata prezentujące aktualne problemy związane z przestrzeganiem praw człowieka będzie można obejrzeć 13 i 14 marca w Teremiskach. Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach już po raz piąty jest lokalnym organizatorem objazdowej wersji międzynarodowego Festiwalu Filmów WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, który tworzy Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy. Jak co roku widzowie będą mogli zobaczyć filmy z całego świata. W filmie "Malowana wyspa" Kubańczycy skazani za kontakty z cudzoziemcami opowiadają o propagandowych zabiegach reżimu, w filmie wyprodukowanym przez nowojorską organizację WITNESS i rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał "Zagnieni" będzie można skolei zobaczyć relacje świadków, opowiadających o okrucieństwach, jakich dopuszczają się rosyjscy żołnierze w Czeczeni. Czterominutowy film "Kamery dla Palestyńczyków" prezentuje projekt izraelskiej organizacji B'Tselem, która rozdaje Palestyńczykom małe kamery cyfrowe, którymi z ukrycia rejestrują naruszenia praw człowieka, jakich dopuszczają się wobec nich izraelscy żołnierze. Film "Korzenie. Wangari Maathai" wniesie trochę optymizmu pokazując jak Wangari Maathai, nominowana do pokojowej nagrody Nobla, przerwała stuletnią historię niszczenia kenijskich lasów i zbudowała ruch społeczny, który wpłynął na obalenie dyktatury Moi i wprowadzenie demokracji. Z polskich filmów zobaczymy "Mama, Tata, Bóg i Szatan" studenta reżyserii Pawła Jóźwiaka-Rodana, który zrobił film o swoich rozwiedzionych rodzicach: ojcu - autorze grafomańskich powieści erotycznych i ultrakatolickiej matce - działaczce Radia Maryja.
Wydarzeniem pośród filmów będzie film "Królestwo zdechłych myszy" Wiktora Daszuka, który w czasie tej edycji festiwalu dostał nagrodę im. Marka Nowickiego za całokształt twórczości. Wiktor Daszuk to legendarny twórca białoruskiego kina, autor ponad stu dokumentów i fabuł, od dwóch lat realizujący je we własnym (nielegalnym) studiu „Spadar D". W swoim najnowszym filmie Daszuk jest po raz kolejny bezkompromisowym demaskatorem i oskarżycielem białoruskiej dyktatury. Pokazując funkcjonowanie reżimu Łukaszenki poświęca też uwagę tym, którzy dla pieniędzy, kariery czy świętego spokoju współtworzą dyktaturę. Po projekcjach pierwszego dnia festiwalu odbędzie się spotkanie z Pawłem Smoleńskim, dziennikarzem Gazety Wyborczej, reprtażystą z Iraku, Kuby, Ukrainy i Izraela.
Dodatkowy dzień festiwalowy odbędzie się też (już trzeci rok z rzędu) w Areszcie Śledczym w Hajnówce, gdzie z osadzonymi spotka się Piotr Morawski, reżyser filmu "Amerykanin w PRL-u", który będzie jednym z wyświetlanych w areszcie filmów.
13-14 marca godz. 16.00,
Uniwersytet Powszechny w Teremiskach,
Teremiski 12, wstęp wolny.