Informacje
Data opublikowania: 2014-11-04
Polsko – niemiecka wymiana młodzieży gimnazjalnej
W dniach 07-14.09.2013 r miała miejsce wizyta studyjna w Hattstedt, miasta położnego w nadmorskim regionie Nordsee-Treene w Niemczech, który od 13 lat prowadzi współpracę z Powiatem Hajnowskim. Delegacja w składzie 12 uczniów gimnazjów z Powiatu Hajnowskiego wraz z nauczycielami i p. Walentyną Gorbacz, reprezentującą Starostwo Powiatowe w Hajnówce została bardzo ciepło przyjęta przez niemieckich gospodarzy. Organizatorem pobytu w Niemczech były stowarzyszenia: „Przyjaciele Hajnówki” oraz Stowarzyszenie „OK-Treff”, zaś sam wyjazd był dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Gminę Dubicze Cerkiewne, Miasto Kleszczele, a także rodziców uczniów.
Celem wizyty było nawiązanie kontaktu między polską i niemiecką młodzieżą, a także między szkołami z obydwu krajów. Już pierwszego dnia polska młodzież zapoznała się z niemieckimi rówieśnikami z miejscowego klubu OK-Treff. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, obie strony wykazały się dużym zaangażowaniem. Zacieśnieniu relacji sprzyjało wspólne grillowanie i przygotowywanie posiłków, podczas których rozmowom i wspólnym zabawom nie było końca. Ponadto, w trakcie pobytu młodzież i nauczyciele odwiedzili dwie szkoły – Gimnazjum im. Hermann Tast w Husum oraz Szkołę Regionalną w Nordstrand. W trakcie spotkania polscy uczniowie mieli okazję poznać standardy kształcenia w niemieckich placówkach oświatowych, a przede wszystkim - porozmawiać ze swoimi rówieśnikami. Wizyty stanowiły doskonałą okazję do nawiązania obiecujących kontaktów; zarówno uczniowie jak i nauczyciele niemieccy z obu szkół okazali się zainteresowani współpracą związaną z wymianą młodzieży. Wyrażanie chęci udziału w projekcie ze strony niemieckich rozmówców przesądziło o powodzeniu wizyty.
Tygodniowy pobyt przebiegał w bardzo przyjaznej atmosferze. Niemieccy partnerzy bardzo się postarali, wizyta obfitowała w szereg atrakcji. Gospodarze zadbali, by podczas pobytu polska młodzież wspólnie z niemieckimi rówieśnikami poznała region i jego mieszkańców. Każdy dzień przynosił nowe niespodzianki. Uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić malownicze miasteczka, osadzone w nadmorskim krajobrazie. I tak, w Friedrichstadt młodzież miała okazję wypłynąć w rejs, kolejnego dnia, w Tönning zwiedzała muzeum Parku Narodowego ,,Watty Morza Północnego’’ oraz zaporę wodną w Katinger Watt, z kolei w St. Peter – Ording – podziwiała piaszczystą najpiękniejszą plażę świata (według gospodarzy). Najwięcej radości sprawił wyjazd do Dagebüll, skąd wyruszono na wędrówkę „po dnie morza” w czasie odpływu, czyli po wattach Morza Północnego. Marsz boso po dnie Morza Północnego w kierunku wyspy Oland stanowił nie lada frajdę.
Wyjazd był udany i wszyscy uczestnicy byli zdania, że tygodniowy pobyt zdecydowanie za szybko dobiegł końca. Młodzież polska i niemiecka rozstawała się bogatsza w nowe doświadczenia i niezapomniane wspomnienia.
Katarzyna Nikołajuk Wydział Promocji i Rozwoju