Informacje
Data opublikowania: 2015-01-03
Na styku kultur. Kartka z kalendarza – 6 stycznia. Święto Trzech Króli
6 stycznia jest dniem, w którym Kościół katolicki obchodzi święto Objawienia Pańskiego, zwanego świętem Trzech Króli. Okres świąteczny dobiega końca, dając początek nowemu rokowi liturgicznemu. Dzień Trzech Króli niegdyś obchodzono bardzo uroczyście, pamiątką tego jest bogata tradycja, która przetrwała do dziś.
Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które uświęcił Kościół. Obchodzono je na Wschodzie od III wieku, a na Zachód przedostało się pod koniec IV wieku. Symbolem święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Co ciekawe, liczba Magów do dnia dzisiejszego pozostaje jedną z biblijnych zagadek. Malowidła w katakumbach rzymskich z II /III w. wskazują, że było ich sześciu. Kościół natomiast uważa, że było ich trzech ze względu na ilość złożonych darów: złoto, kadzidło i mirrę. Ofiara złożona Jezusowi przez magów ma symboliczne znaczenie: oznaczają godność królewską Chrystusa (złoto), wypływającą z połączenia się natury ludzkiej (mirra) z Boską (kadzidło). Dopiero w VIII w. pojawiają się imion mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar. Tak jaki ich liczba, tak również imiona wędrowców pozostają umowne. Nieprzypadkowe są również wizerunki Magów: trzy osoby, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara miały oddawać symbolikę święta: Objawienie Pańskie podkreśla misyjny charakter Kościoła, gdyż ma on przekazywać i prowadzić do wiary tych, którzy są z dala od niego.
Święto Trzech Króli pełne symbolicznych znaczeń, posiada też swoją tradycję. Do kanonu świątecznych obrzędów, sięgających XV i XVIII w., należy święcenie kadzidła i kredy. Po zakończeniu mszy świętej wierni poświęconą kredą naznaczają drzwi swojego domu. Ojciec jako głowa rodziny z powagą kreślił na drzwiach wejściowych, domu, obory i innych budynków litery K+ M+ B oraz cyfry danego roku. Powszechnie uważa się, że litery oznaczają inicjały imion trzech króli. W rzeczywistości litery stanowią skrót od zwrotu: „Chrisus Multorum Benefactor” – „Chrystus błogosławi domowi”. Napis na drzwiach wszystkich zabudowań oznaczał więc Boże Błogosławieństwo w Bożym Roku. By wzmocnić pozytywną wróżbę po powrocie z kościoła okadzano mieszkania, osoby, całe gospodarstwa. Mieszkańcy podlaskich wsi wierzyli, że zabiegi te zapewnią obfitość plonów oraz bezpieczeństwo gospodarstwa od wszelkiego zła i nieszczęść, zwłaszcza burz, pożarów i choroby. Efekt miało wzmocnić skropienie wszystkich zabudowań wodą święconą. Święto Trzech króli był również czasem zabaw i śpiewania kolęd. Kolędnicy przebrani za trzech króli chodzili od chaty do chaty z przygotowanym przedstawieniem polegającym na walce drewianymi szablami w takt wesołych pieśni.
***
Podczas, gdy wierni Kościoła katolickiego 6 stycznia symbolicznie kończą okres bożonarodzeniowy, w domach wyznawców kościoła prawosławnego zasiada się do Wigilii. Z kolei Objawienie Pańskie w w kościele prawosławnym przypada na 19 stycznia. Ale to już tematy na odrębne historie…
Katarzyna Nikołajuk
Wydział Promocji i Rozwoju

Postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne"
Postanowienie z dnia 6 grudnia 2018 o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne" Link do załącznika pdf

NOWA STRONA POWIATU HAJNOWSKIEGO
Ta strona jest archiwalna. Nowa strona samorządu powiatu to: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski

Zawiadomienie o XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
Zawiadamiam, iż dnia 24 czerwca 2021r. (czwartek) o godz. 13:00 w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce odbędzie się XX sesja Rady Powiatu Hajnowskiego z następującym porządkiem obrad: Otwarcie XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Przedstawienie porządku obrad sesji. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu.

Powiat rozwija turystykę aktywną
58 372,00 zł na realizację projektu Szlakiem bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi" Nowa atrakcja na turystycznej mapie regionu.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Hajnówce konsultantem powiatowym w projekcie Podlaski Kompas Pracy
Celem projektu jest: merytoryczne wzmocnienie rozwoju poradnictwa edukacyjno-zawodowego przy jednoczesnej współpracy z pracodawcami w 33 szkołach zawodowych województwa podlaskiego przez stworzenie Podlaskiej Sieci Doradztwa Zawodowego

Punkt Powszechny Szczepień wznawia działanie
Od 07 czerwca 2021 r. Punkt Szczepień Powszechnych przy Szkole Podstawowej Nr. 1 w Hajnówce wznowi działalność celem podania drugiej dawki szczepionki.

