Informacje
Data opublikowania: 2016-03-22
Uroczyste otwarcie sali edukacyjnej „Ognik” w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce
Przypalony garnek na gazie, elektryczny piecyk, wydobywający się z kominka dym – wystarczy chwila nieuwagi, by znaleźć się w sytuacji zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Bo z ogniem nie ma żartów. Przed zagrożeniem chroni nas roztropność oraz wiedza – zdobyta jak najwcześniej. Dzięki zaangażowaniu i pracy hajnowskich strażaków uczniowie klas I –III szkół podstawowych w teorii i praktyce poznają zasady bezpieczeństwa pożarowego. 11 lutego br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce odbyło się uroczyste otwarcie sali edukacyjnej „Ognik”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w osobie st. bryg. Andrzeja Sobolewskiego – Zastępcy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego, przedstawiciel Podlaskiego Kuratorium Oświaty, Wicestarosta Halina Surel, wójt gminy Czeremcha Michał Wróblewski, przedstawicielka Urzędu Miasta Jolanta Stefaniuk oraz dyrektorzy placówek oświatowych z terenu powiatu hajnowskiego.
Sala edukacyjna Ognik wpisuje się w szerszy, „rządowy program wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły, zapewnienia bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – Bezpieczna+”. Docelowo w Polsce ma powstać sieć sal edukacyjnych przy jednostkach straży pożarnej. Sala edukacyjna w Hajnówce to pierwsze tego typu pomieszczenie w województwie podlaskim. A wszystko dzięki zaangażowaniu strażaków i pracowników hajnowskiej straży - realizacja inicjatywy była możliwa dzięki dotacji z budżetu państwa oraz pracy strażaków Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce, którzy własnoręcznie wykonali wszystkie prace adaptacyjne.
W trakcie uroczystości Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Jarosław Trochimczyk oraz koordynator projektu Piotr Sienkiewicz przedstawili zebranym cele przedsięwzięcia, charakterystykę sali edukacyjnej oraz zasady zgłaszania na zajęcia. Program skierowany jest do klas I-III szkół podstawowych, jego celem jest poprawa bezpieczeństwa pożarowego poprzez zapoznanie dzieci z zagrożeniami oraz sposoby zachowania w sytuacjach kryzysowych. W trakcie zajęć uczniowie nabywają wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, bowiem sala edukacyjna składa się z dwóch części. W pierwszej, przystosowanej do zajęć teoretycznych, dzieci mają możliwość m.in. poznania aspektów pracy strażaka, podstaw udzielenia pierwszej pomocy, znaków sygnalizujących drogę ewakuacji, numerów alarmowych do poszczególnych służb ratunkowych, zachowań w sytuacji zagrożenia – w tym praktycznej nauki wybrania odpowiedniego numeru telefonu i rozmowy ze strażakiem, a także podstawowych sprzętów pożarniczych. Z kolei druga część sali edukacyjnej to pomieszczenie symulujące mieszkanie. Znajdują się tu sprzęty codziennego użytku takie jak urządzenia elektryczne, ogrzewanie czy aneks kuchenny – słowem te, które nieprawidłowo użytkowane mogą stanowić zagrożenie. Dodatkowo w pokoju znajdują się drzwi, szafa i łóżko – meble zostaną wykorzystane do wpojenia młodym żakom dobrych zachowań w razie zagrożenia np. że próba chowania się w sytuacji pożaru to najgorsze z możliwych zachowanie, podobnie jak otwieranie rozgrzanych drzwi. Na tym nie koniec niespodzianek – w finale zajęć w pomieszczeniu symulowany będzie pożar, za sprawą zamontowanego w rogu kominka oraz rzutnika imitującego obraz ognia. Dzieci w praktyce zastosują wiedzę przekazaną przez strażaków. A po przejściu szkolenia każdy uczeń otrzyma dyplom oraz drobne pamiątki – w pełni zasłużone!
Ćwiczenia w Sali edukacyjnej „Ognik” odbywają się od poniedziałku do piątku. Grupę należy umówić telefonicznie (85 682 95 91), podając nazwę placówki oświatowej, liczbę uczestników oraz numer telefonu opiekuna grupy. Więcej w regulaminie:
ULOTKA Z REGULAMINEM DO POBRANIA
W trackie uroczystości zaproszeni goście mieli okazję osobiście poznać asortyment sali edukacyjnej oraz sposób prowadzenia zajęć, bowiem w tym czasie odbywały się już pierwsze ćwiczenia. Na pierwszy ogień poszła klasa III ze szkoły Podstawowej Nr 2 w Hajnówce. Dzieci z zaangażowaniem brały udział we wszystkich zajęciach, mogąc liczyć na fachową pomoc ze strony strażaków.
Zaproszeni goście nie kryli zainteresowania przedsięwzięciem. Inicjatywa zasługuje na same pochwały. Jestem dumna, że to w powiecie hajnowskim powstała sala edukacyjna –pierwsza w naszym województwie. Wyrazy uznania kieruję do Komendanta oraz wszystkich pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce za zaangażowanie w realizację programu. Mam nadzieję, że ta dobra praktyka przyjmie się również w sąsiednich regionach. Sposób przekazania wiedzy dzieciom – za pomocą praktycznych ćwiczeń z pewnością zapadnie w pamięci i pozwoli zadbać im o własne bezpieczeństwo – mówi Wicestarosta Halina Surel.
Pomimo dużego sukcesu, strażacy nie zamierzają osiadać na laurach i już planują nowe inicjatywy. W trakcie spotkania Komendant Jarosław Trochimczyk podzielił się z zebranymi planami poszerzenia zajęć edukacyjnych o blok tematyczny z zakresu pierwszej pomocy, objęcia programem edukacyjnych młodzież ze starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum i przedszkoli oraz organizacji trzech ścieżek edukacyjnych. Pomysłów i zapału do pracy nie brakuje, pozostaje trzymać kciuki za pomyślną realizację wszelkich przedsięwzięć. A dyrektorów szkół zachęcić do współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce.
Katarzyna Nikołajuk