Informacje
Data opublikowania: 2017-02-08
„Wybieram przygodę z książką” – ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce
Drugi tydzień zimowego wypoczynku upłynął dzieciom korzystającym z naszej tegorocznej oferty pod znakiem kreatywności. Dzieci i młodzież uwielbiają realizować się twórczo, a poznawanie nowych technik plastycznych jest ku temu znakomitą okazją.
We wtorek 31 stycznia, Pani Elżbieta Stasinkiewicz – pedagog ze Szkoły Podstawowej Nr 3, w ramach warsztatów plastycznych „Wyczaruj coś z niczego”, zaproponowała dzieciom wykonanie skarpecianych bałwanków. Dzieci wyposażone w niezbędne do tego akcesoria, z pomocą naszego instruktora zrobiły bałwanki, które na pewno będą przypominać im tegoroczne ferie i czas mile spędzony w bibliotece. Przed przystąpieniem do pracy bibliotekarka zaprezentowała dzieciom literaturę i poradniki na temat różnych sztuk plastycznych z propozycjami na kreatywne spędzanie wolnego czasu.
Kolejny dzień zajęć to pierwsze przygotowania do zbliżających się Walentynek. Zaproponowaliśmy dzieciakom, aby samodzielnie przygotowały kartki na okazję święta zakochanych, wykorzystując do tego swoją fantazję i materiały plastyczne. Pod okiem Pani Elżbiety Stasinkiewicz powstały cudowne, oryginalne kartki walentynkowe, które ucieszą niejedno zakochane serce.
Czwartkowe przedpołudnie minęło nam równie ciekawie, a to za sprawą gier i puzzli, które samodzielnie wykonały dzieci. Z kolorowych szablonów misternie wycinały elementy układanek, które naklejone na brystol stworzyły puzzle. Młodsze dzieci ćwiczyły swoje zdolności manualne wycinając elementy do gry „memory”. Tego dnia spotkała się z nami Pani Anna Pawluczuk z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, która przeczytała dzieciom interesujące opowiadanie z tomu „Przygody Innego”. Była to historia chłopca, który bał się ciemności, przez co czuł się właśnie jak tytułowy „inny”. Dopiero spotkanie z niewidomą dziewczynką Kają uświadomiło mu, że jego obawy są zupełnie nieuzasadnione, tym samym oswoił swój lęk przed ciemnością. Kaja pokazała mu, że osoby niewidome mogą również korzystać z życia, poznając i oswajając otaczający świat za pomocą innych zmysłów. Po lekturze opowiadania Pani Anna porozmawiała z dziećmi o tolerancji, bezpieczeństwie i zagrożeniach na jakie narażeni jesteśmy w codziennym życiu.
Technikę decupag’u doskonaliły dzieci w trakcie warsztatów przeprowadzonych przez Panią Krystynę Wojtulewicz. Okazało się, że poradziły sobie znakomicie, czego dowodem były przepięknie ozdobione flakoniki i słoiki, które z nieskrywaną dumą dzieci zabrały ze sobą do domów. Nasza Pani instruktor cierpliwie tłumaczyła i służyła pomocą, a końcowe efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania.
Aż żal, że to już koniec ferii, bo tegoroczne zajęcia w bibliotece cieszyły się ogromnym zainteresowaniem hajnowskich dzieci. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim osobom, które zechciały spotkać się z naszymi dzieciakami dzieląc się z nimi swoją wiedzą i pasją.
Joanna Kisielewicz
fot. M.Niewiadomska