Informacje
Data opublikowania: 2017-01-30
Wystawa malarstwa, pasteli i batiku Tamary Kierdelewicz
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce 28 grudnia 2016 r. otwarto wystawę Tamary Kierdelewicz z Czeremchy.
Jest to pierwsza indywidualna wystawa tej artystki, choć twórczością artystyczną zajmuje się od dziesięcioleci. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania w Hajnówce oraz Uniwersytet Ludowy w Radawnicy. Pracowała w przedszkolu, Klubie Kultury Kolejarza a od 1993 została zatrudniona w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze, początkowo jako instruktor kulturalno-oświatowy. Awansowała na dyrektora, którego funkcję pełniła przez 10 lat. Pierwszym jej nauczycielem w dziedzinie malarstwa był czeremchowski malarz Sergiusz Smyk, obecnie emerytowany nauczyciel plastyki. Teraz Tamara prowadzi edukacją artystyczną wśród dzieci, młodzieży i dorosłych prowadząc pracownię plastyczno- rękodzielniczą przy GOK. W sumie od 40 lat zajmuje się szerzeniem kultury w Czeremsze. W roku 2016 zorganizowała pierwszy plener malarski w Czeremsze. Od wielu lat bierze czynny udział w Przeglądach Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Chętnie uczestniczy w plenerach malarskich, na które jest chętnie zapraszana. Od 2013 r. uczestniczy w zajęciach Pracowni Technik Plastycznych działającej przy Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Od 17 lat jest również aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze, współorganizatorem festiwalu ,, Z wiejskiego podwórza” i wielu innych imprez.
Tamara Kieredelewicz jest twórcą nieprofesjonalnym, zajmującym się jednak sztuką od dziesięcioleci. Jak pisał Aleksander Jackowski znawca sztuki nieprofesjonalnej - Twórczość nieprofesjonalna wypełnia czas, staje się po prostu istotą życia. Tacy artyści tworzą uwolnieni spod presji wyznaczników dyktowanych przez modę, kulturę i tradycję, niejako intuicyjnie dając wyraz swemu talentowi i potrzebie wyrazu artystycznego. Tak i w twórczości Tamary przebija pasja do naturalnego piękna wyrażonego w sztuce. Piękna przetworzonego przez wrażliwą kobiecą naturę, którą widać w delikatnym kształtowaniu formy obrazów, tematyką, czy wyczuciem i subtelnością w kolorystyce.
Tamara maluje głównie pejzaże, portrety, martwą naturę oraz kwiaty. Stosuje przede wszystkim techniki malarskie: olej, akryl, akwarelę, jak i technikę pastelu łączącą walory rysunkowe i malarskie. Stała się również specjalistą w dziedzinie batiku, czyli sztuce woskiem malowanej. Jej batiki urzekają niesamowitym nasyceniem barw i prostotą. Gdy światło lub promyki słońca przenikają przez tkaninę dopiero wtedy można odkryć prawdziwe piękno batiku.
Wystawy będą dostępne dla zwiedzających do konca lutego.
Agnieszka Tichoniuk
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego