Informacje
Data opublikowania: 2010-02-10
Nowe wymogi unijne dla rolników
Nowe wymogi unijne dla rolników. Tym razem rolnicy muszą zaznaczać we wnioskach o dopłaty pomniki przyrody i rowy melioracyjne. Jeśli się nie podporządkują - mogą stracić pieniądze z Unii.
Kojec knura ma być usytuowany w sposób pozwalający mu na widzenie, słyszenie i wąchanie innych świń. Głośność w chlewie nie może przekroczyć osiemdziesięciu pięciu decybeli. Łąki można kosić tylko od środka, żeby umożliwić zwierzętom ucieczkę przed maszynami. To tylko kilka z blisko dwustu tak zwanych wymagań wzajemnej zgodności. - Nieprzestrzeganie wymogów wzajemnej zgodności będzie skutkowało tym, że część dopłat będzie rolnikowi potrącona, jeżeli coś będzie nieprawidłowego w gospodarstwie – mówi Marek Marciszewski z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mońkach. W pierwszym roku rolnik może stracić do piętnastu procent unijnych dopłat, potem nawet wszystkie dopłaty.
Wymogów co roku przybywa, zaostrzają się kontrole w gospodarstwach, dlatego rolnicy wolą nie ryzykować. Tak jak Adam Kochański, który o ocenę czy w jego gospodarstwie wszystko jest jak Unia chciała poprosił fachowców z ODR-u. Teraz do takich usług doradców połowę dopłaca Unia, mimo to rolnik będzie musiał zapłacić za tę usługę pięćset złotych z własnej kieszeni. - Jeśli coś dostajemy to musimy od siebie coś dać i spełniać te warunki – mówi Adam Kochański ze wsi Lipniki. Od tego roku rolnicy będą musieli zaznaczać we wnioskach o dopłaty, czy na ich polach nie stoją pomniki przyrody. Będą musieli także zgłaszać rowy melioracyjne do dwóch metrów szerokości.
Już od zeszłego roku nie powinni usuwać krzaków ze swoich pól, bo to miejsce wylęgu ptaków. W tym roku kontroli ma być więcej, bo wiosną to czy polscy rolnicy przestrzegają tych zasad mają sprawdzić kontrolerzy z Unii Europejskiej.
Trudno się nie zgodzić, że ci urzędnicy, którzy wymyślili zasady wzajemnej zgodności chcieli dobrze dla ludzi i zwierząt. Ale rolnicy z pewnością przypomną sobie przysłowie, że „dobrymi chęciami wybrukowano piekło”.
Źródło: www.tvp.pl/bialystok

Postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne"
Postanowienie z dnia 6 grudnia 2018 o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne" Link do załącznika pdf

NOWA STRONA POWIATU HAJNOWSKIEGO
Ta strona jest archiwalna. Nowa strona samorządu powiatu to: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski

Zawiadomienie o XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
Zawiadamiam, iż dnia 24 czerwca 2021r. (czwartek) o godz. 13:00 w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce odbędzie się XX sesja Rady Powiatu Hajnowskiego z następującym porządkiem obrad: Otwarcie XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Przedstawienie porządku obrad sesji. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu.

Powiat rozwija turystykę aktywną
58 372,00 zł na realizację projektu Szlakiem bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi" Nowa atrakcja na turystycznej mapie regionu.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Hajnówce konsultantem powiatowym w projekcie Podlaski Kompas Pracy
Celem projektu jest: merytoryczne wzmocnienie rozwoju poradnictwa edukacyjno-zawodowego przy jednoczesnej współpracy z pracodawcami w 33 szkołach zawodowych województwa podlaskiego przez stworzenie Podlaskiej Sieci Doradztwa Zawodowego

Punkt Powszechny Szczepień wznawia działanie
Od 07 czerwca 2021 r. Punkt Szczepień Powszechnych przy Szkole Podstawowej Nr. 1 w Hajnówce wznowi działalność celem podania drugiej dawki szczepionki.

