Bezpieczeństwo
Data opublikowania: 2018-06-04
POLIGON ZWIADOWCÓW WOT
Korzystając z uprzejmości Dowództwa Generalnego Rodzajów SZ żołnierze z trzech brygad Wojsk Obrony Terytorialnej (podlaskiej, lubelskiej i podkarpackiej) mogą po raz pierwszy uczestniczyć w zgrupowaniu pododdziałów rozpoznawczych na poligonie w Wędrzynie.
Obecnie w szkoleniu uczestniczy 12-osobowa sekcja złożona z żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Szkolenie poligonowe potrwa dziesięć dni.
Zakres szkolenia obejmuje realizację zadań na centralnym ośrodku zurbanizowanym, gdzie żołnierze WOT współdziałając m.in. z kompanią rozpoznawczą 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego zabezpieczają wydzielony rejon zurbanizowany.
W ramach zadań realizowanych wspólnie z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej Terytorialsi prowadzą rozpoznanie brzegu rzeki z łodzi patrolowych celem zabezpieczenia przeprawy wodnej, a na jeziorze Buszno mają możliwość prowadzenia ognia z burty łodzi desantowych do celów nawodnych.
Jednym z elementów szkolenia są też działania patrolowe, w tym patrole piesze, rozpoznawanie miejscowości oraz działania na posterunkach obserwacyjnych.
Wykorzystując infrastrukturę poligonu zwiadowcy odbywają też strzelania sytuacyjne z broni indywidualnej.
Przytoczone zadania to tylko część szerokiego spektrum działań jakie realizują podczas zgrupowania żołnierze WOT. Każdy dzień szkolenia jest inny od poprzednich. Szkolenie zaczyna się wcześnie rano i trwa do nocy, jest intensywne, ale też ciekawe. Zgrupowanie jest platformą współdziałania żołnierzy – ochotników WOT z żołnierzami zawodowymi pododdziałów rozpoznawczych wojsk operacyjnych.
Podczas szkolenia żołnierze wykorzystują sprzęt rozpoznawczy będący na wyposażeniu WOT, mają także możliwość zapoznania się ze sprzętem specjalistycznym jakim dysponują pododdziały rozpoznawcze wojsk operacyjnych.
Dla Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej jest to szkolenie pilotażowe, z którego wnioski posłużą do doskonalenia programu szkolenia specjalistycznego żołnierzy o specjalności wojskowej „rozpoznanie”.
W Wojskach Obrony Terytorialnej "oczami i uszami" każdej sekcji lekkiej piechoty jest dwóch żołnierzy, którzy będą specjalistami od rozpoznania i ubezpieczenia, a także maskowania
i kamuflażu. Jednocześnie wykorzystując posiadane uzbrojenie będą potrafili ogniem precyzyjnym razić ważne cele przeciwnika. To właśnie kandydaci na te stanowiska po raz pierwszy wzięli udział w zgrupowaniu pododdziałów rozpoznawczych zorganizowanym przez Dowództwo Generalne Rodzajów SZ.
***
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego
ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp
w Łomży oraz 14 blp w Hajnówce. Brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski.
Kolejne szkolenia ochotników odbędą się w terminach 23 czerwca - 8 lipca (ochotnicy bez przeszkolenia wojskowego) oraz 1 – 8 lipca (żołnierze rezerwy). Wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz informacje na temat procesu rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.terytorialsi.mil.pl.
Kontakt dla mediów:
por. Łukasz WILCZEWSKI

Kwalifikacja wojskowa pierwszym krokiem do służby w WOT
Rekruterzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykorzystają szansę, jaką daje kwalifikacja wojskowa, aby dotrzeć z ofertą służby do kandydatów wkraczających w dorosłość.


GUS informuje: może adzwonić rachmistrz spisowy
Od 4 maja br. swoją pracę przez telefon rozpoczynają rachmistrzowie spisowi. Będą dzwonić wyłącznie z numeru 22 828 88 88.

Kwalifikacja Wojskowa 2021 – Powiat Hajnowski
Pamiętaj od 2009 r. do wojska wstępują tylko ochotnicy, jeżeli nie odpowiada Ci termin, ustal inny. Nie zapominaj zapytać o możliwość i korzyści pracy w wojsku


Poczta Polska ostrzega: uwaga na fałszywe strony www!
Kolejny atak phishingowy - tym razem oszuści podrobili stronę internetową operatora

Zasady bezpieczeństwa przedłużone
Przedłużenie zasad bezpieczeństwa do 25 kwietnia (z wyjątkami)
