Informacje
Data opublikowania: 2018-07-27
Projekt "Szlakiem bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej" otrzymał dofinansowanie
We wtorek, 24 lipca br. wicemarszałkowie Maciej Żywno, Anna Naszkiewicz i członek zarządu Stefan Krajewski podpisali kolejną pulę umów na dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Tym razem to działanie dotyczące rozwoju gospodarki konkurencyjnej, przedszkoli i szkół, odnawialnych źródeł energii i ochrony zdrowia. Łącznie podpisano szesnaście umów. Kwota dofinansowania to ponad 21 mln zł. zaś całkowita wartość projektów wynosi 28 mln zł.
- Dzisiaj mamy szeroki zakres podpisywanych umów, to przekrój wszystkich dziedzin, które z punktu widzenia mieszkańców regionu są niezbędne – mówił wicemarszałek Maciej Żywno tuż przed podpisaniem dokumentów - Cieszę się, że tę jakość życia mieszkańców, a tym samym rozwój regionalny możemy wesprzeć dzięki środkom unijnym i pokazać, że fundusze dobrze inwestujemy w działalność firm, instytucji, samorządów.
Podpisane umowy to m.in. projekty dotyczące rozwoju gospodarki konkurencyjnej - tu jednym z beneficjentów jest przedsiębiorstwo PHU „EUREKA” Sławomir Legacki z Łap. W ramach projektu firma stworzy zaplecze badawczo-rozwojowe. Będzie ono służyć działalności innowacyjnej i opracowaniu urządzenia do zabezpieczania upraw rolnych przed szkodami wyrządzanymi przez dzikie zwierzęta.
Wśród dofinansowanych przedsięwzięć znalazły się także budowa i organizacja przedszkoli. Takie przedszkole marzeń powstanie m.in. w gminie Juchnowiec Kościelny. Dotacja wesprze utworzenie nowych miejsc dla przedszkolaków w wieku 3 i 4 lat, w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami w Juchnowcu Górnym i punkcie przedszkolnym w Księżynie. Łącznie miejsce w placówkach znajdzie 75 dzieci. W Księżynie zostanie też wybudowane przedszkole, który będzie służyć najmłodszym dzieciom.
Wśród podpisanych we wtorek umów są też projekty dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii, działań edukacyjnych, a także wyposażenia jednostek służby zdrowia - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sejnach zakupi wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny do diagnostyki chorób układu krążenia. Z ulepszonych usług zdrowotnych skorzysta prawie 30 tys. pacjentów.
Maciej Żywno podkreślił, że w obecnej perspektywie unijnej (2014-2020) zarząd województwa podpisał już 1200 umów na dofinansowanie projektów w ramach RPOWP.
- Jesteśmy w połowie perspektywy, a mamy podpisanych tyle umów, co w całej poprzedniej. To oznacza, że środki kontraktujemy i trafiają one do naszych beneficjentów. – mówił wicemarszałek – Podpisując umowy, przekazujemy Państwu część odpowiedzialności za realizację Regionalnego Programu Operacyjnego. Witamy w gonitwie o słupki wskaźników i tych rzeczowych, i finansowych, bo teraz faktycznie zależą w dużej mierze one od Państwa – dodał.
Wicemarszałek Anna Naszkiewicz życzyła wszystkim beneficjentom sprawnej realizacji przedsięwzięć i również nawiązała do wyścigowej terminologii .
- Wielka Pardubicka ruszyła, ale mam nadzieję, że ten wyścig obędzie się bez przeszkód i wszyscy w równym tempie dotrzecie do mety.
Powodzenia beneficjentom życzył też Stefan Krajewski i nawiązał do licznych kontroli, którym poddawane są projekty unijne.
- Oby każda instytucja czy służby kontrolujące projekty wychodziły od Państwa z „kwitkiem”.
Umowy na dofinansowanie projektów w ramach RPOWP – 24.07.2018:
Beneficjent: Gmina Dubicze Cerkiewne
Tytuł projektu: Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy Dubicze Cerkiewne
Wartość projektu: 563,4 tys. zł
Dofinansowanie: 326,5 tys. zł
W gminie Dubicze Cerkiewne na posesjach należących do mieszkańców pojawi się 10 instalacji fotowoltaicznych i 24 kolektory słoneczne. Projekt zakończy się pod koniec tego roku.
Beneficjent: Powiat Hajnowski
Tytuł projektu: Szlakiem bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej
Wartość projektu: 2,9 mln zł
Dofinansowanie: 2 mln zł
Projekt będzie realizowany na terenie gmin Hajnówka i Białowieża. Polega na wytyczeniu nowej trasy w ramach Białowieskiego Szlaku Transgranicznego (o dł. 3,3 km), utworzeniu obiektu wypoczynkowego będącego integralną częścią tego szlaku, ustawieniu nowych tablic informacyjnych o tematyce bioróżnorodności na terenie Zwierzyńca oraz nowej trasy, a także odnowieniu tablic na odcinku od Bud aż do przejścia granicznego Białowieża – Piererow.
źródło: http://www.wrotapodlasia.pl