Informacje
Data opublikowania: 2015-12-14
Spotkanie z Anną Kamińską - relacja ze spotkania
Simony Kossak nie trzeba przedstawiać mieszkańcom Hajnówki, część znała ją osobiście, część regularnie słuchała jej audycji radiowych. Zasłynęła z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce na "Dziedzince" mieszkała ponad 30 lat. W tym roku mieliśmy możliwość poznać ją na nowo dzięki książce Anny Kamińskiej „Simona. Opowieść o niezwykłym życiu Simony Kossak”.
Autorka, którą mieliśmy zaszczyt gościć 27 listopada 2015 w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej, opisując swój warsztat pisarski przyznała, że do chwili otrzymania zamówienia z wydawnictwa nie wiedziała o istnieniu Simony Kossak. Pracę nad biografią rozpoczęła od badania etapu życia swojej bohaterki zwanego „krakowskim”. Studiowała wycinki gazet, archiwa szkolne, rodzinne, rozmawiała z żyjącymi członkami rodziny i przyjaciółmi ze szkolnych lat. Natomiast część białowieska powstała przede wszystkim z relacji świadków. Jak zauważyła, praca na bazie wspomnień i anegdot sprawiała jej wiele trudności. Rozmówcy często nie chcieli być z nią szczerzy, zbywali milczeniem pytania o ewentualne wady Simony. Te same wydarzenia zostały zapamiętane prze różne osoby w odmienny sposób. Zachowania badaczki opisywane przez bliskich były niekiedy tak zagadkowe, że aby je zrozumieć Kamińska musiała analizować je z psychoterapeutką. Autorka przyznała, że jej książka nie miała na celu przedstawienie osobowości, czy też dokonań naukowych Simony. Chciała udowodnić, że fakt pochodzenia ze słynnej rodziny Kossaków odbił się na całym życiu tej ekscentrycznej mieszkanki „Dziedzinki”. Zdaniem autorki publikacja wpłynęła znacząco na jej życie, jak i rozsławiła postać samej badaczki. Praca nad książką zajęła Annie Kamińskiej rok, a w ciągu kolejnego publikacja sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy.
W trakcie spotkania zebrani dzielili się swoimi wspomnieniami o Simonie, jaką znali. Określano ją mianem „niedotykalskiej”, „dyktującej zasady”, „kobiety z żelaza”, ale zarazem postrzegano ją jako „osobę fascynująca, uzdolniona, inteligentna” i bezsprzecznie „największa osobowość Białowieży”.
Anna Kamińska poinformowała zebranych, że jest w trakcie pracy nad kolejną książką, jednak nie mogła zdradzić, kto będzie je bohaterem.
Zapraszamy Państwa do lektury książki „Simona. Opowieść o niezwykłym życiu Simony Kossak”, która jest dostępna w naszej bibliotece. A także do innych publikacji traktujących o życiu i działalności badaczki mieszkającej w starej leśniczówce w Puszczy Białowieskiej.
Barbara Frankowska