Biznes
Data opublikowania: 2018-10-04
Ulga na wydatki związane z termomodernizacją
Rząd przyjął zmiany w ustawie o podatku dochodowym, które wprowadzają ulgę termomodernizacyjną. Nawet 23 proc. wydatków na termomodernizację będzie można odliczyć w rozliczeniu rocznym za 2019 r. (maksymalnie 53 tys. zł odliczenia). Ulga obejmie wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, zrealizowanych w ciągu 3 lat. Rozwiązanie to ma pomóc w walce ze smogiem.
Kto skorzysta
Z ulgi termomodernizacyjnej będą mogli skorzystać właściciele (współwłaściciele) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy przeprowadzą termomodernizację domu lub kilku swoich domów.
Wsparcie obejmie podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej, 19 proc. stawki podatku oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Na jakich zasadach
Właściciel (współwłaściciel) jednorodzinnego budynku mieszkalnego odliczy od dochodu (przychodu) wydatki na termomodernizację tego budynku. Dodatkowym warunkiem jest przeprowadzenie termomodernizacji w ciągu 3 lat.
Ulga będzie limitowana. Maksymalnie będzie można odliczyć 23 proc. wydatków, nie więcej jednak niż 53 tys. zł.
Podatnicy, którzy przeprowadzili termomodernizację i skorzystali przy tym z innej pomocy państwa (np. z dotacji NFOŚiGW), nie będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej w odniesieniu do wydatków sfinansowanych przez państwo.
Ulga termomodernizacyjna jest jednym z działań nakierowanych na poprawę jakości powietrza oraz efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Innym przykładem jest program „Czyste powietrze". Umożliwia on korzystanie z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Źródło: Ministerstwo Finansów


Zasiłek dodatkowy dla rodziców do końca roku szkolnego
Do 25 czerwca, czyli do zakończenia roku szkolnego, rodzice dzieci do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Bon turystycznych do wykorzystania już nawet w długi weekend
Polskim Bonem Turystycznym będzie można jeszcze zapłacić do końca marca 2022 roku.

Musisz powiadomić ZUS o Przychodach jeśli dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego
Do 31 maja osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informacje o osiągniętych w okresie od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. przychodach.

Informacja o dniu wolnym od pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hajnówce
Uprzejmie informuje się, że dzień 04 czerwca 2021 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy za 01 maja – Święto Pracy, przypadające w sobotę, w dniu wolnym od pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hajnówce. Dnia 04 czerwca 202

Fundusze promocji na portalu usług eRolnik
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje

Szkolenia online bez ograniczeń w liczbie uczestników
Trudny czas pandemii koronawirusa nie wyeliminował szkoleń skierowanych do klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jedynie zmiennych ich formę.
