Bezpieczeństwo
Data opublikowania: 2018-10-25
6 trików jak nie dać się okraść w pociągu
Oto 6 prostych trików, jak nie dać się okraść.
1. Wybieraj połączenia dzienne
Nawet jeśli wiąże się to z dłuższą jazdą. Wyśpij się przed podróżą, by nie zasnąć w przedziale. Śpiący pasażer to idealna ofiara kieszonkowców. Musisz być świadomy, że kradzież portfela wiąże się nie tylko z utratą pieniędzy, ale również z innymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Złodziej może wykorzystać Twoje dane np. do złożenia wniosku kredytowego. On weźmie z banku dużą sumę pieniędzy, a Ty będziesz spłacać raty.
2. Wsiadając i wysiadając z wagonu zachowaj szczególną ostrożność
Tłok i ścisk to naturalne środowisko działania złodziei. Bagaż miej zawsze przy sobie. Plecaki i torebki trzymaj przed sobą, nadal nie tracąc czujności. Wprawni mistrzowie kradzieży z zegarmistrzowską precyzją przecinają paski lub spody toreb, by cała zawartość niezauważenie wpadła do ich worków. Podczas podróży nigdy nie trzymaj dokumentów w tylnych kieszeniach spodni.
3. W przedziale bagaż umieść naprzeciwko siebie
Tak by mieć go na widoku. Ważne dokumenty, pieniądze, telefon i inne rzeczy wartościowe trzymaj przy sobie, najlepiej w wewnętrznych kieszeniach ubrania. Nigdy nie zostawiaj swego bagażu bez opieki. W miarę możliwości, nawet podczas wizyty w toalecie miej bagaż podręczny ze sobą. W pociągu, podobnie jak na drodze, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.
4. Na czas podróży weź ze sobą tylko niezbędną gotówkę
Nie trzymaj jej w jednym miejscu, ale umieść w kilku kieszeniach. Nawet gdy już staniesz się celem kieszonkowca, nie stracisz wszystkich pieniędzy.
5. Jeśli podróżujesz samotnie
Staraj się wybrać przedział, w którym siedzą osoby starsze lub rodziny z dziećmi. Z całą pewnością powinieneś unikać osób nietrzeźwych lub pijących alkohol. Siadaj przy oknie lub przy drzwiach z pustą kieszenią od strony współpasażera.
6. Jeśli jednak staniesz się ofiarą kradzieży
Natychmiast powiadom konduktora lub ochronę, która często patroluje pociągi. Istnieje wtedy duża szansa, że odzyskasz swoje rzeczy, zanim złodziej zdąży opuścić pociąg.
Nawet, jeśli uda Ci się odzyskać dowód osobisty, powinieneś niezwłocznie go zastrzec. Nie masz przecież pewności, że złodziej nie skopiował Twoich danych. Jak zastrzec? Bardzo prosto - możesz to zrobić online, dzięki założeniu konta w BIK na www.bik.pl.

Kwalifikacja wojskowa pierwszym krokiem do służby w WOT
Rekruterzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykorzystają szansę, jaką daje kwalifikacja wojskowa, aby dotrzeć z ofertą służby do kandydatów wkraczających w dorosłość.


GUS informuje: może adzwonić rachmistrz spisowy
Od 4 maja br. swoją pracę przez telefon rozpoczynają rachmistrzowie spisowi. Będą dzwonić wyłącznie z numeru 22 828 88 88.

Kwalifikacja Wojskowa 2021 – Powiat Hajnowski
Pamiętaj od 2009 r. do wojska wstępują tylko ochotnicy, jeżeli nie odpowiada Ci termin, ustal inny. Nie zapominaj zapytać o możliwość i korzyści pracy w wojsku


Poczta Polska ostrzega: uwaga na fałszywe strony www!
Kolejny atak phishingowy - tym razem oszuści podrobili stronę internetową operatora

Zasady bezpieczeństwa przedłużone
Przedłużenie zasad bezpieczeństwa do 25 kwietnia (z wyjątkami)
