Kultura
Data opublikowania: 2018-06-06
Białoruskie Święto - KULTURA NA SCHODACH MUZEUM
Kiermasze rękodzieła ludowego, koncerty zespołów z Polski i Białorusi, ziemniaczane przysmaki, warsztaty lepienia w glinie, tkania na krosnach- to wszystko można było zobaczyć w niedzielę 3 czerwca 2018 roku na 14. Białoruskim Festiwalu Etnograficznym w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce.
Festiwal otworzył dyrektor Muzeum Białoruskiego – Tomasz Tichoniuk. Głos zabrali i gratulowali imprezy Andrzej Skiepko-zastępca Burmistrza Miasta Hajnówka oraz Jadwiga Dąbrowska –Starościna Powiatu Hajnowskiego. A całą imprezę prowadziła niezastąpiona konferansjerka Mariola German-Pietruczuk.
Festiwal to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń organizowanych co roku przez hajnowskie Muzeum. Instytucja w sposób symboliczny wychodzi na schody muzeum, prezentując to co wartościowe wewnątrz- prezentując dorobek a także ucząc poszanowania dla tradycji i kultury.
Oprócz warsztatów etnograficznych i degustacji przez cały dzień odbywały się koncerty białoruskich zespołów zróżnicowanych pod względem wieku jak i rodzaju muzyki. Rozpiętość wiekowa wykonawców sięgała od przedszkolaków poprzez młodzież szkolną, na dorosłych kończąc. Zaś gatunki muzyczne przechodziły od folkloru, poprzez estradę, nowoczesne rockowe aranżacje ludowych pieśni białoruskich i żywy modern folk.
Na festiwalowej scenie wystąpiły dzieci z Przedszkola Nr 1 „Kolebka” w Hajnówce, oraz „Sunduczok” z Przedszkola Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, a także zespoły grające na żywo białoruską muzykę: ART. PRONAR z Narwi, Dawid Szymczuk Band z Hajnówki w odświeżonym składzie oraz Niemoralna Propozycja z Białegostoku. Gościnnie wystąpiły zespoły zaproszone z Białorusi – zespół WIERBNICA z Prużan, zaś na zakończenie festiwalu znakomity znany hajnowskiej publiczności zespół PAŁAC z Mińska.
Tradycyjnie była również prezentowana najnowsza i antykwaryczna literatura białoruskojęzyczna, pamiątki oraz rękodzieło ludowe na stoisku Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Swoje stoisko miały również Warsztaty Terapii Zajęciowej, na którym pokazywano prace wykonane przez osoby niepełnosprawne. Dzieci i młodzież mogły spróbować swych sił w ekologicznych warsztatach, gdzie wykonywano tradycyjne kolorowe chodniczki tzw. „kruhlaczki” ze skrawków materiałów.
Festiwal nie mógłby się odbyć bez przybyłej licznie publiczności, która zalewała plac Muzeum od wczesnych godzin porannych do wieczora, ale również partnerom i sponsorom. W tym roku wsparli nas Urząd Gminy Narewka, Hajnowski Dom Kultury, Apteka VITA oraz Areszt Śledczy w Hajnówce i Piekarnia Podolszyńscy a także wolontariusze, którzy pomagali przy obsłudze Festiwalu, za co organizatorzy serdecznie dziękują.
Pozostaje czekać na 15. Festiwal, który odbędzie się za rok jak zawsze w pierwszy weekend czerwca.
Festiwal zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Miasta Hajnówka, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Starostwa Powiatowego w Hajnówce.
Agnieszka Tichoniuk