Kultura
Data opublikowania: 2019-09-30
„Dziady – Noc Pierwsza”
15 października 2019 r. godz. 12:00
Hajnowski Dom Kultury
Wstęp 10 zł, ilość miejsc ograniczona.
Rezerwacja biletów pod tel. 85 682 3203, lub mailowo: hdk@hdk.hajnowka.pl do dnia 11.10.2019 ( decyduje pierwszeństwo zapisów )
„Dziady – Noc Pierwsza” jest inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza, zrealizowaną na podstawie „Dziadów cz. IV” z elementami „Dziadów cz. II”. Przedstawienie zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część „Dziadów” jako najmniej interesującą, tematycznie wręcz banalną, bo w liryczny sposób opisującą jedynie miłosny dramat Gustawa. Tymczasem Ksiądz – kapłan kościoła unickiego – okazuje się równie ważnym bohaterem dramatu. „Dziady” w reżyserii Piotra Tomaszuka to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, zrealizowany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci.
Przedstawienie zrealizowane jest zgodnie z antyczną zasadą trójjedni miejsca, czasu i akcji. Rozgrywa się w domu Księdza, a Dzieci stają się swoistym odpowiednikiem antycznego chóru.
Spektakl zdobył Grand Prix na festiwalu „Klamra 2017”.
Premiera: Supraśl, 29.10.2016 r.
Twórcy:
Reżyseria – Piotr Tomaszuk
Scenografia – Mateusz Kasprzak
Muzyka – Jacek Hałas
Obsada
Gustaw – Rafał Gąsowski
Ksiądz – Dariusz Matys
Dzieci – Katarzyna Wolak, Monika Kwiatkowska
Guślarz – Piotr Tomaszuk
Teatr Wierszalin
16-030 Supraśl, ul Kościelna 4
www.wierszalin.pl
Instytucja Artystyczna Województwa Podlaskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Recenzje
Jan Bończa-Szabłowski
Teatr Wierszalin wystawia „Dziady” / rp.pl
Widowisko zrealizowane w supraskim Teatrze Wierszalin jest zrodzone z fascynacji tekstem Mickiewicza i próbuje dociec sedna jego myśli. Można powiedzieć, że mamy tu IV część utworu w niemal krystalicznej postaci.
Przeczytaj całą recenzję na portalu „Rzeczpospolita”
Dominik Sołowiej
Dziennik Teatralny
Obłąkany taniec Gustawa
W rolę Gustawa wcielił się Rafał Gąsowski – z całą pewnością jeden z najlepszych aktorów teatralnych w Polsce. To dzięki niemu tekst, który czytaliśmy w czasach szkolnej edukacji (na czytaniu niestety kończąc), nabiera życia, stając się żywą historią prawdziwego człowieka. Gustaw w wykonaniu Gąsowskiego to szaleniec, intelektualista, poeta, pustelnik, wędrowiec bez domu. Jego pojawienie się na scenie elektryzuje i hipnotycznie przyciąga uwagę.
Przeczytaj całą recenzję w „Dzienniku Teatralnym”
Jerzy Doroszkiewicz
Kurier Poranny
Teatr Wierszalin. Dziady – Noc Pierwsza
(…) mimo upływu niemal dwóch stuleci, pomysł by zderzyć cierpienia nieszczęśliwego kochanka i wizję romantycznej miłości z racjonalizmem stanu duchownego okazał się być proroczy i ponadczasowy. A Piotr Tomaszuk przełożył go z właściwym sobie kunsztem na unikalny nie tylko w skali Polski język Teatru Wierszalin.
Czytaj całą recenzję w „Kurierze Porannym”
Ela Sawicka
bia24.pl
Dziady – Noc Pierwsza. Po premierze w Teatrze Wierszalin
(…) Inscenizację IV cz. Dziadów w Teatrze Wierszalin, pełną muzyki, śpiewu z bogatą realistyczno-magiczną scenografią, pomysłowymi zabiegami reżyserskimi oraz genialną grą aktorów powinien obejrzeć każdy. Szczególnie młodzież, tak bardzo stroniąca od trudnych lektur, uważająca lekcje z dramatu romantycznego za nudne trucie. W Wierszalinie jest na to bardzo skuteczna odtrutka.
Przeczytaj całą recenzję w „bia24.pl”