Informacje
Data opublikowania: 2016-09-26
Wołczyk Kowszyło, Kicel, Sidoruk, Melcer, Sawicki, Panasiuk, Bujnowski szukają fotografii swoich przodków.
13 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego odbyło się kolejne spotkanie Stowarzyszenia Potomków Pierwszych Hajnowian. Słowa uznania należą się Pani Mirosławie Piwowarczyk, która z uporem i entuzjazmem zabiega o edukację członków stowarzyszenia integrując na spotkaniach tematycznych w naszej bibliotece. Odbyło się już kilka spotkań podczas których poznali historię Hajnówki, sylwetkę patrona biblioteki dr. Tadeusza Rakowieckiego, doc. Adama Dowgirda, Ks. Mitrata Antoniego Dziewiatowskiego. Spotkania były inspiracją do zbierania fotografii i dokumentów ilustrujących historię ich rodzin. W dość krótkim czasie, już udało się im zebrać spory i atrakcyjny zbiór fotografii. Planują wydać je w formie albumu. Na spotkaniu prezentowali zebrane fotografie, uzupełniali ich opisy, nie dało się ukryć emocji i wzruszenia. Prosimy o kontakt wszystkich rozproszonych po Polsce i Świecie potomków pierwszych hajnowian o kontakt, prosimy o stare fotografie i dokumenty.
Wiele starych fotografii przedstawia osoby nie znane, zdjęcia pozostają nie opisane. Niżej prezentujemy kilka fotografii które pozostają zagadką. Zwracamy się z prośbą o pomoc w ich opisaniu, być może ktoś rozpozna siebie, swoją babcię a może będzie to znajomy budynek lub miejsce.
W ramach Budżetu Obywatelskiego Stowarzyszenie zabiega Tablicę w formie artystycznej - upamiętniającą ludzi oraz miejsce od którego wzięła początek Hajnówka. Wiadomym jest, że już w 1792 r. Za panowania króla przy straży Hajnowskiej, zlokalizowanej naprzeciw dzisiejszej stacji paliw ORLEN, zatrudnieni byli przy ochronie Puszczy Białowieskiej: Wołczyk, Kowszyło, Melcer. Później obszar od rzeki Leśnej aż do ul. 11 Listopada, wzdłuż dzisiejszej ul. Lipowej otrzymali mieszkańcy na własność w wyniku reformy uwłaszczeniowej, przeprowadzonej przez cara (zabór rosyjski). W roku 1869 istniała już wieś Hajnówka, a dokumenty z tego okresu wymieniają uwłaszczonych gospodarzy: Wołczyk, Kowszylo, Kicel, Sidoruk, Melcer, Sawicki, Panasiuk, Bujnowski. Nadanie działek ułatwiło rodzinom utrzymanie się, zapewniło stały dochód. Tablica najlepiej spełni swą funkcję przy skrzyżowaniu Lipowa-Batorego. Hajnowian zapraszamy do głosowania a „potomkom hajnowian” życzymy powodzenia!!!!
Alla Gryc