Informacje
Data opublikowania: 2010-07-14
Wizyta gości z Gminy Cyców
W dniach 2 - 4 lipiec 2010 r. na terenie Gminy Dubicze Cerkiewne gościliśmy przedstawicieli Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Polesie” w Cycowie i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Cyców.
To już druga wizyta z zaprzyjaźnionej Gminy, która miała charakter warsztatowy – praktycznych spotkań z kulturą, tradycją i sztuką naszego regionu.
Dzień 2 lipca rozpoczęliśmy od wizyty na Świętej Górze Grabarką, gdzie wysłuchaliśmy historii miejsca, cerkwi i monasteru. Była też możliwość napicia się i obmycia w cudownej wodzie.
Następnie udaliśmy się do „Hładyszki” - Centrum Turystyki i Kultury w Kleszczelach. Pani Dyrektor Maria Klimiuk pokrótce przedstawiła historię miasteczka oraz udostępniła do zwiedzania wszystkie pomieszczenia Ośrodka. Goście obejrzeli m. i n. wystawy: rzeźb Sławomira Smyka, minerałów zgromadzonych przez Mikołaja Podłaszczyka oraz malarstwa artystów z Białostocczyzny. Zaciekawienie wzbudziło wyposażenie Ośrodka jak i dekoracje – kwiaty z bibuły w wielkich dzbanach.
Kolejnym etapem podróży była wieś Dubicze Cerkiewne, zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym „Bachmaty”, spotkanie i powitanie przez Wójta Gminy Pana Anatola Pawłowskiego.
Po obiedzie udaliśmy się w dalszy rekonesans po pięknych terenach puszczańskich. Oczywiście odwiedziliśmy Białowieżę – Krainę Żubra, a tam: zwiedziliśmy Cerkiew Św. Mikołaja, Kościół Św. Teresy, restaurację „Carska”, krótki spacer po parku oraz „Szlakiem Dębów Królewskich”. Naszym przewodnikiem był Pan Włodzimierz Pietruczuk, który z zapałem opowiadał historię każdej uliczki i kolejnej atrakcji.
Po godzinie 1900 dotarliśmy do kolejnej atrakcji Skansenu „Sioło Budy”, gdzie Pan Sergiusz Niczyporuk porwał naszych gości w podróż w odległe czasy. Opowiadał i powiadał, pokazywał i prezentował, aż wszystkich oczarował swoim hobby i posiadana wiedzą.
Na zakończenie wizyty spędziliśmy kilka chwil przy kawie. Był czas na podsumowanie dnia i wymianę doświadczeń.
Sobota – 3 lipca to dzień warsztatów praktycznych. W ofercie skierowanej do gości i mieszkanek Gminy Dubicze Cerkiewne znalazły się zajęcia:
• batik na ciepło
• wyplatanie ze słomy
• tkactwo na krosnach
• bibułkarstwo,
prowadzone przez Panie z Dubicz Cerkiewnych jak i innych miejscowości powiatu hajnowskiego. „Instruktorami” były Panie: Tamara Kierdelewicz (Czeremcha), Luba Leoniuk (Dubicze Cerkiewne), Alina Filinowicz (Dubicze Cerkiewne), Bogusława Gawryluk (Dubicze Cerkiewne). Hitem zajęć warsztatowych był szybki kurs pieczenia ciasta „Marcinek – ciasto z 30 warstw”, prowadzony przez Panią Jolantę Kuzyka ze Starego Berezowa.
Wspólne przedpołudnie i ciężkie zmagania manualne zakończono obiadem przygotowanym przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dubiczach Cerkiewnych (Helenę Bielewiec, Irenę Kiprianiuk, Olgę Repko i Raisę Jarymowicz) oraz kawą i herbatą przy pięknych ukraińskich piosenkach w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Strumok” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dubiczach Cerkiewnych.
Kolejnym punktem pobytu gości było spotkanie z Księdzem Sławomirem Awksietijukiem – proboszczem parafii prawosławnej w Dubiczach i chórem cerkiewnym pod kierunkiem Anny Antoniuk. Historia parafii, anielskie głosy, przesłanie i duchowość zaprezentowanych pieśni dopełniły czaszy satysfakcji pobytu na terenie Gminy Dubicze Cerkiewne.
Wieczorem kolejna atrakcja – ognisko integracyjne- goście, przedstawiciele samorządu lokalnego i liderzy z Gminy Dubicze Cerkiewne. Spotkanie zostało przygotowane przez Panie z Nieformalnej Grupy Kobiet ZADRA pod kierunkiem Pani Ludmiły Pietruczuk.
Kolejny dzień pobytu rozpoczął się bardzo wcześnie. Niedziela, a wszyscy już o godz, 830 gotowi do wyjazdu. Kierunek, Hajnówka, gdzie odwiedziliśmy m. in. Cerkiew Świętej Trójcy, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, Muzeum Kultury Białoruskiej. Następnie udaliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego Rancho Kupała w Orzeszkowie. Przyjął nas gospodarz Pan Zenobiusz Golonko, który pokazał każdy zakątek swojej posesji przy okazji twierdząć, że to tylko jego hobby. Na koniec wizyty ugościł nas pyszną kawą i jajecznica z jaj strusich.
Wypoczeci i syci udalismy się w dalsza podróż – kolejny przystanek – Kraskowszcyzna i spotkanie z lokalnym rzeźbiarzem Panem Mikołajem Korch. Pan Mikołaj zdobył sympatię gości oraz podziw dla jego twórczości artystycznej.
Około godz. 15.00 wszyscy byli gotowi do pożegnania się z urokami Gminy Dubicze Cerkiewne.
„Żal wyjeżdżać, ale jest nadzieja na kolejne spotkanie” - powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.
Jeszcze jest tyle do pokazania i tyle do nauczenia ….
Mirosława Siemieniuk-Morawska